Altına Hücum Dönemi Ne Zaman ve Nerede Olmuştur? Tarihi

0
Advertisement

Dünyanın bir çok döneminde yaşanmış ancak özellikle Amerika’da ki Altına Hücum dönemi kastedilen altın hücum dönemi hakkında kısa bilgi.

Altına Hücum

Altına Hücum Dönemi Hakkında Bilgi

Altına hücum, servet arayıcılarının altın cevherlerinin keşfedildiği yerlere hızla akın etmesi. Bohemya (1550), Avustralya (1850’ler), Rodezya (1880’ler) ve Sibirya (19. yüzyıl sonu) gibi birçok yerde benzer olaylar görülmüş olmakla birlikte, bu terim daha çok ABD’deki altına hücum hareketlerini anlatmak için kullanılır.

24 Ocak 1848’de California’daki Sutter’s Mill’de altın bulununca, ertesi yıl kırk-dokuzlular (forty-niners) adı verilen yaklaşık 80 bin kişi Batı Kıyısına üşüştü. 1886’da Alaska’nın Yukon bölgesindeki Fortymile Vadisinde altın bulunduğu haberiyle yeni bir altına hücum yaşandı. Ardından Klon-dike ve Nome’da altın bulundu. ABD’de altına hücum hareketinin öncüleri, toplumun farklı kesimlerinden gelmiş, bireyci ve sert mizaçlı kişilerdi. Bunların büyük çoğunluğu erkekti.

Tabandan gelen bir demokrasiyle yönetilen öncü kamp ve kasabalar hızla gelişiyor, altın rezervinin tüketilmesiyle de çabucak ortadan kalkıyordu. Batı Kıyısına ilginin böylesine artması. Sonuçta ortaya çıkan nüfus hareketi, bölgenin sonraki gelişmesinde önemli bir etken ve ayırt edici özellik oldu. San Francisco‘ nun önemli bir metropol haline gelmesi, yüzyılın ortalarındaki nüfus patlamalarının sonucudur. 1876’da altına hücuma sahne olan Güney Dakota’daki Deadwood Gulch gibi terk edilmiş birçok kasaba bugün yeniden kurularak turistler için ilgi çekici birer merkez haline getirilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply