Serdarbulak Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Serdarbulak Yaylası nerededir? Iğdır, Aralık Serdarbulak Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

SERDARBULAK YAYLASI

Ağrı Dağı Milli Parkı, 2004 yılında ilan edildi; 88 bin 14 hektarlık alan, Ağrı ve Iğdır illerine yayılıyor. Ağrı ili Doğubayazıt ilçesi ile Iğdır ili Aralık ve Karakoyunlu ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan milli parkın en önemli özelliği, Türkiye’nin en yüksek zirvesi 5 bin 137 metrelik Büyük Ağrı ile kardeşi Küçük Ağrı dağlarına ev sahipliği yapması. Park, Büyük ve Küçük Ağrı dağları, Meteor Çukuru ve Nuh’un Gemisi bölgesi olmak üzere üç bölümden oluşur. 2 bin 500 metreye kadar ortak bir taban üzerinde yükselen bu iki yüksek dağ konisini, yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki Serdarbulak Geçidi birbirinden ayırır.

Büyük ve Küçük Ağrı volkanik dağlan arasındaki 2 bin 687 metre yüksekliğindeki bu geçit, Anadolu Yarımadasının ticari ve askeri açıdan en önemli aşıtlarından biridir. Iğdır – Ağrı il sınırları arasında uzan; söz konusu geçit, çeşitli kavimler ve bölge halkı tarafından yüzyıllardır kullanılmakta. Bunun en önemli kanıtı günümüze sadece duvarları kalan eski bir Rus garnizon binası. İşte bu tarihi geçit üzerinde Iğdır ilinin en önemli yaylalarından biri olan Serdarbulak Yaylası bulunur. Hayvancılıkla geçinen Aralık ili sakinlerinin kullandığı yayla, boz tepelerle çevrili çıplak bir arazide yer almaktadır. Doğu Anadolu’nun tipik yayla kimliğinin yansıtan Serdarbulak, kıl çadır konaklamalı oba şeklindedir Yaylanın bulunduğu alan aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek platosudur. Yayla yakınında Kışlagölü isimli küçük bir göl mevcuttur.

Türkiye’nin altıncı en yüksek zirvesi olan Küçük Ağrı Dağı etekleri yaylacılığa çok elverişlidir. Serdarbulak Yaylası yakınlarında ayrıca Gömük, Bilican, Şip, Resule yaylaları ile Güdük mezrası bulunur. Daha güneyinde Ağrı tarafında ise Yangınyurdu ile Güngören yaylaları yer alır. Serdarbulak Yaylasına ulaşım Aralık ilçesi veya Yenidoğan Köyünden iki farklı güzergâhla sağlanır. Küçük Ağrı Dağı kuzey yamaçlarında ve Serdarbulak düzlüğünün hemen başlangıcında Küçük Orman ve Büyük Orman olarak anılan genellikle huş ağaçlarından oluşan ormanlar mevcuttur.

Büyük Ağrı’nın doğu kısmında yer alan Serdarbulak düzlüğünün Sarıkaya mev-kisinde yöre halkının “Şip” olarak adlandırdığı bir şelale mevcuttur. Yaylayı merkez alarak Güngören Yaylasına yürüyüş yapabilir ve Küçük Ağrı zirve tırmanışını gerçekleştirebilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply