Sergei Diaghilev Kimdir? Rus İmpresaryo (Menajer) ve Rus Ballets’in Kurucusu

0
Advertisement

Sergei Diaghilev kimdi? Rus organizasyon dehası Sergei Diaghilev biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve Ballets Russes hakkında bilgilerin yer aldığı sayfalar.

Sergei Diaghilev

Sergei Diaghilev (Kaynak : wikipedia.org)

Sergey Diaghilev; (1872-1929), Rus impresario ve 20. yüzyılın başlarında baleyi hantal ve basmakalıp bir tiyatro formu haline getirdiğinde yeniden canlandıran dans topluluğu Ballets Russes’ın kurucusu. Organizasyonel dehası, Rusya’nın akademik olarak eğitilmiş en önde gelen dansçılarını ve koreograflarını ve en iyi çağdaş müzisyenleri ve sanatçıları bir araya getirdi.

Diaghilev, 19 Mart 1872’de Novgorod’da doğdu. 1892’de St. Petersburg Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra hukuk öğreniminden müziğe döndü. Sanat ve tiyatro onu neredeyse müzik kadar ilgilendirdi. Petersburg’da birkaç modern Avrupa sanatı sergisi düzenledi ve aralarında Léon Bakst ve Alexandre Benois’in de bulunduğu bir grup sanatçı ve yazar tarafından yayınlanan resimli bir dergi olan World of Art’ın editörü oldu.

Kısa bir süre İmparatorluk Tiyatroları müdür yardımcısı olarak görev yapan Diaghilev, paradan çok hayal gücüyle, 1906’da Paris’te bir Rus sanatı sergisi düzenledi, bunu Rus müziği konserleri ve Boris Godunov operasının bir prodüksiyonu izledi. 1909’da Paris, Russes de Sergei Diaghilev Balesi’nin olağanüstü başarılı ilk performanslarına tanık oldu.

Önümüzdeki 20 yıl boyunca Avrupa’nın büyük şehirleri ve Batı Yarımküre, Diaghilev’in koreografi, dekor, müzik ve danstan oluşan muhteşem karışımını gördü. Şirket üç dönemden geçti: birincisi görkemli Asya balelerinin egemen olduğu; ikincisi, şık Fransız eserleriyle; ve üçüncüsü, şiddetli, stilize balelerle. Dünya Savaşı sırasında Diaghilev, Monte Carlo’yu karargahı yaptı. 19 Ağustos 1929’da Venedik’te öldükten sonra, topluluk kısa sürede dağıldı ve koreografları ve dansçıları onun fikirlerini Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer şirketlere taşıdı.

Rus Ballets’in sanat yönetmeni , impresario ve Alexandre Benois’in avangard grup Mir iskusstva’yı kurdukları 1898’den beri Diaghilev ile bağlantılı olarak çalışan Léon Bakst’tı. Birlikte, sadece aristokrasiye değil, genel halka hitap etmeyi amaçlayan gösterişli unsurlarla karmaşık bir bale formu geliştirdiler. Ballet Russes’in egzotik cazibesi, Fauvist ressamları ve yeni doğan Art Deco stilini etkiledi.

Advertisement

Belki de Diaghilev ile en çok işbirliği yapan besteci Igor Stravinsky idi. Impresario, Fireworks ve Scherzo Fantastique gibi erken dönem orkestra eserlerinden etkilendi ve Stravinsky’den baleleri için Chopin parçalarını düzenlemesini istemesini istedi. 1910’da onu The Firebird ve ardından Petrushka (1911) ve The Rite of Spring (1913), Pulcinella (1920) ve Les Noces (1923) bestelemesi için görevlendirdi.

Diaghilev, 1921’de Londra’da Çaykovski‘nin Ormanda Uyuyan Güzel’i; halk tarafından iyi karşılanmış olmasına rağmen, finansal bir başarı elde edemedi. Son yıllarında Rus Baleleri sıklıkla fazla entelektüel, stilize edilmiş ve ilk performanslarıyla aynı başarıyı nadiren elde etmişlerdir.

Diaghilev açıkça eşcinseldi. Serge Lifar, Leonid Miasin, Antón Dolin, Borís Kojnó veya Vaslav Nijinski (ikincisi en iyi bilinen) ile (genellikle fırtınalı) ilişkileri vardı. 1929’da Venedik’teki Lido’daki Grand Hotel des Bains de Mer’de yakındaki San Michele adasına defnedilmiştir. Üç hafta sonra, üvey kardeşi Valentin, ilk Gulag toplama kampı olan Solovki çalışma kampında idam edilmiştir.


Leave A Reply