Sergey Mihayloviç Ayzenştayn Kimdir Eserleri Nelerdir

0

Sergey Mihayloviç Ayzenştayn kimdir.Potemkin Zırhlısı filmini yöneterek sinema dünyasına damgasını vurmuş olan Sergey Mihayloviç Ayzenştayn hayatı hakkında bilgi.

Sergey Ayzenştayn

Sergey Mihayloviç Ayzenştayn
(22 Ocak 1898 – 11 Şubat 1948);

1898 yılında Letonya’nın Riga şehrinde doğmuş Sovyet sinema yönetmenidir. 1948 yılında Moskova’da hayata gözlerini yummuştur. Saint Petersbourg’da Sivil Mühendislik Enstitüsü’nde eğitim görürken Güzel Sanatlar Okulu’nda mimarlık derslerini izledi. İç Savaş sırasında Kızılordu’ya katıldı (1918).

Propaganda trenlerinde afiş ressamlığı yaptı. 1920’de Moskova’da Prolet-Kult (İşçi Kültürü) sahnesinde dekorculuğa başladı (1920). Bolşoy Tiyatrosu’nda Meyerhold’ün kurslarına yazıldı. 1924’te ilk uzun filmi olan Grevi, ertesi yıl Potemkin Zırhlısını çevirdi. Filmin uluslararası alanda kazandığı başarıdan sonra Hollywood Paramount ortaklığından çağrı aldı. Yardımcısı Grigori Aleksandrov ve görüntü yönetmeni E. Tisse ile 1929 Ağustosunda ülkesinden ayrıldı.

Avrupa’da uzun bir inceleme gezisinden sonra 1930 Mayısında ABD’ye gitti. Paramount ile anlaşamadı. Upton Sinclair’in parasal desteğiyle Yaşasın Meksika’yı gerçekleştirmek için Meksika’ya geçti. 1931 yılı boyunca çalışan ve 60 bin metresi çekilen bu belgeseli bitirmeden Sinclair ile araları açıldı ve negatifleri Amerika’da bırakıp ülkesine döndü.

Moskova Devlet Sineması Okulu’nda öğretmenliğe başladı. 1937’de bir Turgenyev öyküsünden uyarlanan Beji Çayırı’nın çekimi sırasında biçimcilikle suçlanarak çalışması durduruldu. Eldeki bölümlerini kurguladığı bu filmin gösterimi ölümünden sonra yapıldı. Yazılarını son yıllarda düzenleyerek iki önemli kitap yayımladı: Film Biçimi ve Film Anlamı, Sanatının temel öğesi olarak gördüğü kurguyu (montajı) filmlerinde etkili ve zengin bir çeşitlilikle uygulaması yaşayan kitleleri olanca doğallığıyla vermesi, görüntülerle müzik arasında sağladığı eşgüdüm, çevrelemedeki yüksek beğenisi, Ayzenştayn’ı sinemanın ölümsüzleri arasına soktu.

Başlıca filmleri: Glumov’un Günlüğü (1923), Potemkin Zırhlısını (1925), Ekim (1927), Genel Çizgi (Eski ve Yeni) (1928), Aleksandr Nevski (1938), Müthiş İvan (iki bölüm 1944-1945).


Leave A Reply