Sergey Obraztsov Kimdir? Hayatı Kuklaları ve Sanat Kariyeri Hakkında

0

Sergey Obraztsov kimdir ve ne yapmıştır? Sergey Obraztsov hayatı, biyografisi ve sanat kariyeri nasıldır? Sergey Obraztsov hakkında bilgi.

Sergey Obraztsov

Sergey Obraztsov

Sergey Vladimirovich Obraztsov (1901 – 8 Mayıs 1992) Sovyet ve Rus kuklacıydı. ” Birçok ülkedeki kukla tiyatroları, kuruluşlarını Obraztsov’dan etkilenmiştir. Egzotik kuklaları koleksiyonu, Rusya’daki en büyük ve dünyanın en büyüklerinden biriydi.

Obraztsov 22 Haziran 1901’de Moskova’da bir öğretmen ve aile mühendisinin ailesine doğdu. 1922-1931 arasında, Moskova Sanat Tiyatrosu’nun stüdyolarından birinde Vladimir Nemirovich-Danchenko ile oyuncu olarak çalıştı. Bu süre zarfında, 1931’de Moskova’da Devlet Merkez Kukla Tiyatrosu’nu kurmadan önce birçok vaudeville tarzı kukla gösterisi düzenledi.

Tiyatrosu SSCB’de 350’den fazla şehir ve yabancı ülkelerde 90’dan fazla şehir gezdi. Yurtdışındaki sayısız turunda Obraztsov, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve diğer ülkelerde sanatsal kuklalığın popülerleşmesine yardımcı oldu. En iyi bilinen şovlarından biri olan Olağandışı Bir Konser’de (1946), kötü sanatçıları hicivledi. Obraztsov, tiyatrounda sahnelediği çocuklar ve yetişkinler için 70’ten fazla oyunun yanı sıra, 1938’de Polar Sunset Ray’a Bakmak (Looking at a Polar Sunset Ray) başlıklı ilk kısa kukla filmi ve ayrıca bir dizi belgesel çekti. Daha sonraki yıllarda, Obraztsov parmak kuklaları konusunda heveslendi. Ayrıca çıplak elleriyle kuklacılık konusunda da yetenekliydi.

Obraztsov, Çin kukla tiyatrosu üzerine bir otobiyografi ve bir monografi hazırladı. 1946’da SSCB Devlet Ödülü, 1952’de SSCB Halk Sanatçısı ve 1971’de Sosyalist Emek Kahramanı ödüllerinin aldı. Obraztsov 8 Mayıs 1992’de öldü ve Novodevichy Mezarlığı’na gömüldü.

1998 yılında aile üyeleri ve Obraztsov Kukla Tiyatrosu tarafından kurulan Obraztsov Vakfı, zengin yaratıcı mirasını korumayı amaçlıyordu.


Sergey ObraztsovKAYNAK 2

Sergey Obraztsov; (d. 5 Temmuz 1901, Moskova – ö. 8 Mayıs 1992, Moskova), 20. yüzyılın en büyük kukla ustalarından sayılan Rus kukla sanatçısıdır. Ülkesinde kuklacılığı bir sanat olarak kabul ettirmiştir.

Bir öğretmenle bir demiryolu makinistinin oğluydu. Yüksek Sanat ve Teknik Stüdyoları’nda resim öğrenimi gördü. 1922-30 arasında Moskova Nemiroviç-Dançenko Müzik Tiyatrosu’nda, 1930-31 yıllarında Moskova Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptı. Ayrıca vodvil türünde bağımsız kukla gösterileri gerçekleştirdi. 1931’de Sovyet hükümetince Moskova’daki Devlet Merkezî Kukla Tiyatrosu’nun yönetimine getirildi.

Düzenlediği kukla gösterileri teknik açıdan kusursuzluğu ve denetimli üslubuyla dikkati çekti. Özellikle, yedi kukla sanatçısının oynattığı, tango yapan çiftle şarkı söyleyen bas sesli Çingene kadın gibi figürleri büyük ilgi topladı. Ülke dışına yaptığı turneler sonucunda birçok yerde kukla tiyatroları kuruldu. Meobiknovenni kontsert (1946; Alışılmadık Bir Konser) ve Volşebnaya lampa Aladina (1940; Alaeddin’in Sihirli Lambası) adlı oyunları bütün dünyada geniş ilgi gördü. Don Juan adlı yapıtı 1976’da sahnelendi. Obraztsov ayrıca, geliştirdiği bir tür parmak kuklasıyla ve çıplak elle yaptığı kukla gösterileriyle ünlendi. Sanatını konu alan Moya professiya (1950; Mesleğim) adlı kitabı çeşitli dillere çevrildi. Teatr kitayskovo naroda (1957) adlı yapıtı da İngilizceye çevrilerek Chinese Puppet Theatre (1961; Çin Kukla Tiyatrosu) adıyla yayımlandı. Obraztsov, 1957’de Uluslararası Kuklacılar Birliği’nin başkan yardımcılığına, 1976’da da başkanlığına seçildi.


Leave A Reply