Serophene İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Serophene ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Serophenenin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Serophene neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Serophene

Serophene

Kullanımları

Bu ilaç kadınlarda kısırlığı tedavi etmek için kullanılır. Olgun bir yumurtanın (yumurtlama) büyümesini ve salınmasını destekleyen hormon miktarında bir artışı uyararak çalışır. Bu ilaç, yumurtalıkları artık düzgün yumurta yapamayan kadınlar için önerilmemektedir (birincil hipofiz veya yumurtalık yetmezliği).

Serofen nasıl kullanılır?

En etkili olabilmesi için klomifen tam olarak doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alınmalıdır. Dozlama programınızı dikkatle takip etmeniz önemlidir.

Dozunuz tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz tarafından reçete edildiğinden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Bu ilaçla uzun süreli tedavi önerilmemektedir ve 6 kürden fazla olmamalıdır.

En iyi sonuçlar için vücut sıcaklığınızı kaydetmeye, yumurtlama testlerini yapmaya ve cinsel ilişkiyi uygun şekilde zamanlamaya yönlendirilebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, şişkinlik, karın / pelvik dolgunluk, kızarma (“sıcak basması”), meme hassasiyeti, baş ağrısı veya baş dönmesi meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Anormal vajinal kanama, zihinsel / ruh hali değişiklikleri dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Klomifen tedavisi sırasında, özellikle de parlak ışığa maruz kalırsanız, bazen görme değişiklikleri (örn. Bulanık görme, lekeleri veya flaşları görme) meydana gelebilir. Bu yan etkiler genellikle tedavi kesildikten birkaç gün veya hafta sonra geçer. Bununla birlikte, nadir durumlarda görme değişiklikleri kalıcı olabilir. Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: Görme sorunları / değişiklikleri, göz ağrısı.

Bu ilaç, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Nadiren ciddi OHSS, mide, göğüs ve kalp bölgesinde aniden sıvı birikmesine neden olur. Bu tedavi sırasında veya tedavi durdurulduktan sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: alt karın bölgesinde (pelvik) şiddetli ağrı / şişlik, ani / hızlı kilo alımı, bulantı / kusma, ishal, nefes darlığı, azalmış idrara çıkma, ağrı / kızarıklık / bacaklarda şişme, göğüs ağrısı, hızlı / düzensiz kalp atışı.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Klomifen almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de yumurtalık kistleri veya genişlemiş yumurtalıklar (polikistik over sendromu nedeniyle değil), anormal vajinal kanama, karaciğer hastalığı, rahim problemleri (örn. Uterus miyomları, endometriozis), tiroid / adrenal bez problemleri, beyindeki tümör (hipofiz tümörü), kandaki yüksek yağ / trigliserit seviyeleri, bildirin.

Klomifen kullanımı çoklu doğumlara neden olabilir (örn. İkizler, üçüzler). Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaç baş dönmesi veya görme değişikliklerine neden olabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Hamile kaldığınızda bu ilacı kullanmayı bırakın. Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu ilaç süt üretimini azaltabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: gonadorelin.


Leave A Reply