Seroquel İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Seroquel ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Seroquelin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Seroquel neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Seroquel

Seroquel

Kullanımları

Bu ilaç bazı zihinsel / ruh hali durumlarını (şizofreni, bipolar bozukluk, ani mani atakları veya bipolar bozuklukla ilişkili depresyon gibi) tedavi etmek için kullanılır. Ketiapin, bir anti-psikotik ilaç (atipik tip) olarak bilinir. Beyindeki belirli doğal maddelerin (nörotransmitterler) dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır.

Bu ilaç halüsinasyonları azaltabilir ve konsantrasyonunuzu artırabilir. Kendiniz hakkında daha net ve olumlu düşünmenize, daha az gergin hissetmenize ve günlük hayatta daha aktif bir rol almanıza yardımcı olur. Ayrıca ruh halinizi, uykunuzu, iştahınızı ve enerji seviyenizi iyileştirebilir. Ketiapin şiddetli duygudurum dalgalanmalarını önlemeye yardımcı olabilir veya duygudurum dalgalanmalarının sıklığını azaltabilir.

Seroquel nasıl kullanılır?

Ketiapin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde 2 veya 3 kez yiyecek olsun veya olmasın, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bipolar bozukluk ile ilişkili depresyonun tedavisi için, bu ilacı genellikle günde bir kez yatmadan önce doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca, uyku sorunu, bulantı, baş ağrısı, ishal, sinirlilik gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Yan etkileri azaltmak için dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Kabızlık, uyuşukluk, mide bulantısı, yorgunluk, kilo alımı, bulanık görme veya ağız kuruluğu meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Advertisement

Baş dönmesi özellikle bu ilacın dozunu ilk başlattığınızda veya artırdığınızda ortaya çıkabilir. Baş dönmesi düşme riskini artırabilir. Oturma veya yatma pozisyonundan kalkarken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Huzursuzluk / sürekli hareket etme ihtiyacı, titreme, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (artan anksiyete, depresyon, intihar düşünceleri gibi), yutma güçlüğü, kalıcı kabızlık, karın ağrısı, sürekli mide bulantısı / kusma, iştahsızlık, sararma gözler / cilt, uyku sırasında solunum bozukluğu, idrara çıkma sorunu gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bayılma, nöbet, şiddetli baş dönmesi gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleştirebilir. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç ayrıca önemli kilo alımına ve kan kolesterol (veya trigliserit) seviyelerinizde artışa neden olabilir. Bu etkiler, diyabetle birlikte, kalp hastalığı geliştirme riskinizi artırabilir.

Tedavinin risklerini ve faydalarını doktorunuzla tartışın.

Ketiapin nadiren geç diskinezi olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bazı durumlarda, bu durum kalıcı olabilir. Olağandışı / kontrolsüz hareketler (özellikle yüz, dudaklar, ağız, dil, kollar veya bacaklar) geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç nadiren nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, kas sertliği / ağrı / hassasiyet / halsizlik, şiddetli yorgunluk, şiddetli kafa karışıklığı, terleme, hızlı / düzensiz kalp atışı, koyu idrar, böbrek problemleri belirtileri (değişiklik idrar miktarı).

Ketiapin, vücudunuz tarafından yapılan belirli bir doğal maddeyi (prolaktin) artırabilir. Kadınlar için, prolaktindeki bu artış istenmeyen anne sütüne, kaçırılan / durdurulan adet dönemlerine veya hamile kalma zorluğuna neden olabilir. Erkekler için cinsel yeteneğin azalmasına, sperm üretememesine veya memelerin genişlemesine neden olabilir. Bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Nadiren, erkeklerde 4 veya daha fazla saat süren ağrılı veya uzun süreli ereksiyon olabilir. Bu durumda, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Ketiapin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, özellikle katarakt, karaciğer hastalığı, düşük beyaz kan hücresi sayısı (ilaçların neden olduğu düşük beyaz kan hücresi sayımı geçmişi dahil), nöbet bozukluğu, yutma sorunu, tiroid problemleri , mide / bağırsak tıkanıklığı (ciddi kabızlık, bağırsak tıkanıklığı gibi), hareket etmeyen mide / bağırsaklar (ileus gibi), kişisel veya aile diyabet öyküsü, bir madde kullanım bozukluğunun kişisel veya aile öyküsü (aşırı kullanım veya uyuşturucu / alkol bağımlılığı), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol / trigliserit seviyeleri, uyku sırasında solunum problemi (uyku apnesi), idrara çıkma zorluğu (örneğin, genişlemiş prostat nedeniyle) gibi doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ketiapin, kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız, QT uzaması riski artabilir. Ketiapin kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Ketiapini güvenli bir şekilde kullanma konusunda doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç sizi daha az terleterek ısı çarpması olasılığını artırabilir. Sıcak havalarda egzersiz veya sıcak havalarda egzersiz gibi aşırı ısınmanıza neden olabilecek şeylerden kaçının. Hava sıcak olduğunda, çok fazla sıvı tüketin ve hafif giyin. Aşırı ısınırsanız, serinlemek ve dinlenmek için uygun bir yer arayın. Geçmeyen bir ateşiniz, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı veya baş dönmesi varsa hemen tıbbi yardım alın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çocuklar bu ilacı kullanırken artan kan basıncı veya artan prolaktin gibi bazı yan etkiler için daha yüksek risk altında olabilir. Riskler ve faydalar hakkında doktorla konuşun.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluk, baş dönmesi, sersemlik ve QT uzamasına daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk, baş dönmesi ve baş dönmesi düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren kas sertliği veya titremesi, uyuşukluk, beslenme / nefes alma zorlukları veya sürekli ağlama gibi belirtiler geliştirebilir. Özellikle ilk aylarında yenidoğanda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktora bildirin.

Advertisement

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bebeğinizin kas sertliği veya titremesi, olağandışı uyku hali veya beslenme güçlüğü gibi semptomlar geliştirmesi durumunda derhal doktora söyleyin. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Ketiapinin yanı sıra birçok ilaç, amiodaron, moksifloksasin, prokainamid, kinidin, sotalol, tioridazin gibi kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir.

Diğer ilaçlar, ketiapinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir ve bu da ketiapinin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol gibi), rifamisinler (rifampin gibi), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (fenitoin gibi) bulunur.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (idrar testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply