Servi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Servi ağacı ile ilgili bilgiler. Servi ağacının özellikleri

serviServi, (Lat. Cupressus). Kozalaklılar takımının, Servigiller familyasından her zaman yeşil ağaç ya da ağaççık. Kuzey Amerika, Akdeniz ülkeleri ve Asya’nın birçok bölgesinde yaygın olarak yetişir.

25-30 metreye kadar uzayabilen sütun ya da piramit biçimli tepe yapısı vardır. Gövdesi incedir. Kabukları boz kahverengidir ve çatlakları boyunadır. Servi odunu; hafif yumuşak, güzel kokulu ve dayanıklı olması nedeniyle marangozculukta, demiryolları traverslerinin yapımında, çürümeye karşı dayanıklı olduğu için iskele yapımlarında kullanılır.

12 çeşitli türü, bu türlere bağlı çeşitli varyete ve formları bulunan servilerin en iyi bilinen türleri: Adi servi, Arizona servisi, ağlayan servi, bataklık servisi, dallı servi, Çin servisi, Meksika servisi, piramit servi, Keşmir servisi, kokulu servi, Himalaya servisi, Monteri servisi.

Servigiller, (Lat. Cupressaceae). Kozalaklılar takımından, bir familya. Yaprak dökmeyen, geniş yayılımlı, buya da iki evcikli, ağaçlar ve ağaççıkları kapsar. Yapraklar pul biçiminde, subulat ya da dimorftur. Dişi kozalaklardaki kozalak pulları, yassı bazen etli ve birleşik olup sayıları azdır. Olgunlaşmış kozalaklar odunlu bakkaya benzer, 15 cinsi ve 140 kadar türü vardır. Başlıca cinsleri; servi, andız, ardıçtır.

Advertisement

Leave A Reply