Şevket Dağ Kimdir?

0
Advertisement

Şevket Dağ kimdir? Ressam Şevket Dağ hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Şevket DağŞevket Dağ; (1876-1944)

Ünlü bir ressamımızdır, en çok cami resimleriyle tanınmıştır. İstanbul’da doğdu. Hali vakti yerinde bir ailenin oğluydu. 1897′ de Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi) ni bitirdi. Sekiz yıl kadar Ayasofya’da çalıştı. Şehrin bütün eski anıtlarını inceledi. Bir yandan da Galatasaray Lisesi’nde, İstanbul Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yapıyordu. Öğretmenlik hayatı yıllarca sürdü, Şevket Dağ birçok gence resim sevgisi aşıladı. Cumhuriyet’ten sonra, önce Konya’dan, sonra Siirt’ten milletvekili seçildi.

Şevket Dağ, Türk Ressamlar Cemiyeti’nin kurucularındandı. Rumelihisarı’nda bir yalısı vardı. Bu yalının kagir cephesine kabartma olarak palet ve fırça işletmişti. Bir gün, Hisar’a dönerken, vapurda kalp durmasından öldü.

Ressam Dağ uluslararası birçok ödül kazanmıştır. Konularını seçme bakımından Osman Hamdi Bey’e, bu konuları işleyiş ve fırça çevikliği bakımından da Çallı’ya yaklaşır. Bilhassa cami resimleriyle tanınmıştır. Ayasofya’dan, çeşitli camilerden yaptığı resimler, konularının başında gelir. Bu eserlerde ışıklı kısımların renkle gösterilmiş olması, renk değerlerinin tâyininde çok ustalıklıdır.

Advertisement

Leave A Reply