Seydişehir Nerededir? Seydişehir Hangi İlimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Seydişehir nerededir? Seydişehir hangi ilimize bağlıdır? Seydişehir ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Konya - Seydişehir

Konya – Seydişehir (Kaynak: wikipedia.org)

Seydişehir; Konya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Çavuş), 38 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden Beyşehir, doğudan Akören, Merkez, batıdan Derebucak, güneyden Ahırlı, Bozkır ilçeleriyle çevrilidir.

Genelde dağ ve yaylalarla kaplı olan ilçe toprakları, batıdan Dedegöl Dağları ile çevrelenir (ilçe topraklan üzerindeki en yüksek noktası 2.400 m). Doğuda Geyik Dağları’nda Deveyalağı Tepesi (2.403 m), kuzeydoğuda Erenler Dağı’nda Burnueğri Tepesi (2.230 m), Suğla Gölü kuzeyinde Devesivri Tepesi (1.919 m), öteki önemli yükseltilerdir. Erenler Dağı ile Geyik Dağı arasındaki Suğla-Beyşehir Çukurluğu’na Beyşehir ve Suğla gölleri yerleşmiştir. Burada yükselti, 1.100-1.200 m arasında değişir. Suğla Gölü sığ olup, sazlık ve bataklık görünümündedir. Beyşehir Gölü’nün fazla sularıyla beslenir. Başlıca ırmak, Beyşehir Kanalı’ndan gelen çaydır. Bu çay, Suğla Gölü’nü besler. Suğla Gölü alanı yazın küçülür.

Akdeniz ikliminden etkilenmekle birlikte, karasal iklimin özellikleri ağır basar. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 11-12°C, yağış tutarı 771 mm’dir. Yamaçlarda meşe, ardıç, bazı yerlerde karaçamdan oluşan ormanlar ve bozkır bitkileri doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut, şekerpancarı; meyvelerden elma, üzüm, armut yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Suğla Gölü’nün yazın sularının çekildiği yerde yetiştirilen yüksek verimli nohut, leblebi yapımına çok elverişlidir. Ayrıca, susam ekimi yapılır. Koyun, keçi beslenir. İlçe merkezinde tarım ve hayvan ürünleri ticareti canlıdır. Keçili Köyü Mertaş ve Doğankuzu yörelerinde bulunan zengin yataklardan elde edilen boksit madeni, ülkemizin en büyük endüstri kuruluşlarından Seydişehir Alüminyum Tesisleri’nde işlenir. 1975’te tümüyle işletmeye açılan tesisler, ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlar. Manganez ve linyit yatakları da vardır.

Suğla Çukurluğu adı verilen düzlükte, kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 196 km. uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply