Sharon Tate Kimdir? Manson Tarikatının Öldürdüğü Aktristin Hayatı Filmleri

0
Advertisement

Sharon Tate kimdir ve nasıl öldü? Charles Manson takipçileri tarafından öldürülen Sharon Tate’in hayatı ve film kariyeri hakkında bilgi.

Sharon Tate

Sharon Tate; Charles Manson’un takipçilerinin cinayeti ve trajik ölümü ile hatırlanan, Model ve aktristi. Oyuncu Sharon Tate 24 Ocak 1943’te Dallas’ta doğdu. Televizyon dizisi Beverly Hillbillies’te rol almasının ve başarısının önünü açan birçok küçük rolde oynadı. 1965 yılında Eye of the Devil filmindeki çalışması Tate’in hayatında iki nedenden dolayı önemliydi: Birincisi, uzun metrajlı bir filmde ilk büyük rolü oldu ve ikincisi kısa süre sonra filmin yönetmeni Roman Polanski ile tanıştı. Roman Polanski ile evlenmiştir. 9 Ağustos 1969’da Polanski’nin çocuğuna sekiz buçuk aylık hamileyken Tate, Charles Manson tarafından yönetilen bir grup tarafından öldürüldü.

Sharon Tate

Erken kariyeri

Oyuncu Sharon Tate 24 Ocak 1943’te Dallas, Teksas’ta doğdu. 1960’lı yılların başında Hollywood’da başlayarak, The Beverly Hillbillies adlı televizyon şovunda ve Emily’nin Amerikanlaşması (1964) ve Sandpiper (1965) dahil olmak üzere filmlerin bazı bölümlerinde rol oynadı.

Film Kariyeri

1965’te David Niven ve Deborah Kerr’ın oynadığı ilk büyük film rolünü, Eye of the Devil’de oynadı. Filmi Fransa’da çektikten sonra, Londra’daki film yönetmeni Roman Polanski ile tanıştı ve korku parodi The Fearless Vampire Killers (1967) için başarılı geçen seçmelere katıldı. Çift romantik bir ilişkiye başladı ve Ocak 1968’de evlendi.

Sharon Tate’in en iyi performansı, Jacqueline Susann’ın çok satan romanına dayanan ve Patty Duke ve Susan Hayward’ın başrol oynadığı 1967 tarihli  Valley of the Dolls adlı filmde geldi. Ayrıca 1967’de Tony Curtis ile Don’t Make Waves’de yer aldı ve 1968’de Dean Martin ile The Wrecking Crew komedisinde başrol oynadı. Valley of the Dolls ve Polanski’nin ürpertici gerilim filmi Rosemary’s Baby (1968) ile Tate ve Polanski, Hollywood’un en gözde çiftlerinden biri haline geldi.

Advertisement

Sharon Tate

Cinayet

1969’da İtalya’da 12 + 1’in (1970’de piyasaya sürüldü) çekimlerini tamamladıktan sonra Tate, Los Angeles’a döndü ve kocası Benedict Kanyonu’ndaki Cielo Drive’da bir ev kiraladı. Polanski, son filmi üzerinde çalışıyor ve çiftin İngiltere’deki evinde kalıyordu. 9 Ağustos 1969’da, 26 yaşındaki Tate (sekiz buçuk aylık hamileydi), evinde üç misafiri, Wojciech Frykowski, Abigail Folger, Jay Sebring ve bir çalışanı Steven Parent ile vahşice öldürüldü. Cinayeti işleyenlerin daha sonra “Manson ailesinin” bir parçası olduğu ortaya çıktı. Grup, dengesiz liderleri Charles Manson’un kıyamet fantezilerinin yönlendirdiği öldürücü bir tarikattı.

Manson ve yandaşlarından dördü bu cinayetlerden (diğer ikisi ile birlikte) hüküm giydiler ve 1971’de ölüm cezasına çarptırıldılar. California mahkemesinin, 1972’de ölüm cezasını geçici olarak kaldırmasının ardından, cezaları ömür boyu hapse çevrildi. Birincisi, Susan Atkins 2009’da hapishanede öldü ve Manson’un kendisi de 2017’nin sonlarında öldü; geri kalanlar hala hapisteler.

Film Portreleri

2018 yılına gelindiğinde, Manson cinayetlerinin 50. yıldönümü yaklaşırken, Tate ile ilgili üç uzun metrajlı film çalışmaları başladı. Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood), Quentin Tarantino’nun yönettiği ve Margot Robbie (aktris olarak), Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’in rol oynadığı, Tate hakkında bir filmdir.


Leave A Reply