Sıcak Kompres Nedir? Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Sıcak Kompres nedir? Hangi durumlarda Sıcak Kompres yapılır, ne işe yarar? Sıcak Kompres uygulaması nasıl yapılır, hakkında bilgi.

sicak-kompresSıcak Kompres; Sıcak uygulama vücuda çeşitli şekillerde uygulanır. En kolay uygulama o kısmı yakmayacak derecede sıcak su içine batırmak ya da sıcak su dolu termoforu yoksa ısıtılmış tuğla ya da ütüyü havluya sarıp o kısma uygulamakta yapılır. Vücudun bütününe sıcak uygulama sıcak su dolu küvet içine girerek ya da kaplıcalarda olmaktadır.

Sıcağın etkisi ile o bölgelerdeki damarlarda genişleme ve dolaşımda hızlanmanın sonucu olarak yaralanma sonucu olmuş zararlı maddelerin (kan, ölmüş hücre artıkları) emilmesi ve yara iyileşmesinde rolü olan hücrelerin o bölgeye gelmesi hızlandırılmış olunur.

Soğuğun etkisi ile deri damarları genişler. Bol kan gelir. Lenf akımı hızlanır. Yağ ve ter bezleri çalışır. Yaralanmanın hemen arkasından ya da alçı çıkarıldıktan sonra o eklemin hareketini artırmak için sıcak uyguladığınız zaman o bölgedeki şişlik artar. Bu şişlik eklem hareketlerini sınırlar kirişlerin kaymasını zorlaştırır.

Bu bakımdan sıcak uygulamayınız. Yaralanmadan bir süre sonra ya da romatizmal hastalıkların ağır nöbet devreleri dışında sıcak uygulayabilirsiniz. Sıcak uygulamanın en yaygın şekli fizik tedavide ultrasyon denen titreşimi saniyede 20.000’nin üzerinde olan ses dalgaları ile yapılmaktadır. Bu yöntem bağ dokusunun gerilebilme özelliğini onları ısıtmak yolu ile yapmaktadır. Bu yolla kanama ve şişliğin emilmesi hızlanmaktadır. Bu yöntem bazı spor yaralanmalarından sonra uygulanmaktadır. Sıcaklık bu yolla vücudun daha derin kısımlarına kadar inebilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply