Sicim Hikayesinin Özeti (Guy de Maupassant), Analizi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Guy de Maupassant’ın Sicim isimli hikayesinin özeti, konusu nedir? Sicim hikayesi hakkında bilgi, analizi, Sicim öykü özeti.

Sicim

Hiç yapmadığınız bir şeyle suçlandınız mı? Guy de Maupassant’ın ‘Sicim’inde Maitre Hauchecorne, düşmanının onu topraktan ip toplarken gördüğü için utandıktan sonra cüzdan çalmakla suçlanıyor.

sicim

Hikayenin Özeti

Bir gün, yaşlı bir çiftçi olan Maitre (Bay/Usta) Hauchecorne, mallarını alıp satmak için diğer köylülerle birlikte Goderville kasabasına gider. Yolda yürürken yerde çamurun içinde eski bir ip parçası görür. Her şeyin almaya değer olduğunu düşündüğünden, onu almaya karar verir ve o ipi ne için kullanabileceğini düşünür. Ancak, koşum yapımcısı Maitre Malandain, onun ipi yerden aldığını görür.

Malandain ve Hauchecorne eskiden arkadaştırlar, ancak bir yular konusunda bir anlaşmazlık yaşadıklarından beri düşman olmuşlardır. İpi yerden almanın kötü görüneceğini düşünen Haucehecorne, daha önemli bir şeyi düşürmüş gibi yaparak, toprağı biraz daha karıştırır ve oyalanır.

O günün ilerleyen saatlerinde, bir kasaba tellalı gelir ve kasabaya giderken kayıp bir cüzdan bulan herkese bir ödül verileceğini duyurur. Hauchecorne, günün erken saatlerinde yoldan bir şey alırken görüldüğü için belediye başkanının ofisine çağrılır. Hauchecorne yerden cüzdan aldığı yönündeki suçlamaları reddeder ve sadece bir ip parçasını aldığını söyler.

Advertisement

İnsanlar Malandain’e zenginliği nedeniyle saygı duymaktadırlar o yüzden, Malandain, Hauchecorne’un cüzdanı aldığını gördüğünü söylediğinde ona inanırlar. Hauchecorne bu durumda deliye döner. Olanları herkese ve dinleyecek herkese anlatmaya çalışır. Daha sonra birisi cüzdanı ile çıkar gelir. Hauchecorne itibarının geri verileceğini düşünür. Ancak, davranış şekli nedeniyle, insanlar, başka birinin bulması için cüzdanı tekrar yola koyduğunu düşünürler.

Hauchecorne, hikayenin kendi yönünü açıklamaya çalışmak için tüm enerjisini harcar, bu da onu daha da çılgın gibi gösterir. Kimse dinlemez. Ve dinlemeye çalışanlar da, bunu sadece onunla alay etmek için yaparlar. Hauchecorne iyice paranoyaklaşmıştır. Ölüm döşeğinde son sözleri şunlar olur: Sadece bir parça ip.

Maitre Hauchecorne

Maitre Hauchecorne, ‘Sicim’in baş kahramanıdır. Yere atılan bir ip parçasının boşa gitmesine izin vermeyen, romatizma hastası tutumlu bir adam. Ancak, Maitre Hauchecorne, düşmanının onu aldığını görmesine izin vermeyecek kadar gururludur. Ne yazık ki, utangaç tepkisi şüphe uyandırır ve bir cüzdan kaybolduğunda, Hauchecorne haksız yere onu çalmakla suçlanır.

Köylü statüsünden dolayı kimse hikayenin Hauchecorne tarafını dinlemeye istekli değildir. Cüzdan sahibine geri döndüğünde, Hauchecorne haklı çıkmayı bekliyor, ancak ne yazık ki kimse onun masum olduğuna inanmıyor. Adını boşuna temize çıkarmaya takıntılı hale gelir. Hauchecorne, bu suçlamaya çok üzüldüğü için fiziksel olarak hastalanır ve ölür.


Leave A Reply