Siğil Nedir? Nasıl Geçer?

0
Advertisement

Siğil nedir? Siğilin belirtileri nelerdir? Siğil nasıl geçer, nasıl tedavi edilir, hakkında bilgi.

sigilSiğil;Deri üzerinde, en çok ellerde zaman zaman ortaya çıkan küçük, sert urlara siğil denir. Büyüklükleri oldukça değişiktir. Toplu iğne başı, mercimek kadar olanları yanında nohut büyüklüğünde olanları varsa da bunlara seyrek rastlanır.

Siğiller iz bırakmadan iyi olur. Sarımtırak esmerden koyu esmere kadar renk değişikilği gösteren bu yuvarlak çıkıntılar çoğunlukla, ellerin, parmakların üstünde, yanlarında olur. Yüzde, el ayasında, ayak tabanında, göz kapaklarında, başta da siğil görülürse de oldukça seyrektir. Tırnakların yanında ayak tabanında çıkan siğiller çok acı verir. Siğillerin bir çeşit virüsten ileri geldiği, bulaşıcı olduğu uzun zamandan beri bilinmektedir. Virüsün kuluçka devri 1-3 ay kadardır.

Tedavi. — Siğillerin çoğu kendiliğinden iyi olur. En kestirme tedavi yolu dağlama (koterizasyon) usulüdür. Siğillerin oluşunda sinir sisteminin payı bulunduğundan tedavide telkinin de büyük önemi vardır. Telkin ile siğillerin kaybolduğu bilginlerin kabul ettiği bir gerçektir. Siğilleri yok etmek için salisilâtlı pomatlar da kullanılır. Ayrıca, ışın tedavisi de faydalı sonuçlar verir.


Leave A Reply