Silezya Nerededir? Silezya Hangi Ülke Sınırlarındadır? Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Silezya hangi ülkelerin sınırları içerisindedir? Silezya tam olarak neresidir? Silezya hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Silezya bölgesinde tarihi bir kale.

Silezya bölgesinde tarihi bir kale.

Silezya ( Lehçe : Śląsk ; Çekçe : Slezsko ; Almanca : Schlesien ; Silezya Almanca lehçesi : Schläsing ), Orta Avrupa’nın tarihi bir bölgesidir ve bugün neredeyse tamamı Polonya’da , küçük kısımları Çek Cumhuriyeti ve Almanya’dadır . Bölgesel arması altın zemin üzerinde siyah bir kartaldır. Doğu Avrupa’da bir bölgenin adıdır. Silezya, bugün üç bölüme ayrılmış durumdadır.

  1. Eski Prusya Silezyası: Nüfus yoğunluğu en çok olan bölümdür. Eskiden Almanya’ya ait olan bu topraklar, II. Dünya Savaşı’n da Ruslar tarafından ele geçirildi. Potsdam antlaşması ile Polonya’ya verildi. Başkenti Oppeln; yüzölçümü 22.864 kilometrekaredir.
  2. Avusturya Silezyası: Moravia’nın bir parçası olan bu bölgenin yüzölçümü 2.750 km2’dir. Önce Versay Antlaşması ile, Çekoslovakya’ya verildi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra burası tamamen Çekoslavakya’da kaldı. Merkezi Opava (Eski Troppau)dır. Günümüzde Çek Cumhuriyeti topraklarındadır.
  3. Polonya Silezyası: Eskiden Polonya’ nın olduğu halde Almanlar tarafından alınan bu bölge 1921’de Polonya’ya geri verildi. Fakat II. Dünya Savaşı’nda tekrar Almanlara geçti. Savaştan sonra Polonya, Silezya’nın bu parçası ile birlikte Prusya Silezyası’nı da Almanlar’dan aldı. Önemli şehirleri Wroclav’dır.

Etimoloji

Silezya’nın farklı dillerdeki isimleri muhtemelen etimolojilerini paylaşırlar— Latince , Silezya ; Lehçe , Śląsk ; _ Eski Lehçe: Ślążsk[o]; Silezyaca : Ślůnsk ; Almanca , Schlesien’de ; _ Silezya Almancası : Schläsing ; Çekçe , Slezsko’da ; _ Slovakça , Sliezsko’da ; _ Kashubian , Sląsk’ta ; _ Yukarı Sorbca : Šleska ; Aşağı Sorbca : Šlazyńska)—. Tüm isimler, güney Silezya’da bulunan bir nehir (şimdi Ślęza ) ve bir dağ ( Ślęża dağı) adıyla ilgilidir. Dağ bir ibadet yeri olarak kabul edildi.

Ślęża , bölgede bulunan Hint-Avrupa öncesi topoğrafik isimlerden biridir. Bazı Polonyalı bilim adamlarına göre, ‘Ślęża’ [ˈɕlɛ̃ʐa] veya ‘Ślęż’ [ˈɕlɛ̃ʐ] adı, sis, ıslak veya nemli anlamına gelen Eski Slav sözcükleri ‘ślęg’ [ˈɕlɛ̃ɡ] veya ‘śląg’ [ˈɕlɔ̃ɡ] ile doğrudan ilişkilidir. . Śląsk [ˈɕlɔ̃sk] adının , bazı Alman yazarlar tarafından tercih edilen bir etimoloji olan Silingos kabilesinin adından türetildiğine dair bir köken hipotezi ile anlaşmazlık vardır.

Silezya Arması

Silezya Arması

Tarihi bölgenin coğrafyası

Silezya’nın çoğu, güney kenarı genellikle dağlık olmasına rağmen nispeten düzdür. Doğuya doğru yukarı Vistül Nehri havzasına kadar uzanmasına rağmen, esas olarak Oder (Odra) Nehri’nin üst ve orta (Odra) erişimlerinde her iki kıyısı boyunca uzanan bir şeritte bulunur . Bölge ayrıca Bóbr (ve onun kolu Kwisa ), Barycz ve Nysa Kłodzka dahil olmak üzere Oder’in birçok kolunu içerir . Sudeten Dağları bölgenin güney ucunun çoğu boyunca uzanır, ancak güneydoğu ucunda Silezya Beskydy’sine ulaşırlar.

Tarihsel olarak, Silezya batıda Kwisa ve Bóbr nehirleri tarafından sınırlandırılırken, Kwisa’nın batısındaki bölge Yukarı Lusatia (eski adıyla Milsko ) idi. Ancak Yukarı Lusatia’nın bir kısmı 1815’te Alman Görlitz’de Silezya eyaletine dahil edildiğinden , Niederschlesischer Oberlausitzkreis ve komşu bölgeler tarihi Silezya’nın bir parçası olarak kabul edilir. Bu ilçeler, Polonya Aşağı Silezya Voyvodalığı ve Lubusz Voyvodalığı’nın bazı bölümleriyle birlikte Aşağı Silezya’nın coğrafi bölgesini oluşturur .

Advertisement

Silezya, aşırı doğusunda benzer bir kavramsal genişleme yaşadı. Tarihsel olarak , onu Küçük Polonya bölgesindeki Zagłębie Dąbrowskie’den ayıran Brynica Nehri’ne kadar uzanıyordu . Bununla birlikte, bugün birçok Polonyalı için Silezya’nın ( Śląsk ), Zagłębie de dahil olmak üzere Katowice çevresindeki tüm alanı kapsadığı anlaşılmaktadır. Bu yorum, bu bölgeyi kapsayan eyalet için Silesia ( województwo śląskie ) adının kullanılmasında resmi yaptırıma sahiptir . Aslında, Lehçe’deki Śląsk kelimesi (niteliksiz kullanıldığında) artık genellikle yalnızca bu alana atıfta bulunur ( Górny Śląsk veya Yukarı Silezya olarak da adlandırılır).

Katowice bölgesi gibi, tarihi Yukarı Silezya da Opole bölgesini (Opole Voyvodalığı ) ve Çek Silezya’yı içeriyordu . Çek Silezya, Moravya-Silezya Bölgesi’nin bir bölümünden ve Olomouc Bölgesi’ndeki Jeseník Bölgesi’nden oluşur .


Leave A Reply