Bilirubin Nedir? Nerede Bulunur, Nasıl Oluşur? Bilirubin Molekülünün Yapısı

0

Bilirubin nedir, nerede bulunan bir moleküldür? Bilirubin nasıl üretilir, özellikleri nelerdir? Bilirubin molekülünün yapısı hakkında bilgi.

Bilirubin

Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin ve porfirinli diğer hücrelerin parçalanmasıyla oluşan bir moleküldür. Kırmızı kan hücreleri, hemes (bir tür porfirin) adı verilen ve bir demir atomunu barındıran özel moleküller taşır. Bu düzenleme, kırmızı kan hücresinin oksijen taşımasına izin verir. Kan hücreleri parçalandığında, heme’yi kana bırakırlar, bu da kontrol edilmezse zarar verebilir.

bilirubin

Heme, karaciğerde aktif olarak parçalanır. İlk önce biliverdene dönüştürülür. Başka bir enzim de işleme devam eder ve biliverdeni bilirubine dönüştürür. Bilirubin daha sonra safra kanalı yoluyla bağırsaklara biriktirilir. Oradan idrarla veya dışkı ile atılabilir. Bağırsaklarda dışkıya belirgin bir renk veren kırmızımsı kahverengi bir madde olan stercobiline dönüştürülür. İdrarda bilirubin çok sarı bir madde olan ürobilin haline gelir.

Bilirubin, porfirin molekülleri ile ilgili olduğu için doğal bir pigmenttir. Farklı moleküllere ve versiyonlara dönüşürken rengini de değiştirir. Bilim adamları bu renkleri hastalığı tespit etmek için kullanabilirler. Örneğin, bir çürük, deri altında kanın birikmesinden kaynaklanır. Biriken kan koyu kırmızı veya mordur ve demir oksitlendikçe yavaşça kahverengimsi olur. Kan alınır ve geri dönüştürülürken heme gruplarının parçalanması gerekir. Heme önce yeşilimsi bir renk tonu olan biliverdene dönüştürülür. Yeşilimsi görünen büyük bir çürük yaşadıysanız, nedeni budur. Bundan sonra bilirubine dönüştürülür ve kendine özgü bir sarı renge sahiptir. Eski çürükler kaybolmadan önce bu belirgin sarıya dönecektir.

Bilirubin birikiminin belirgin sarı rengi, vücudun her yerinde bilirubinin biriktiği sarılık gibi durumların yaygın bir semptomudur. Bu, bebeklerde, karaciğer henüz tam olarak gelişmediğinde veya karaciğerleri işlev görmeyen yetişkinlerde olabilir. Gözlerin ve cildin sarı renk alması, bir şeyin büyük ölçüde yanlış olduğunun kesin bir işareti olsa da, bir bilirubin testi, bilirubin seviyelerini tehlikeli hale gelmeden çok önce gösterebilir.

Bilirubin ayrıca bitkilerde, hayvan hücrelerindeki heme molekülleriyle oldukça ilişkili bir molekül olan klorofilin parçalanma ürünü olarak bulunur. Aynı zamanda ototrofik bakteriler tarafından güneş ışığından enerji yakalamak için kullanılan pigment fikobine çok benzer.

Bilirubin Testi

Konjuge ve Konjuge Olmayan Bilirubin

Bilirubin, kanınızda çeşitli formlarda bulunur. Karaciğerdeki glukuronik aside özel bir enzimle bağlanan suda çözünür bir formda bulunur. Bu, bilirubinin saptanmasını kolaylaştırır ve konjuge bilirubin olarak bilinir. Konjuge olmayan bilirubin ise yağda çözünür ve bu da solüsyonda tespit edilmesini zorlaştırır. Bu nedenle, bu bilirubinin bir kısmı tespit edilemez. Kendisine ve diğer yağ seven moleküllere bağlanır.

bilirubin
Bu nedenle, bir kişinin toplam bilirubini testi, çözünür bilirubinin doğrudan ölçümünün yanı sıra tahmini dolaylı bilirubini içerir. Bu iki form ve sistemdeki bolluğu, bir doktora karaciğerde hangi sürecin kesintiye uğrayabileceği konusunda çok şey söyleyebilir. Örneğin, sağlıklı bir kişi daha yüksek konsantrasyonda konjuge olmayan bilirubine sahip olacaktır, ancak kesin seviyeler kişiye ve duruma bağlıdır.

Toplam bilirubin için normal seviyeler, desilitre kan başına 0,1 ila 1,2 miligram arasında olabilir ve doğrudan bilirubin bunun yalnızca 0,1 ila 0,4 mg / dL’si olacaktır. Hiperbilirubinemi koşulları veya gerçekten yüksek bir bilirubin seviyesi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu durum ortaya çıkmadan önce toplam kan bilirubinin bundan çok daha yüksek olması gerekirdi. Tipik olarak, gözlerde ve ciltte sarılık gibi yaklaşık 10 mg / dL bilirubin birikimi semptomları görülebilir. Bu, normal seviyelerin yaklaşık 10 katıdır.

Hızlı kan hücresi kaybı, çalışmayan bir karaciğer veya karaciğerin veya diğer organların bilirubini düzgün şekilde işlemesini engelleyen çeşitli başka durumlardan kaynaklanabilir. Bu duruma ayrıca safra kanalının tıkanması, hepatit veya bilirubinin geçişine veya dönüşümüne müdahale eden bazı farmasötikler neden olabilir. Bilirubin seviyeleriniz birçok farklı durumu gösterebileceğinden, doktorunuzun dikkate alması gereken birçok başka test olacaktır.

İdrar Bilirubin Testi

Sağlıklı insanlar normalde idrarda bilirubin salmazlar. Normalde suda çok daha fazla çözünür olan başka bir kimyasala dönüştürülür. İdrardaki bilirubin, biyolojik bir sürecin tıkandığı bir dizi karaciğer, böbrek ve bağırsak hastalığının bir belirtisidir. İdrarda bilirubin bulunması, bir doktorun boşaltım sisteminde hatanın nerede meydana geldiğini ayırt etmesine yardımcı olabilir. Bulunan bilirubin türü ve miktarı dahil olmak üzere bunu belirlemeye yardımcı olacak birçok faktör vardır.


Leave A Reply