Simulect İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Simulect ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Simulect yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Simulect neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Simulect

Simulect

Kullanımları

Baziliksimab, böbrek nakli almış kişilerde organ reddini önlemek için kullanılır. Yeni organınızın normal şekilde çalışmasına izin vermek için genellikle diğer ilaçlarla (örn. Siklosporin, kortikosteroidler) birlikte alınır. Baziliksimab, monoklonal bir antikor olarak bilinen immünosüpresan bir ilaçtır. Vücudunuzun ameliyattan sonra yeni böbreği reddetmesini (akut ret) önlemek için vücudunuzun savunma sistemini (bağışıklık sistemi) yavaşlatarak çalışır.

Simulect Flakon nasıl kullanılır?

Bu ilaç bir sağlık uzmanı tarafından bir damara enjeksiyon yoluyla verilir. Genellikle 2 dozda verilir. İlk doz, nakil ameliyatından 2 saat önce verilir ve ikinci doz ameliyattan 4 gün sonra verilir.

Dozaj yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilaç, nakledilen organların reddedilmesini önlemek için diğer ilaçlarla (örn., Siklosporin, kortikosteroidler) kullanılır. Tüm ilaçları tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi alın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Yan etkiler

Enjeksiyon bölgesinde ağrı / kızarıklık, bulantı, mide ağrısı, ishal veya kabızlık oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların kullanımı, enfeksiyon riskinin veya belirli kanser türlerinin artmasına neden olabilir. Ateş, halsizlik, şişmiş bezler, gece terlemeleri, olağandışı topaklar, kalıcı öksürük / boğaz ağrısı, ağız / cinsel organlarda yaralar, idrara çıkma ağrısı, görme değişiklikleri, açıklanamayan kilo kaybı dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, alışılmadık derecede hızlı kalp atışı, hapşırma, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Baziliksimab kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Advertisement

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de bazı enfeksiyonları (sitomegalovirüs) söyleyin.

Daha önce basiliksimab tedavisi ciddi alerjik reaksiyon riskinizi artırabilir. Bu ilacı kullanmadan önce, geçmişte baziliksimab aldıysanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Alerjik reaksiyon nedeniyle bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekiyorsa, ilacı tekrar kullanmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Doktorunuzun rızası olmadan aşılama / aşılama yapmayın ve yakın zamanda oral çocuk felci aşısı veya burun içinden solunan grip aşısı almış kişilerle temastan kaçının.

Enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Gebe kalabilecek kadınlar, bu ilaçla tedaviye başlamadan önce, kullanım sırasında ve tedaviyi bitirdikten sonra 4 ay boyunca etkili doğum kontrolü kullanmalıdır. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply