Sir Richard Hawkins Kimdir? İngiliz Devlet Adamı ve Kaşif

0

Sir Richard Hawkins kimdir? İngiliz devlet adamı ve aynı zamanda bir kaşif olan Richard Hawkins’in hayatı ve keşifleri hakkında bilgi.

Sir Richard Hawkins, (1562 – 17 Nisan 1622) bir İngiliz denizci, devlet adamı ve kaşiftir. Babası asker ve köle tüccarı Sir John Hawkins olmak üzere önde gelen Elizabethan bir ailede doğdu. İspanyol Armada’nın yenilgisi de dahil olmak üzere birçok seferde babası ve Sir Francis Drake’e eşlik etti. 1593’te yaptığı seferin kaydı 1622’de yayınlanmıştır.

Advertisement

Bu sayfa, Sir Richard Hawkins’in hayatı ve tarihini şekillendiren olaylar hakkındaki gerçekleri detaylandırıyor.

Sir Richard Hawkins Kimdir? İngiliz Devlet Adamı ve Kaşif

Kaynak : wikipedia.org

Richard Hawkins, 1562 yılında Devon, İngiltere’de doğdu. Sir John Hawkins ve ilk karısı Katherine Gonson’un tek oğluydu. Erken yaşamı hakkında pek bir şey bilinmese de, amcası William Hawkins ile 1582’de Batı Hint Adaları’na yelken açtığına inanılıyor. 1585’te Drake’in Batı Hint Adaları’ndaki İspanyol kolonilerine saldırma seferi sırasında bir geminin komutanıydı. Drake, Sir Walter Raleigh tarafından kurulan yerleşim yeri olan Roanoke’den başarısız kolonistleri topladığında da oradaydı.

1588’de babası Sir John Hawkins ve Sir Francis Drake ile birlikte İspanyol Armadasına karşı savaşırken “Swallow (Kırlangıç)” isimli geminin kaptanıydı. Ayrıca, İspanyol hazine gemilerine saldırmak için babasının başarısız 1589 seferinde onlara eşlik etti. 1593’te Richard Hawkins, ilk olarak babası için yapılmış bir gemi (Dainty) satın aldı. Dainty ile birlikte Plymouth’tan yelken açtı ve batıya yöneldi. Brezilya’ya vardıktan sonra güneye yelken açtı ve 1594 Şubatında “Hawkins Maidenland” adını verdiği yeri keşfetti. Bu bölgenin günümüzde Falkland Adaları olarak bilinen yer olduğuna inanılıyor. Daha sonra Magellan boğazlarından geçerek Şili’deki Valparaiso’ya gitti. Kasabayı yağmaladı ve daha kuzeye gitmeden önce 4 gemiyi yaktı. 1594 Haziran’ının sonunda Ekvador’daki San Mateo Körfezi’ne ulaştı. Burada küçük bir İspanyol gemisi filosuyla karşılaştı.

İspanyol gemileri Dainty’ye saldırdı ve birkaç gün süren bir savaş başladı. Çatışma sırasında yaralandı ve mürettebatının çoğunun ölümünün ardından teslim oldu. Richard Hawkins, 1597’de İspanya’nın Sevilla ve ardından Madrid’e nakledildiği zamana kadar Peru, Lima’da hapsedildi.

Advertisement
1602’de 3.000 sterlin fidye ödenmesinin ardından serbest bırakıldı.

1603’te İngiltere Kralı I. James tarafından şövalye ilan edildi. Kısa süre sonra, Devon Belediye Başkanı, Plymouth Parlamento Üyesi ve Devon Koramiral oldu. Aynı sıralarda, 1593 yolculuğu hakkında yazmaya başladı. Yazıları 1622 yılında ‘Observations in His Voyage into the South Seas, AD 1593′(Güney Denizlerine Yolculuğundaki Gözlemler, AD 1593) başlığı altında yayınlandı. 1608’de Hawkins, hala Devon Koramirali iken tutuklandı ve korsanlığa izin verdiği için para cezasına çarptırıldı.

1620’de Sir Richard Hawkins, Sir Robert Mansell komutasında Koramiral olarak yelken açtı. Görevleri, Akdeniz’deki Cezayir korsanlarını yakalamak ve korsanlık faaliyetlerini bastırmaktı, ancak çabaları çok az fark yarattı. Sir Richard Hawkins, 17 Nisan 1622’de İngiltere, Devon, Slapton’da öldü.


Leave A Reply