Sivilce Nedir?

0
Advertisement

Sivilce nedir sivilce ne demektir? Sivilceler neden çıkar ne gibi özellikleri ve türleri vardır. Sivilceler ile ilgili genel bilgiler.

Deride ortaya çıkan küçük bir çıbandır. Derimizde kıllar içeriye doğru eldiven parmağı gibi çukurlaşmış deliklerden çıkar. Yağ bezlerinin de bulunduğu bu çukurlara «folikül» (kesecik) denir. Bunlar derinin en zayıf noktalarıdır, stafilokok, streptokok cinsinden mikroplarla sık sık iltihaplanır. Kanallar mikrop, yağ ve hücrelerle tıkanır. İşte bu iltihaplara, genel olarak, «sivilce» denir. Sivilcenin türlü çeşidi vardır:

Akne. — Yağ bezlerinin iltihaplanması ile meydana gelir. Sivilcelerin en önemlilerinden biridir.

Ergenlik. — Çoğunlukla gençlerde görülür. Keseciğin ağzı ya esmer, ya da siyah uçlu, toplu iğne başından darı büyüklüğüne kadar irilikte, sıkılınca irin fırlayan bir kabarcıkla kapanmıştır. Bu tıkaç yağ salgılanmasına engel olur.

Sivilceler özellikle yüzde, burunda, yanaklarda, çenede, sırtta, göğüste, omuzlarda çıkar. Bazı sivilceler nohut kadar büyük, sert, mor renkte olur, ağrı da verir. Derin sivilceler geçtikten sonra yerlerinde bir iz kalır. Sivilceler daha çok ilkbaharda, kadınlarda «aybaşı» zamanında, kabızlık hallerinde devre devre artar.

Sivilcelerin oluşunda hormonların, besin metabolizmasının etkisi büyüktür. Hastalar tuzsuz, yağsız yemekler yemelidir. Tedavide hormonların, antibiyotik ilâçların yeri önemlidir.

Advertisement

Leave A Reply