Siyah Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı

0
Advertisement

Siyah Tetra (Gymnocorymbus Ternetzi) nasıl bir balıktır? Siyah Tetra balığı yaşam koşulları, beslenmesi, üretimi, bakımı ve özellikleri hakkında bilgi.

SİYAH TETRA (GYMNOCORYMBUS TERNETZİ)

Değişik şekliyle ve orjinal siyah – beyaz renk kompozisyonuyla görenlerin derhal dikkatini çeken bir balıktır. Şekli genel olarak açılmış bir yelpazeyi andırır. Vücudu normalle 30 derece açı yapan düzgün bir çizgiyle ikiye ayrılmış gibidir. Bu çizginin ön kısmı bir gümüş parlaklığı ve beyazlığında; arka kısmı ise kadifemsi bir siyahlıktadır. Çatal şeklindeki kuyruk yüzgeci beyaz, buna karşılık kısa sırt yüzgeci ve geniş karın yüzgeci siyahtır. Operkülünün hemen gerisinde yukarıdan aşağı doğru bir kama gibi incelerek kesilen siyah bir bant vardır. Balığın bu koyu siyah olan kısımları yaşlandıkça rengini yitirir, açılır.

20 ilâ 30°C arasındaki ısıda sıhhatle yaşar. Anavatanı Brezilya ve Paraguay olan bu balığın boyu 4-5 santim kadardır. Doğal ortamında ise 6-7 santimi bulmaktadır. Sakin bir balık olup karma akvaryumlarda sakıncasızca yaşıyabilir.

Siyah tetranın cinsiyet ayırımı pek çok amatörün yakındığı bir konudur. Ancak iyi bir gözlemci erkeğin dişiye oranla daha uzun bir gövde yapısı olduğunu ve üreme mevsimi yaklaştığında dişinin karnında bir şişkinliğin oluştuğunu fark eder. (159) İdeal bir üreme akvaryumunun boyutları 60 cmx30 cm.x30 cm. olmalıdır Üremesi ve yavruların bakımı diğer tetralardan bir ayrıcalık taşımaz. Verimli bir döl için akvaryum suyunun pH 6, DH 4 ve ısısının 28-29°C olması tavsiye edilebilir.

Advertisement

Leave A Reply