Siyah ve Beyaz Neden Fizikte Renk Olarak Kabul Edilmez? Renk Midir?

0
Advertisement

Siyah ve beyazın fizikte renk olarak kabul edilmemesinin sebebi, beyaz ışığın tüm renkleri içermesi, renklerin oluşumu

Görünür ışık, radyo dalgaları, x-ışınları ve diğer radyasyon türlerinin tümü elektromanyetik spektrumun bir parçasıdır. Görünür ışık, yaklaşık 400 ila 700 nanometre arasında değişen dalga boylarına sahip elektromanyetik radyasyondur. Fizikte renk, belirli bir dalga boyuna sahip görünür ışıktır. Siyah ve beyaz, belirli dalga boylarına sahip olmadıkları için renk değildir. Bunun yerine, beyaz ışık görünür ışığın tüm dalga boylarını içerir. Siyah ise görünür ışığın olmamasıdır.

renkler

Siyah Beyaz Tanımları

Bir rengin belirli bir dalga boyuna karşılık gelmesine spektral renk denir. Beyaz ve siyah, belirli dalga boylarına sahip olmadıkları için bu tanımın dışında tutulmuştur. Beyaz, olası tüm renklerin toplamı olduğu için bir renk olarak tanımlanmaz. Siyah, ışık ve dolayısıyla renk olmadığı için renk olarak tanımlanmaz. Görsel sanat dünyasında beyaz ve siyah bazen farklı renkler olarak tanımlanabilir. Bu, fizikteki spektral renk kavramından farklıdır.

Renk Deneyimini Nasıl Yaşarız?

Rengi gördüğümüzde, bir nesneden yansıyan veya ondan yayılan o dalga boyundaki ışığı deneyimliyoruz. Örneğin, mavi tişörtünüze güneşten gelen ışık parladığında, tişört mavi ışık dışındaki tüm ışığı emer. Tişört mavi ışığı yansıtır ve bir kısmı gözlerinize ulaşır. Siyah, tüm görünür ışığın soğurulmasıdır. Bu aynı zamanda siyah tişörtünüzün güneşli bir günde çok sıcak olmasının nedenidir. Görünür ışığın tüm renkleri siyah bir nesneye emilir ve onu ısıtır.

Beyaz Işık Nereden Geliyor?

Nesneler aşırı miktarda ısı ürettiklerinde, görünür ışık dahil tüm elektromanyetik spektrum boyunca radyasyon üretirler. Bu sürece kara cisim radyasyonu denir. Kara cisim, tüm radyasyonu emen teorik bir nesnedir. Sonuç olarak, ısınır ve ardından tüm dalga boylarında radyasyon yayar. Gerçek dünyadaki nesneler ısındıkça, davranışları bir kara cismin davranışına yaklaşır. Güneşten gelen ışığın görünür ışığın tüm renklerini içermesinin nedeni budur; o kadar sıcak ki bir kara cisim gibi davranıyor.

Advertisement

ışığın soğurulması

Beyazın Tüm Renkleri İçermesi

Beyazın neden bir renk olmadığını görselleştirmek için bir prizma kullanabilirsiniz. Beyaz ışığı bir prizma üzerine gönderirseniz, ışık tüm farklı renklere kırılır. Kırılma, bir ortamdan geçerken ışığın bükülme sürecidir. Farklı ışık dalga boyları, prizma, dolayısıyla görsel gökkuşağı tarafından farklı açılarda kırılır. Beyaz ışık, prizmadan çıktığını gördüğünüz tüm çeşitli dalga boylarını içerir.


Leave A Reply