Stalevo İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Stalevo ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Stalevo yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Stalevo neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Stalevo

Stalevo

Kullanımları

Bu kombinasyon ilacı Parkinson hastalığının semptomlarını tedavi etmek için kullanılır (titreme, sertlik, hareket zorluğu gibi). Parkinson hastalığının beyinde çok az doğal olarak bulunan bir madde (dopamin) neden olduğu düşünülmektedir. Levodopa beyindeki dopamine dönüşerek hareketi kontrol etmeye yardımcı olur. Karbidopa ve entakapon, kan dolaşımında levodopanın parçalanmasını önler, böylece daha fazla levodopa beyne girebilir. Karbidopa, levodopa’nın bulantı ve kusma gibi bazı yan etkilerini de azaltabilir.

Stalevo nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde 3 ila 4 kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Her doz için sadece bir tablet alın. Tableti tamamen yutun. Tableti ezmeyin, çiğneyin veya bölmeyin. Bunu yapmanız yanlış dozu almanıza ve ağız, takma dişler ve tükürük lekelenmesine neden olabilir.

Bu ilacı gıda ile almak bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, tedavi sırasında yüksek proteinli bir diyetten kaçınmak (vücudunuzun aldığı levodopa miktarını azaltır) en iyisidir. Ayrıca, bu ilacı yüksek yağlı, yüksek kalorili bir yemekle almaktan kaçının, çünkü bu yaklaşık 2 saat çalışmaya başladığı zamanı yavaşlatabilir.

Bu ilacın dozunu, alabileceğiniz demir takviyelerinden veya demir içeren ürünlerden (mineralli multivitaminler gibi) mümkün olduğunca çok saatte ayırın. Demir, vücut tarafından emilen bu ilacın miktarını azaltabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Bazı hastalar bir sonraki dozun verilmesinden önce bir “tükenme” (semptomların kötüleşmesi) yaşayabilir. Ani kısa sertlik dönemlerinin meydana geldiği bir “açma-kapama” etkisi de meydana gelebilir. Bu etkiler ortaya çıkarsa, bu etkiyi azaltmaya yardımcı olabilecek olası doz ayarlamaları için doktorunuza danışın.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

İshal, bulantı, kusma, baş dönmesi, uyuşukluk, mide rahatsızlığı, iştahsızlık, uyku sorunu, baş ağrısı veya ağız kuruluğu görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilaç tükürük, idrar veya terin koyu bir renge dönüşmesine neden olabilir. Bu etki zararsızdır, ancak giysileriniz lekelenebilir.

Advertisement

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilacı alan bazı insanlar her zamanki günlük aktiviteleri sırasında aniden uykuya daldılar (telefonda konuşmak, araba kullanmak gibi). Bazı durumlarda, uyku önceden uyuşukluk hissi olmadan meydana gelir. Bu uyku etkisi, bu ilacı uzun süre kullansanız bile, bu ilaçla tedavi sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Gün içinde artan uyku hali yaşıyorsanız veya uykuya dalarsanız, doktorunuzla bu etkiyi tartışana kadar araba kullanmayın veya tehlikeli olabilecek diğer faaliyetleri yapmayın. Bu uyku etkisi riskiniz, sizi uykulu hale getirebilecek alkol veya diğer ilaçlarla artar.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin:

kontrol edemediğiniz yeni / kötüleşen hareketler / spazmlar, göz kırpma / seğirmesi, bayılma, durmayan ishal, görme değişiklikleri (bulanık görme gibi) ), göz ağrısı, şiddetli mide / karın ağrısı, siyah / katran dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma, kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, halüsinasyonlar, intihar düşünceleri), enfeksiyon belirtileri (gitmeyen boğaz ağrısı gibi), kolay kanama / morarma, olağandışı yorgunluk, ellerin / ayakların karıncalanması, olağandışı güçlü dürtüler (artan kumar gibi) , cinsel dürtülerin artması.

Göğüs ağrısı da dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilacın dozunu aniden durdurmak veya azaltmak nadiren nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, olağandışı kas sertliği, şiddetli kafa karışıklığı, terleme, hızlı / düzensiz kalp atışı, hızlı nefes alma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, karbidopa, levodopa veya entakapona alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, glokom, solunum problemleri (astım gibi), kalp hastalığı (kalp krizi, düzensiz kalp atışı gibi), böbrek hastalığı, mide / bağırsak ülseri, zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon, şizofreni gibi), kan bozuklukları, nöbetler, uyku bozuklukları.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir.Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Levodopa anne sütüne az miktarda geçer ve süt yapımını etkileyebilir. Karbidopa veya entakaponun anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: antipsikotik ilaçlar (klorpromazin, haloperidol, tioridazin), yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (metildopa gibi).

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bununla birlikte, bazı MAO inhibitörleri (rasagilin, safinamid, selegilin) ​​doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenerek kullanılabilir. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşetici ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (örn. karizoprodol, siklobenzaprin) ve narkotik ağrı kesiciler (kodein, hidrokodon gibi) etkileşime girer. Kullanıyorsanız doktorunza bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (idrar katekolamin / glikoz / keton testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply