Starlix İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Starlix ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Starlix yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Starlix neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Starlix

Starlix

Kullanımları

Nateglinid, tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte yüksek kan şekerini kontrol etmek için kullanılır. Tip 2 diyabetli kişilerde kullanılır. Yüksek kan şekerini kontrol etmek böbrek hasarı, körlük, sinir problemleri, uzuv kaybı ve cinsel işlev problemlerini önlemeye yardımcı olur. Diyabetin doğru kontrolü, kalp krizi veya felç riskini de azaltabilir. Vücudu daha fazla insülin üretmesi için uyararak çalışır. İnsülin, vücudun diyetten şekeri doğru şekilde kullanmasına izin veren doğal bir maddedir.

Starlix nasıl kullanılır?

Nateglinid kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı her ana öğünden 1-30 dakika önce, genellikle günde 3 kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı yemekten 30 dakika önce almayın. O yemeği atlıyorsanız, bir doz ilaç almayın.

Sıvı yemekleriniz varsa, kan şekerinizi kontrol etmek için bu ilacın daha yüksek bir dozu gerekebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, günlük yemek sayısına ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En fazla faydayı elde etmek için bu ilacı doktorunuzun yönlendirdiği şekilde düzenli olarak kullanın. Doktorunuzun önerdiği ilaç tedavi planını, yemek planını ve egzersiz programını dikkatle izleyin.

Kan şekerinizi doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak kontrol edin. Sonuçları takip edin ve doktorunuzla paylaşın. Doğru dozu belirlemek için bu çok önemlidir. Kan şekeri ölçümlerinizin çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını doktorunuza bildirin. Tedavi planınızın değiştirilmesi gerekebilir.

Yan etkiler

Kilo alımı meydana gelebilir. Bu etki devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Nateglinid, özellikle diyabet için başka ilaçlar kullanıyorsanız, düşük kan şekerine (hipoglisemi) neden olabilir. Çok miktarda alkol tüketmek, yiyeceklerden yeterince kalori almamak veya alışılmadık derecede ağır egzersiz yapmak da düşük kan şekerine yol açabilir. Semptomlar titreme, soğuk ter, baş dönmesi, uyuşukluk, titreme, hızlı kalp atışı, halsizlik, baş ağrısı, bayılma, ellerin veya ayakların karıncalanması veya açlığı içerebilir. Düşük kan şekerini tedavi etmek için glikoz tabletleri veya jel taşımak iyi bir alışkanlıktır. Bu güvenilir glikoz formlarına sahip değilseniz, sofra şekeri, bal, şeker gibi hızlı bir şeker kaynağı yiyerek veya bir bardak meyve suyu veya diyet dışı soda içerek kan şekerinizi hızla yükseltin. Bir yemeği kaçırırsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yüksek kan şekeri belirtileri (hiperglisemi) susuzluk, artmış idrara çıkma, konfüzyon, uyuşukluk, kızarma, hızlı nefes alma ve meyveli nefes kokusu içerir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilaçlarınızı ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdaki ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Nateglinid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, gut.

Aşırı düşük veya yüksek kan şekeri nedeniyle bulanık görme, baş dönmesi veya uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Bu ilacı alırken alkolü sınırlayın çünkü düşük kan şekeri geliştirme riskini artırabilir.

Ateş, enfeksiyon, yaralanma veya ameliyat gibi stres zamanlarında kan şekerinizi kontrol etmek daha zor olabilir. Artan stres, tedavi planınızda, ilaçlarınızda veya kan şekeri testinizde bir değişiklik gerektirebileceğinden doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamilelik diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Hamileyken kan şekerinizi yönetmek için doktorunuzla bir plan tartışın. Doktorunuz hamilelik sırasında diyabet tedavinizi değiştirebilir. Farklı tedavilerin (diyet, egzersiz ve insülin dahil ilaçlar gibi) risklerini ve yararlarını tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Birçok ilaç kan şekerinizi etkileyerek kontrolünü zorlaştırır. Örnekler arasında kortikosteroidler (prednizon gibi), psikiyatrik ilaçlar (olanzapin gibi), florokinolon antibiyotikler (siprofloksasin gibi) bulunur. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Yüksek veya düşük kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Tüm reçetesiz ilaçlarınızdaki etiketleri (öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin, çünkü bunlar kan şekerinizi etkileyebilecek bileşenler içerebilir. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımı hakkında bilgi alın.

Beta-bloker ilaçlar (metoprolol, propranolol, timolol gibi glokom göz damlaları gibi), kan şekeriniz çok düştüğünde (hipoglisemi) genellikle hissedebileceğiniz hızlı / vurma kalp atışını önleyebilir. Baş dönmesi, açlık veya terleme gibi diğer düşük kan şekeri belirtileri bu ilaçlardan etkilenmez.

Diğer ilaçlar şeker veya ketonlar için idrar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.


Leave A Reply