Stephen King’in Kaleminden Okunması Gereken 7 Korkunç Hikaye

0
Advertisement

Korku romanlarının akla gelen ilk isimlerinden Stephen King’in yazdığı ve korku sever olarak hala okumadıysanız okumanız gereken 7 korkunç hikaye.

Stephen King, korkunç romanları ve kısa hikayeleriyle tanınır. Yıllar geçtikçe, okuyucularını korkutan (ve çoğu zaman filme çevrilen) düzinelerce hikaye yarattı. En korkunç yedi kurgu eserine bir göz atalım.

01 IT – O (1986)

it
Çok az şey palyaçolar kadar korkutucudur – özellikle küçük çocukları avlayan ve yiyen palyaçolar. King’in en sevilen hayali köylerinden biri olan Derry kasabasında geçen IT, tarif edilemez bir kötülüğe karşı savaşmak için bir araya gelen bir grup çocuğun hikayesini anlatıyor.

Palyaço Pennywise, King’in en korkunç kötü adamlarından biridir, çünkü kurbanları genellikle çocuktur. IT’nin kahramanları, korkutucu ve trajik sonuçlarla Pennywise ile savaşmak için memleketlerine geri döner.

02 Stand – Mahşer (1978)

Stand

The Stand, dünya bir grip türüne yenik düştükten sonra geçen kıyamet sonrası bir hikaye. Hayatta kalan küçük gruplar, yeni bir toplum oluşturma umuduyla kendi ülkelerinde yolculuklarına başlar ve Boulder, Colorado’ya doğru yola çıkarlar.

Advertisement

Bir gruba, iyiliğin yolunda yürüyenler için ruhani yol gösterici olan yaşlı bir kadın, Abagail Ana liderlik ediyor. Bu arada, “siyahlı adam” Randall Flagg, Las Vegas’ta takipçilerini bir araya getiriyor ve dünyayı kontrol etmeyi planlıyor. Flagg, doğaüstü güçlere sahip ve kendisine karşı çıkan herkese işkence yapma arzusu olan, bir kötü adamdır.

03 Cujo – Kujo (1981)

Kujo

Castle Rock’ta geçen Kujo, kötüye giden sevimli bir aile evcil hayvanının hikayesidir. Joe Cambers’ın St. Bernard kuduz bir yarasa tarafından ısırıldığında, her şey değişmeye başlar. King’in birçok romanında olduğu gibi, tehlikede olan çocuklar söz konusu olunca, romanı okumak daha da korkutucu hale geliyor.

04 Salem’s Lot – Korku Ağı (1975)

salems lot

Salem’s Lot vampirler ile ilgili bir hikaye. Roman, çocukluk evine gelen Ben Mears adlı bir yazara odaklanıyor. Ben’in çocukluk evnde bulduğu tek şey komşularının teker teker vampire dönüşmekte olmasıdır. Bu konuya, ürkütücü bir perili ev, birkaç kayıp çocuk ve kendi inancını sorgulayan bir rahip ekleyin. İşte bu kitabın korku reçetesi.

05 Carrie (1974)

carrie

Advertisement

Carrie White, annesi tarafından taciz edilen bir kızdır. Üstelik okulda da sevilmiyor ve zorbalıklara maruz kalıyordur. Zamanla Carrie telekinetik güçlere sahip olduğunu keşfeder. Bu güçlerini ise yine zorbalığa uğradığı bir zamanda, kendisine haksızlık eden herkesi mahvetmek ve intikam almak için kullanır.

06 Pet Sematary – Hayvan Mezarlığı (1983)

hayvan mezarlığı

Creed ailesinin sevgili kedisi Church’e araba çarpınca Louis Creed, evcil hayvanı yerel mezarlığa gömer. Bununla birlikte, Church çok geçmeden yeniden ortaya çıkar, ölü gibi görünüyor ve ölü gibi kokuyordur. Daha sonra, Creed’in yürümeye başlayan oğlu, hız yapan bir kamyon tarafından ezilir ve oğullarının da geri dönebilmesi için aynı mezarlığa gömmeye karar verirler.

07 The Shining – Medyum (1977)

shining

İşte bu roman benim favorimdir. Alkolle mücadele eden bir baba olan Jack, kitabını yazmak için ücra bir yerde bulunan Overlook Otel’de bekçilik işini kabul eder. Otel kışın kapalıdır ve yollar karlarla kaplıyken orada ailesi ile kalarak bekçilik yapacaktır. Üstelik otel peridir. Kısa süre içinde otelin eski misafirlerinin hayaletleri Jack’i delirtmeye başlar. Psişik yeteneklere sahip olan oğlu Danny, babası giderek daha düzensiz ve tehlikeli hale geldiğini ve çevresinde olup bitenleri görebiliyordur.


Leave A Reply