Sushi veya Sashimi (Çiğ Balık) Yemek Kurt Yapar? Hasta Eder Mi?

0
Advertisement

Sushi veya Sashimi (Çiğ Balık) yemeği sevenler için sağlık riskleri nelerdir? Çiğ balıkta bulunan bakteriler ve taşıdıkları riskler nelerdir?

Sushi veya Sashimi (Çiğ Balık) Yemek

Suşi (Sushi) geleneksel Japon yemeğidir ve birçok kişi severek yer. İnce dilimlenmiş çiğ balık olan ve genellikle birçok sosla (wasabi veya soya sosu gibi) servis edilen Sashimi, bir başka popüler lezzettir.

suşi

Sashimi’den farklı olarak, suşi mutlaka çiğ balık içermez. Aslında, suşi sadece küçük toplar veya sirke aromalı soğuk pişmiş pirinç rulolarını ifade eder. Bu pirinç ruloları daha sonra deniz yosununa sarılır ve sebzeler, yumurta, çiğ balık, pişmiş balık veya diğer yiyeceklerle süslenir.

Bununla birlikte, çiğ balık içeren sashimi veya suşi tadını çıkarırken, hastalığa neden olan bir bakteri veya parazit tüketmek gibi sağlık risklerinin farkında olmak önemlidir.

Anisakiasis

Anisakiasis (ringa balığı solucanı) ve diğer nematodlar veya yuvarlak kurtlar tarafından insan enfeksiyonuna, bazı çiğ veya az pişmiş balıkları yemek neden olabilir.

Advertisement

Bu küçük solucanın yutulması, saatler içinde şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Solucanları dışarı çıkaramaz, kusmazsanız, bağırsaklarınızın duvarlarına girebilir ve lokal bir bağışıklık tepkisine neden olabilirler.

Bu olursa, solucanlar sonunda ölür ve bağışıklık sistemi tarafından çıkarılır. Bununla birlikte, ciddi vakalarda, ağrıyı azaltmak için solucanların endoskopi veya cerrahi ile fiziksel olarak çıkarılması gerekir.

vibrio

Vibrio

Vibrio parahaemolyticus bakteri türleri çiğ veya az pişmiş balık ve kabuklu deniz hayvanlarının, özellikle istiridye tüketimiyle ilişkilendirilmiştir. Bu bakterilerin enfeksiyonu ishal (hatta kanlı), karın krampları, bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş ve titreme. Enfeksiyon bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde şiddetli hale gelebilir.

İstiridye ve yengeçte başka bir Vibrio türü olan Vibrio vulnificus bulundu. Sağlıklı insanlarda, bu mikropun yutulması bulantı, kusma, sulu ishal, karın krampları ve ateşe neden olabilir. Ancak karaciğer hastalığı veya bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda, mikrop kan dolaşımına girerek hayatı tehdit eden tüm vücut enfeksiyonuna neden olabilir.

Ayrıca Vibrio türleri, bakterileri barındıran suya maruz kalan açık yaralar nedeniyle yara enfeksiyonlarına neden olabilir. Örnekler, istiridye açarken veya teknelerde çalışırken çizikler oluşabilir. Gastrointestinal hastalık gibi, bu tür yara enfeksiyonları bağışıklık sistemi bozulmuş kişilerde şiddetlidir.

Advertisement

Listeriosis

Listeriosis, Listeria monocytogenes bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteri çiğ deniz ürünlerinde, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi diğer yiyeceklerin yanı sıra çiğ filizler gibi sebzelerde bulunabilir.

Listeriosis geliştirme riski en yüksek olan kişiler hamile kadınlar ve yenidoğanlardır (bakteriler plasentadan geçebilir), 65 yaş ve üstü ve zayıf bağışıklık sistemi olanlardır.

Hamile olmayan bireylerde, listeriosis ateş ve ishal gibi hafif semptomlara veya enfeksiyon sinir sistemine yayılmışsa (örneğin, boyun ve karışıklık) daha ciddi semptomlara neden olabilir. Gebe kadınlarda listeriosis düşük, ölü doğum, erken doğum veya yenidoğanın ciddi enfeksiyonuna yol açabilir.

Salmonella

Salmonella

Salmonella enfeksiyonu, genellikle kontamine yiyecekleri yedikten bir ila üç gün içinde başlayan ishal, ateş ve mide kramplarının semptomlarına neden olur. Daha şiddetli bir hastalık geliştirme riski (bazen hastaneye yatmayı gerektiren) kişiler 65 yaş ve üstü kişiler, bebekler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerdir.

Bacillus Cereus

Bacillus cereus, özellikle balık, sebze, et ve süt gibi diğer yiyeceklerle birlikte kontamine pirinç yemeye bağlandığı için suşi yemeyle ilişkili başka bir gıda kaynaklı hastalıktır. İki tip Bacillus cereus enfeksiyonu vardır, diyare tipi ve kusma tipi. Kusma tipi kontamine pirinç ürünlerinin tüketilmesine bağlıdır.

Sonuç olarak hamile kadınlar, yaşlılar, küçük çocuklar veya bebekler, karaciğer bozukluğu olan insanlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar gıda kaynaklı enfeksiyonlardan daha ciddi sonuçlar için daha büyük bir risk taşırlar ve ne yediklerini daha dikkatli bir şekilde düşünmelidirler.


Leave A Reply