Suya Götürüp Susuz Getirmek Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Cümleler

0

Suya Götürüp Susuz Getirmek ne demek? Suya Götürüp Susuz Getirmek deyiminin hikayesi, anlamı, Suya Götürüp Susuz Getirmek ile ilgili örnek cümleler.

Suya Götürüp Susuz Getirmek Anlamı

Suya Götürüp Susuz Getirmek

“Suya Götürüp Susuz Getirmek Anlamı”

herhangi bir işte akıl, zekâ, deneyim ve kurnazlıkla bir diğerini alt etmek.

Suya Götürüp Susuz Getirmek Deyiminin Hikayesi

Bir zamanlar zengin mi zengin bir ağanın yanında çobanlık yapan bir delikanlı varmış. Gönül bu ya genç adam, çobanlık yaptığı ağanın kızına âşık olmuş. Bu durum nasıl olduysa ağanın kulağına gitmiş. Ağanın, elinin altında çalışan bir çobana kızını vermeye hiç niyeti yokmuş. Çobana çok kızmış.

— Nasıl böyle bir şeye cesaret eder, diyerek çobanı karşısına almış. Köyün yaşlılarının da bulunduğu bir mecliste çobana büyük bir ceza vermek üzere iken, yaşlılardan biri söz almış;

— Ağam, bu çobanı bir imtihana tabi tutalım, eğer zorlu sınavı geçerse kızınızı nikahlayın; başaramazsa, çoban kızınızdan vazgeçsin.

Ağanın kararı baştan belliymiş ama yine de teklifin devamını dinlemek istemiş. Böylece köy halkı da kendisini kınamayacakmış.

— Anlat bakalım, demiş. Nasıl bir imtihandan bahsediyorsun?

— Çobanın güttüğü koyunları iki gün susuz bırakalım. Üstüne üstlük bir de bol bol tuz yedirelim. İki günün sonunda çoban koyunları alıp su kenarına götürsün. Hepsini bir damla bile su içmeden geri getirebilirse imtihanı kazanmış kabul edelim.

Bu teklif hem ağanın hem de diğer yaşlıların hoşuna gitmiş. Bu işin mümkün olabileceğini düşünen bir kişi bile yokmuş. Teklif kabul edilmiş.

İkinci günün sonunda koyunlar su kenarına bırakılmış. Susuzluktan çatlayacak hale gelen koyunlar tam suya doğru koşarken birden çobanın kaval sesini duymuşlar. Çoban o kadar içli çalıyormuş ki! Kaval sanki dile gelmiş, koyunlara:

— Ne olur su içmeyin, diyormuş.

Koyunlardan biri durmuş, su içmeden geri dönmüş ve çobana doğru gitmiş. Diğerleri de eksiksiz bu koyunu takip etmiş. Çoban bütün koyunları bir damla su içmeden geri getirmiş.

Herkesi hayrette bırakan bu olaydan sonra ağa, kızını çobana vermiş.

Bu deyim, başkalarından daha akıllı olmak, çok kurnaz ve açıkgöz olmak anlamında kullanılmaktadır.

Suya Götürüp Susuz Getirmek İle İlgili Cümleler

  • *** O kadar kurnaz bir insandır ki insanı suya götürür susuz getirir.
  • *** Kurnaz adam ortağını suya götürüp susuz getirmiş, tüm paraları alıp, parasız bırakmış.
  • *** Kemal’e sakın güveneyim deme, O adamı suya götürür susuz getirir.

Leave A Reply