Sven Nykvist Kimdir?

0
Advertisement

Sven Nykvist kimdir ve ne yapmıştır? Sven Nykvist hayatı, biyografisi, filmleri ve sinema kariyeri nedir? Sven Nykvist hakkında bilgi.

Sven Nykvist

Sven Nykvist; (d. 3 Aralık 1922, Moheda, İsveç – ö. 20 Eylül 2006, Stockholm, İsveç), özellikle Ingmar Bergman‘ın filmlerindeki ustalıklı kamera çalışmasıyla tanınmış İsveçli görüntü yönetmenidir.

Fotoğrafçılık öğrenimi gördü. Yardımcı kameraman olarak çalıştı. İtalya’daki Cinecittâ stüdyolarında bir yıl geçirdikten sonra, 1941’de İsveç’te Sandrews adlı film yapım şirketine girdi.

Filmleri

İlk filmini 1945’te çekti. 1953’te Gycklarnas afton (Gezgincilerin Gecesi) filmiyle Bergman‘la çalışmaya başladı. 1960 tarihli Jungfrukallen (Genç Kız Pınarı) filminde gene onunla çalıştı ve bundan sonra Svensk Filmindustri’de düzenli olarak Bergman’ın görüntü yönetmenliğini yaptı. Bu filmlerden Viskingar och rop (1972; Çığlıklar ve Fısıltılar) ve Fanny och Alexander’la (1983; Fanny ve Alexander) en iyi görüntü yönetmeni olarak iki Oscar kazandı.

Nykvist, Bergman’la çalışırken onun istediklerini tam olarak yerine getirebilmek için kamerayı hep kendisi kullanmıştır. Bergman’ ın güçlü ışık duygusunu tümüyle paylaşmış, teknik gösterisinden kaçınarak İsveç manzaralarının soğuk güzelliğini doğrudan aktaran etkileyici bir yalınlık elde etmiştir. Birkaç filmde yönetmenlik yapan Nykvist ayrıca başka İsveçli yönetmenlerle çalışmış ve ülkesi dışında da birçok filme imza atmıştır.

Advertisement

Bunlardan birkaçı,

Siddhartha (1972), Black Moon (1975; Kara Ay), Pretty Baby (1978; Güzel Bebek), Starting Over (1979; Yeni Baştan), The Postman Always Rings Twice (1981; Postacı Kapıyı İki Kere Çalar) ve The Unbearable Lightness of Being’dw (1988; Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği).


Leave A Reply