Takke düştü kel göründü Atasözünün Anlamı, Örneklerle Açıklaması

1
Advertisement

Takke düştü kel göründü atasözünün resimli anlatımı ve açıklamasının yer aldığı Takke düştü kel göründü – Resimli Atasözü açıklaması

Takke düştü kel göründü

Takke düştü kel göründü

Atasözü : Takke düştü, kel göründü.
Açıklaması : Bir kusuru olan kişi bunu ne kadar saklamaya çalışsa da, gerçek bir gün mutlaka ortaya çıkar.

GERÇEK

Gerçek doğru olan, doğru olarak kabul edilen veya doğruluğu hakkında kanıt bulunan bir olgu yada ilkedir. Doğru söz her zaman insanların işine gelmez. Dolayısıyla her zaman doğru söyleyen kişiler sevilmezler. Fakat onların sevilmemesi gerçekleri değiştirmez. Ak ile kara eninde sonunda ortaya çıkar. Çünkü gerçekler ölümsüzdür.

Açıklama

Bu atasözü yalan dolanla yaşayan insanların durumlarını anlatır. Bazı kimseler nedense yalanla hayatlarını sürdürüp, insanları sonsuza dek kandırabileceklerini düşünürler. Bu düşünce bazı durumlarda bir süreliğine geçerli olabilir. Ancak yalanlar sonsuza insanları kurtaramaz. Yada başka bir değişle gerçekler sonsuza kadar saklanamaz. Kendisinin kel olmadığını, saçları olduğunu söyleyen kişi için de bu geçerli olabilir. Takkesi düşünce keli görünür yani yalanı ortaya çıkar. Bu sebepten sonradan rezil olmaktansa, zor duruma düşmektense yalan söylemekten kaçınmak en iyisidir. Kusurlar da aynı şekilde saklanamaz. Örneğin iyi ingilizce bildiğini söyleyerek işe giren bir kişi bir müddet sonra ingilizce konuşması gerektiğinde zor durumda kalacaktır. O vakte kadar ona inanmış olan patronu ise o saatten sonra inanmayacaktır. Takkesi düşmüş, keli görünmüş olur. Aynı şekilde annesine dersini çalıştığı yalanını söyleyen bir öğrencinin de düşük gelen notları sonrasında yalan söylediği ortaya çıkar. Aslına bakılırsa yalan söyleyen kişi, karşısındakini değil kendisini kandırmış olur. Çünkü sonunda bu işten zarar gören kişi yine kendisi olur. Karşısındaki bir müddet ona inansa da bir müddet sonra gerçeği öğrenir. En kötüsü de güven kaybolur. Yalan söyleyen insanlara güvenilmez. Tıpkı yalancı çobanın hikayesinde olduğu gibi günün birinde gerçekleri söylese de artık kendisine inanacak insan kalmamıştır.

Yalan ile ilgili bu atasözünden başka atasözlerimiz de vardır. Örneğin yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözü de aynı anlamı taşır. Yalanın hükmünün bir müddet geçerli olduğunu anlatır. Sonrasında mum söner ve gerçekler açığa çıkar.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply