Tangram nedir?

15

Tangram nedir? Tangram nasıl bir oyundur ve nasıl oynanır? Tangramın tarihçesi, özellikleri ve hakkında bilgiler. Tangram adı nereden gelmektedir?

Tangram Nedir?

Advertisement

Tangram, bütün aile bireylerinin birlikte oynayıp tat alabilecekleri bir bulmaca oyunudur. Bu oyun, büyük el hüneri gerektirmez. Sabır, zaman ve herşeyden önemlisi düş gücü yeterlidir. Bu eski Çin oyununun ilk kez ne zaman başladığını bilen yok. Ancak, Amerikalı bulmacacı Sam LMoyd’un 1903’te yayınladığı “Tan’ın Sekizinci Kitabı”nda ileri sürüldüğü gibi, oyunun tarihinin 4.000 yıldan fazla olduğu sanılmıyor. Sam Loyd’un savının yanlışlığı daha sonra kanıtlandıysa da, bugün hilebazı kitaplarda bu yanlış sav aynen aktarılmaktadır.

Bu oyunla ilgili ilk bilgiler, 1803’te yayınlanan bir Çin kitabında yer aldı. Bilim adamları, tangram oyununun Çin’de 1800 yıllarında başladığını ve zamanla Batı’ya yayıldığını öne sürüyorlar. 1818 yılına gelindiğinde Birleşik Amerika’da, Almanya’da, İtalya’da, Fransa’da ve İngiltere’de tangramla ilgili yayınlar vardı. Lewis Carrol ve Edgar Allan Poe gibi yazarların bu oyunu oynadığı biliniyor. Ondokuzuncu yüzyıl Çin’inde tangram öylesine revaçtaydı ki, oyunu oluşturan parçacıklar, yani “tan”lar, tabak, lake kutu, hatta masa deseni olarak kullanılıyordu. Ancak, modern Çin’de, tangram çocuk oyunu olarak görülüyor.

Tangram sözcüğünün kökeni de, oyunun tarihçesi kadar büyük bir sır perdesi arkasındadır.

Bu konudaki en renkli sav, tangram adının Kanton’daki nehirlere demirlenmiş teknelerde çalışan hayat kadınlarının, yani “tanka”ların denizcilere öğrettikleri bir oyun olmasından kaynaklandığıdır. Ne var ki, oyunun adı İngilizce kökenli de olabilir. Eski İngilizce’de, biblo, oyuncak ya da bulmaca için geçerli bir sözcük olan Tangram, bu oyuna adını vermiş olabilir. Dr. Johnson, 1712’de yayınladığı sözlükte, sözcüğü yanlış yazarak “trangram” diye sözetti. Ondokuzuncu yüzyılda ise sözcük değişerek “tangram” halini aldı.

Tangram Örneği

Tangram Örneği : Tangram şekilleri ile yapılmış bir kuş

Tangram, düş gücünü zorlayan bir oyundur. Yedi parçalık bir tangram takımıyla yapılabilecek en az 1.600 değişik desen vardır, iki ya da daha fazla takımla daha çok sayıda ve daha karmaşık desenler de oluşturulabilir. Ama, işin özüne meraklı olanlar, birden fazla takımla oynamanın oyunun temel kuralına aykırı olduğunu ileri sürerler. Temel kurala göre, hiçbir figürde, yediden az ya da fâzla parça olamaz.

Advertisement

Tangram oyunu temelde üçe ayrılır. Bunlardan birisi, düş gücünüzü kullanarak olabildiğince çok sayıda figür üretebilmektir. Bunlar, hayvan silüetleri, insan figürleri, gülünç suratlar, cansız nesneler olabilir. Bir başka tür, belirli bir bulmacayı çözmektir.

Bu da, ya bulmaca kitabında sadece dış çizgileriyle gösterilen bir figürün eşini yapmak, (ya da buna olanak bulunamazsa) bir tangram kurmanın olanaksızlığını kanıtlamaktır. Üçüncü oyun yöntemi, matematikçiler için düşünülmüştür ve yedi “tan”la çeşitli geometri problemlerinin çözülmesine yöneliktir, örneğin, bu yedi parça ile kaç tane beş kenarlı çokgen oluşturulabilir sorusunun yanıtı aranır.

OYUN NASIL OYNANIR?

Tangram karesini oluşturan yedi “tan” ile kuş, kadın, köpek, koşan adam vb. çeşitli figürler yapabilirsiniz. Tangramın en önemli kuralı, yedi parçanın her figürde kullanılması ve parçaların üst üste binmemesidir.


15 yorum

  1. gülyaz başar on

    çok güzel fakat çok yorumlu ve uzun. Biraz daha kısa olabilir ve az açıklı olabilir. ama yinede güzel bu siteyi sevdim.

    ARKADAŞLARIMIZA İYİ DERSLER,İYİ ÇALIŞMALAR,

    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE 🙂

  2. Çok güzel yazandan bir edebiyatçı olur uzun uzun anlatmış.. Mükemmel anlatmaya gerek yok 🙂

Leave A Reply