Tansiyon Nedir? Tansiyon Düşüklüğü ve Yüksekliği Belirtileri, Nedenleri

0
Advertisement

Tansiyon nedir? Küçük tansiyon ve büyük tansiyon ile tansiyonun düşmesi ve tansiyonun yükselmesi nedenleri ve belirtileri nelerdir?

tansiyon

Kaynak: pixabay.com

Tansiyon

Tansiyon, çok kısa ve basit biçimiyle kan basıncının durumunu belirleyen bir tanımdır. Kalp kasılıp da içindeki kanı atardamarlara pompaladığı andaki basınca sistolik basınç, yani küçük tansiyon denir. İnsanın kan basıncı, yani tansiyonu normal, yüksek ve düşük olabilir. Ancak şunu unutmamalı ki, yüksek tansiyonu gösteren sayı ile düşük tansiyonu gösteren sayı tek başlarına değil, birbirleriyle ilişkisi ve bünyenin özellikleri açısından önem taşır. Bu nedenle bir kimsenin büyük ve küçük tansiyon sayılarına bakarak kendi durumunu değerlendirmesi yanlış olur; bunu doğru biçimde ancak hastanın doktoru yapabilir. Kendi tansiyonunuzu bir başkasının tansiyonu ile karşılaştırmak da doğru değildir.

Tansiyon yüksekliği:

Yüksek tansiyon ihmal edilir ve tedavisi yapılmazsa tehlikeli bir hastalıktır. Hipertansiyon denilen yüksek tansiyon günümüzde çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Yüksek tansiyon çoğu kişide rastlantısal ölçümler sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle bir rahatsızlık söz konusu olmadığı zamanlarda da arada bir, en az yılda bir kez tansiyon ölçtürmede yarar vardır. Böylece tansiyon perhiz, dinlenme ve ilaç yoluyla denetim altına alınır. Yoksa, başıboş bırakılırsa ileride kalp hastalıklarına ve beyin kanamalarına yol açabilir. Yüksek tansiyonda tuz azaltılır, yorgunluktan, aşırı sıcaktan, ağır yemeklerden kaçınılır.

Belirtileri:

Yüksek tansiyonlu hastalarda başta ve ensede ağrı, kulaklarda çınlama, sıkıntı duygusu, çarpıntı, erken yorulma vb belirtiler görülür. Daha ileri dönemlerde de zarar gören organlardaki bozukluklar eklenir. Önceleri kolaylıkla hissedilen bu belirtileri, tansiyonun yaşam, fazla tuz, soyaçekim, doğum kontrol hapları, sigara, hareketsizlik, yüksek tansiyona yakalanma olasılığını artıran öğelerdir. Küçük tansiyonun yüksek olması durumunda hastalık en hızlı biçimiyle gelişir. Önlenmemesi durumunda böbrek yetmezliğine, birkaç ay içinde de ölüme yol açar. Yüksek tansiyon olaylarında tuzun kısıtlanması gerekir.

Ayrıca hastalar gözetim altında tutulmalıdır. Günümüzde tedavi edilemeyen yüksek tansiyon çok azdır. İlaçlar basamaklar halinde aşamalı olarak kullanılır, bir basamaktaki ilaçlardan yarar görülmemesi durumunda, öncekiler kesilmeden sonraki basamağın ilaçlan eklenir.

tansiyon

Kaynak: pixabay.com

Tansiyon düşüklüğü:

Tansiyon düşüklüğü kısa süreli baş dönmeleriyle kendini belli eder. Birden bire yataktan kalkıldığında ya da ani bir hareket yapıldığında baş dönmesi olur. Kan dolaşımı normal düzeye dönünceye kadar bu tarz baş dönmeleri sürer. Tansiyon düşüklüklerinin çeşitli nedeni vardır. Bu nedenin bulunmasıyla doğru bir tedavi doktor tarafından yapılır. Tansiyon düşüklüğünden yakınanlar ani hareketlerden kaçınmalıdır. Çok fazla sıkmayan karın korseleri de yararlı olabilir. Yemek aralarını çok uzatmamak gerekir. Doktorun kararıyla kan basıncını geçici olarak artırıcı ve dolaşımı düzenleyici ilaçlarda kullanılabilir. Başkaca bir zararı yoksa, tuzlu yemek yemeli, ani baş dönmeleri sırasında tuzlu ayran içmelidir.

Advertisement
Tansiyon düşüklüğünün nedenleri:

Vücutta dolaşan kan miktarının azalması (ani kanamalar, aşırı terleme, yanıklar, ishaller, şeker hastalıkları, Addison hastalığı, böbrek hastalıkları vb); kalbin pompalama gücünde belirgin düşüş (kalp yetmezlikleri, kalp kapakçıklarındaki bozukluklar, kalp zarı iltihaplan, kalp urları, kalp kasında yabancı madde toplanması vb); damar direncinin azaldığı durumlar.

Belirtileri:

Baş dönmesi, göz kararması, bilinç kaybı gibi belirtiler veren düşük tansiyonun aniden gelişmesi durumunda yüzde solgunluk ve aşırı terleme görülür. Tedavisi nedene bağlı olarak yapılır. Birden gelişen tansiyon düşüklüğü olayında hasta yatırılıp ayakları 45° açıyla kaldırılır. Gecikmeden nedene yönelik tedaviye geçilir. Örneğin varsa kanama durdurulur; damar içine kan, plazma vb gibi sıvılar verilir. Düşük tansiyon olayında ayrıca birtakım ameliyatlarda yaranın kanamasını azaltmak amacıyla yapay olarak da yararlanılır.


Leave A Reply