Tatil Nedir? Tatiller Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Tatil nedir? resmi olan tatiller ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

tatil

Belirli bir zaman için çalışmaya ara vermeye «tatil» denir. İş hayatında bir gün içinde bir iki saatlik tatiller olduğu gibi hafta sonlarında 1,5 günlük tatiller, bayram tatilleri, okullarda da «yaz tatili» vardır.

Yemek Tatili. — Resmi dairelerde genellikle saat 12’den 13.00’e kadarlık süre içerisinde 1 saatlik tatildir. Bu öğlen yemek tatili araları kurumdan kuruma değişemkel birlikte genellikle 1 saattir. Özel kurumlar yemek tatillerini personellerine dönüşümlü olarak yaptırırlar.

Hafta Sonu Tatili. — Cumartesi günü 13′ ten pazartesi sabahına kadar 1,5 gündür. Devlet dairelerinde ise Cuma akşam saat 17:00’de başlar. Yazın bazı özel kurumlarda cumartesi günleri de büiün gün tatil yapılır; buna karşılık öteki günler yarım saat fazla çalışılır.

Advertisement

Pazar Tatili. — Yiyecek, içecek şeyler satan dükkânların ve AVM’lerin dışında kalan yerlerin pazar günü kapalı bulunmaları kanunla zorunlu tutulmuştur. Ancak, bayramın ilk günü pazartesiye geldiği zaman, bu gibi yerlere pazar günü açık kalma müsaadesi verilir.

Bayram Tatili. — Millî ve dini bayramlarda, resmi daireler, özel iş yerleri gibi, pazar tatiline zorunlu dükkanlar, mağazalar da tatil yapar.


Leave A Reply