Tespih Nedir?

0
Advertisement

Tespih nedir? tespih ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız. tespihin genel özellikleri nelerdir?

Türlü maddelerden boncuk biçimi tanelerin bir ipliğe geçirilmesiyle yapılmış halkadır. İbadette dua sözlerini tekrar etmek için kullanılır. Müslümanların kullandıkları tespihlerde boncuklar 99 tanedir, 33’er olmak üzere üç kısma ayrılmıştır. 500’lük, 1.000’lik tespihler de vardır. İpliğin iki ucunun birleştiği yerde uzunca bir kısım bulunur, buna Tespih «imame» denir; imamenin ucunda da «kamçı» (püskül) vardır. Tespihlerin ipliği, sağlam olması için, ibrişimdendir, şimdi naylon ipliklere dizilmiş tespihler de yapılıyor.

Tespihlerin bir sanat eşyası sayılacak derecede güzel olanları vardır. Dünyanın en güzel tespihleri İstanbul’da yapılmıştır. Tespih tanelerinin, bu arada hele yeşim, mercan, kehribar, zümrüt, yakut, firuze gibi değerli taşların aynı biçimde, aynı büyüklükte yontulması çok zor, zahmetli bir iş olduğu için bu gibi tespihler eskiden yüzlerce altına satılırdı.

Tespih taneleri tam yuvarlak, yassıca yuvarlak, söbe (yumurta biçimi) yontulur. Taneleri çok küçük olanlara «kadın tespihi» denir.


Leave A Reply