Timus Kanseri Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

0
Advertisement

Timus Kanseri nedir? Timus Kanseri nerede gelişir, belirtileri nelerdir? Timus Kanseri teşhis ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi.

Timus Kanseri

Timus bezi göğsünüzdeki göğüs kemiğinizin altındaki bir organdır. Vücudunuzun bağışıklık sistemindeki lenfatik sistemin bir parçasıdır. Timus bezi, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan lenfositler adı verilen beyaz kan hücreleri üretir.

Timus Kanseri

İki ana tip timus kanseri vardır – timoma ve timik karsinom – ve her ikisi de nadirdir. Kanser, timüsün dış yüzeyinde kanser hücreleri oluştuğunda ortaya çıkar.

Timik karsinom, timomadan daha agresif ve tedavisi daha zordur. Timik karsinom ayrıca C tipi timoma olarak da adlandırılır.

Timomalı kişilerde myastenia gravis, edinilmiş saf kırmızı hücre aplazisi veya romatoid artrit gibi otoimmün bir hastalık da olabilir.

Advertisement

Timus kanseri belirtileri

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, 10 kişiden yaklaşık 4’ünde timus kanseri teşhisi konduğunda hiçbir belirti görülmemektedir. Çoğu zaman, bu kanser ilgisiz tıbbi testler veya muayeneler sırasında bulunur.

Semptomlar meydana geldiğinde, kalıcı bir öksürük, nefes alma zorlukları, göğüs ağrısı, yutma sorunu, iştah kaybı veya kilo kaybı içerebilir. Semptomların spesifik olmaması nedeniyle tanı gecikebilir.

Timus kanseri nasıl teşhis edilir?

Topaklar gibi olağandışı bulgularınız olup olmadığını görmek için genel bir fizik muayene yapılır. Timus kanserini teşhis etmek için testler kullanılır:

Göğüs röntgeni
  • PET taraması, BT taraması ve MRI gibi görüntüleme testleri
  • timus hücrelerinin mikroskobik incelemesi ile biyopsi

Bir evreleme sistemi, kanseri büyüklüğüne, boyutuna ve diğer özelliklerine göre sınıflandırma yöntemidir.

Timus kanseri, tümörün (T) büyüklüğüne bağlı olarak lenf düğümlerine (N) yayılmış ve metastaz (M) varlığı, kanserin yayılması temelinde hastalığı evre 1’den evre 4’e düzenleyen TNM evreleme sistemi kullanılarak evrelendirilir.

Evre 1 invaziv değildir, evre 4’te kanser karaciğer veya böbrekler gibi uzak organlara yayılmıştır. Bu kanserlerin tedavisi, evresinin belirttiği hastalığın derecesine ve genel sağlığınıza bağlıdır.

Advertisement

Timus Kanseri

Timus kanseri tedavisi

Hastalığın evresine bağlı olarak timus kanseri için çeşitli tedaviler vardır. Bir tedavi planı birden fazla tedavi türü içerebilir.

Cerrahi kanseri ortadan kaldırmanın en kesin yoludur ve tümörü, timus bezini veya diğer hastalıklı dokuları çıkarmak şeklinde gerçekleştirilir.

Kanser çok büyükse veya tamamen çıkarılamayacak kadar yayılmışsa, doktorunuz önce tümörü küçültmek ve sonra ameliyat etmek için radyasyon önerebilir. Ayrıca kanserin mümkün olduğunca çoğunu çıkarmaya ve daha sonra başka bir tedavi seçeneğine devam etmeye karar verebilirler.

Radyasyon veya kemoterapi ameliyattan önce veya sonra verilebilir:

Radyasyon, DNA hücrelerine zarar vererek kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili X-ışınları kullanır.

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanımını içerir. Kemoterapi ilaçları genellikle intravenöz olarak (bir damar yoluyla) verilir, bu da ilacın tüm vücutta çalışmasını sağlar ve diğer bölgelere yayılmış olabilecek kanseri öldürür.

Hormon tedavisi timus kanserleri için başka bir tedavi seçeneğidir. Bazı hormonlar kanserin büyümesine neden olur ve kanserinizde hormon reseptörleri (hormonların bağlanacağı yerler) bulunursa, hormonların kanser hücreleri üzerindeki etkisini bloke etmek için ilaçlar verilebilir.

Tedaviden sonra

Timus kanserleri için uzun vadeli görünüm, yaşınız ve genel sağlığınız, cerrahide tümörün çıkarılıp çıkarılmadığı, mevcut kanser hücrelerinin türü ve hastalığın evresi dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Tedavi sona erdiğinde, tedaviden kaynaklanan yan etkileri izlemek ve kanserin geri dönmemesini engellemek için takip ziyaretleri gereklidir.

Kanserin geri dönüş riski çok gerçektir ve insanlar için bir endişe kaynağı olabilir. Kendinizi duygusal olarak mücadele ederken bulursanız veya birisiyle konuşmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza destek grupları veya danışmanlık hakkında bilgi alın.

Advertisement


Leave A Reply