Topaç Nasıl Bir Oyundur? Topaç Nasıl Oynanır? Kuralları Hakkında Bilgi

9
Advertisement

Topaç nedir, nasıl bir oyundur? Topaç oyunu nasıl oynanır? Topaç oyununun kuralları, topaç oyunu hakkında bilgi.

topaç

Kaynak: pixabay.com

Topaç

Topaç, dünyanın hemen her ülkesinde çocukların çok sevdiği bir oyuncaktır. Tarihi kaynaklar eski Roma da ünlü devlet adamı Cato’nun anne babalara ilginç öğüdünü yazar. “Ey anne ve babalar, eğer çocuklarınız konusunda dertlerden kurtulmak istiyorsanız onlara birer topaç alın. Böylece çocuklarınız kötü alışkanlıklardan kurtulur, iyi birer vatandaş olma yolunu bulurlar.”

Ele geçen belgeler incelendiğinde topacın 14. yüzyılda özellikle İngiltere’de çok yaygın bir biçimde olduğunu ortaya çıkıyor. Bunun ise kilise ayinleriyle ilgisi açık bir biçimde anlaşılıyor. Yine bu belgelerden papazların bile boş zamanlarında aralarında topaç yarışmaları yaptıkları anlaşılıyor.

Dönmeyen veya istenilen hıza ulaşmayan topaca “Uyuyor” denmesi bu devirlerden kalma. “Topaç gibi uyumak” deyimi ise bizde pek kullanılmamasına karşın Avrupa da dillerden pek düşmüyor. Ortadoğu’da da yaygın olan topacın çok değişik modelleri var. Bunların çoğunda topaçların üst kısımları düz. Japonlar ise küt başlı topaç yapmakla ünlüler.

Yine bazı Afrika ülkelerinde çocukların büyük bir eğlence ile oynadıkları topaçların gürültü, hatta ıslık çaldıkları gözleniyor.

OYUN NASIL OYNANIYOR?

Topacın bir de ipi (kaytan) olduğunu hemen herkes biliyor. İşte bu kaytan kabaralı uçtan başlamak üzere topaca sıkıca sarılıyor. Kaytanın bir ucu ise sağ elin orta parmağına sıkıca bağlanmış durumda. Bu olmadığı takdirde ipin elden fırlaması, topacın da fırlamasına neden oluyor.

Advertisement

Topacın eğer kaytan sarılacak bölümü varsa buraya sarılıyor. Sonra topaç sivri ucu yere doğru olmak üzere hızla yere fırlatılıyor ve bu arada kaytan geriye doğru çekiliyor. Bu çekme sırasında topaç dönme kazanıyor ve bunu yere çarpar çarpmaz sürdürüyor.

topaç

Kaynak: pixabay.com

TOPAÇLAR NEDEN YAPILIR?

Topaçlar özel torna tezgahlarında yapılır. Bunun için gürgen, şimşir ağaçları kullanılır.

Tornadan çıkan topacın boyanması ise özel tahta boyaları ile olur. Bunu ağaç boyası satan dükkanlardan elde etmek mümkündür. Kaytan ise sağlam kalınca bir iptir.

TOPAÇ OYUNLARI

 1. En uzun süreli çevirme: Bu serbest bir topaç oyunudur. Oyuncular topaçlarını aynı anda çevirmeye başlarlar. Kimin topacı daha uzun sürede sönerse (durursa) o kazanır.
 2. Dairenin içinden çıkarmama: Bu oyunda yere büyükçe bir daire çizilir. Amaç topacın bu daireden dışarıya çıkmamasıdır. Biraz şans oyunudur. Ama iyi topaçlar çok dolaşmadıkları için hem çabuk sönmezler hem de oldukları yerde kalırlar.
 3. Duran, topaca vurma: Ortaya bir topaç konur. Sırayla çocuklar bu topaca vurmaya çalışırlar. Yalnız oyunun çok önemli bir kuralı vardır. O da şudur, vuran çocuğun topacı hem hedefi vuracak hem de dönmeye devam edecektir. Bunu başaran gerçek ustalar vardır.
 4. Eski Roma’da yaşayan çocukların diğer bir oyunu vardır.

Bunda yere iç içe daireler çizilir. Az aralıklı bu dairelerin her birinde sayılar vardır. Örneğin 10, 20,30,40 gibi. Topaç en küçük dairenin ortasına atılır. Ve hangi daireleri dolaşmışsa o kadar sayı alınır.


9 yorum

 1. Topaçla oynamak ,ilk çağlardan beri hem çocuklar hemde yetişkinler arasında çok yaygındı.Topaç,bir ucunda

  özel bir çivinin üzerinde dönen ,koni,küre,top ya da yumurta biçiminde bir oyuncaktır.Genelikle bir ip

  yardımıyla döndürülenleri de vardır.Elle , yayla ve kamçıyla döndürülenleri de vardır.

  Topacın Avrupada kullanımı 14. yüzyıla rastlıyor.Shakespeare yani Şekspirin yaşadığı dönemde insanlar

  soğukta ısınabilmek ve beden egzersizi yapmak için büyük topaçlar kullanırlardı.Asyada çok eskiden beri

  kullanıldığı bilindiği topaçlar kabak,ceviz,bambu ve taştan yapılırdı.Yeni Zellandada Maoriler ,küçük

  kabaklardan vınlayan topaçlar yapardı.Potaka takiri adı verilen bu topaçlar,yüksek ses çıkardıkları için özel

  yas törenlerinde kullanılırdı.Günümüzde dönerken renk değiştiren,müzik çalan pek çok topaç çeşidi vardır.

  Japonyada yapılmış bir topacın çok ilginç bir özelliği vardır.Bu büyük topaç,dönmeye başlayınca içinden bir

  sürü küçük topaç çıkmaktadır.

 2. ben topaçı çok seviyorum.lütfen yorumlarda topaçı olnaların topaç türü nedir söylesinler
  benim topaç türlerim.
  sinek ve pamuk

 3. Topaç türleri nelerdir ben bir tek sinek ve boğayı biliyorum diğeri nedir bilenler yorumlara yazabilir mi

Leave A Reply