Topamax (Topiramat) Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri

0
Advertisement

Topamax (Topiramat) ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Topamax yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Topamax neyi tedavi eder? Hakkında bilgi

Topamax

Topamax

Kullanımları

Topiramat, nöbetleri (epilepsi) önlemek ve kontrol etmek için tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Bu ilaç ayrıca migren baş ağrılarını önlemek ve sıklığını azaltmak için kullanılır. Topiramat, migren baş ağrısını tedavi etmez. Migren baş ağrınız varsa, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi tedavi edin (ağrı kesici ilaç almak, karanlık bir odada uzanmak gibi).

Topiramat, antikonvülsan veya antiepileptik ilaç olarak bilinir.

Topamax nasıl kullanılır?

Topiramat kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Tabletleri bütün olarak yutun çünkü kırmak acı bir tat bırakabilir. Böbrek taşlarının oluşmasını önlemek için, doktorunuz aksini söylemedikçe bu ilacı alırken bol miktarda sıvı tüketin.

Advertisement

Dozaj tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Doktorunuz, yan etki riskinizi azaltmak için dozunuzu kademeli olarak artıracaktır. Bazı durumlar için, yatmadan önce günde bir kez topiramat ile tedaviye başlayabilir ve dozunuzu yavaşça günde iki kez artırabilirsiniz. Sizin için en iyi doza ulaşmak ve bu ilaçtan tam olarak yararlanmak birkaç hafta veya ay sürebilir.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Yorgunluk, uyuşukluk, baş dönmesi, koordinasyon kaybı, ellerin / ayakların karıncalanması, iştahsızlık, ağızda kötü tat, ishal ve kilo kaybı oluşabilir. Karışıklık, yavaş düşünme, konsantre olma veya dikkat etme sorunu, sinirlilik, hafıza problemleri veya konuşma / dil problemleri gibi zihinsel problemler de ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin:

böbrek taşı belirtileri (şiddetli sırt / yan / karın / kasık ağrısı, ateş, titreme, ağrılı / sık idrara çıkma, kanlı / pembe idrar).

Advertisement

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcı, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: hızlı nefes alma, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, kemik ağrısı, kırık kemikler, bilinç kaybı, olağandışı kanama / morarma.

Nadiren, topiramat genellikle tedaviye başladıktan sonraki 1 ay içinde çok ciddi bir göz problemine neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu göz problemi kalıcı körlüğe yol açabilir. Bu nedenle, bu yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: ani görme değişiklikleri (azalmış görme, bulanık görme), göz ağrısı / kızarıklık.

Bu ilaç, özellikle de valproik asit alıyorsanız, nadiren ciddi bir metabolik soruna (kanda yüksek miktarda amonyak) neden olabilir. Ani / açıklanamayan yorgunluk, kusma veya zihinsel değişiklikler (uyanıklık azalması gibi) yaşarsanız hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Topiramat almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli bir göz problemi (dar açılı glokom), böbrek problemleri (böbrek taşları gibi), karaciğer problemleri, zihinsel / ruh hali problemleri (depresyon, düşünceler gibi) intihar), akciğer / solunum problemleri, belirli bir metabolik dengesizlik (metabolik asidoz), uzun süreli ishal, yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük (ketojenik diyet), kırılgan kemikler (osteoporoz).

Bu ilaç sizi baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya kararınızı bozabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bu ilaç sizi daha az terleterek ısı çarpması olasılığını artırabilir.

Sıcak havalarda egzersiz veya sıcak havalarda egzersiz gibi aşırı ısınmanıza neden olabilecek şeylerden kaçının. Hava sıcak olduğunda, çok fazla sıvı için ve hafif giyin. Aşırı ısınırsanız, serinlemek ve dinlenmek için hızlı bir yer arayın. Geçmeyen bir ateşiniz, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı veya baş dönmesi varsa hemen tıbbi yardım alın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle zayıflamış kemiklere, büyüme hızının yavaşlamasına ve terlemenin azalmasına karşı daha duyarlı olabilirler. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesine daha duyarlı olabilir. Baş dönmesi düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Güvenilir doğum kontrol formlarının kullanımını doktorunuzla tartışın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Bu ilacı nöbetleri tedavi etmek için alıyorsanız, tedavi edilmemiş nöbetlerin hem hamile bir kadına hem de doğmamış bebeğine zarar verebilecek ciddi bir durum olduğunu unutmayın, bu nedenle doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: orlistat.

Bu ilaç hormonal doğum kontrol ürünlerinin (haplar, yama, halka gibi) etkinliğini azaltabilir. Bu etki hamileliğe neden olabilir. Ayrıntılar için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu ilacı kullanırken ek güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekip gerekmediğini tartışın. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler ve kas gevşeticiler, opioid ağrı kesiciler (kodein gibi)gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply