Türkiye’de Kurulan İlk Haber Ajansları Nelerdir? Ne Zaman Kurulmuştur?

2
Advertisement

Türkiye’de ilk haber ajansı ne zaman ve nasıl kurulmuştur? Anadolu Ajans ne zaman kuruldu, tarihçesi. İlk özel haber ajansını kim kurdu?

Türkiye’de ilk haber ajansçılığı denemesi, 1911 yılında başladı. Yabancıların “Osmanlı Telgraf Ajansı” adıyla kurdukları ilk ajans, Türk basınına hiçbir yarar sağlamadı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan “Milli Ajans“ın da, ulusal hiçbir yeterliliği yoktu. İlk Türk haber ajansı, “Anadolu Ajansı“dır. 6 Nisan 1920’de Atatürk’ün buyruğuyla kurulup çalışmalarına başlamıştır. Kısa adı AA olan Anadolu Ajansı, Kurtuluş Savaşı boyunca Türk kamuoyunu dış tahriklere karşı uyanık tutmak ve milli kurtuluşu sağlayacak karar ve hareketleri halka zamanında bildirmek gibi önemli görevleri başarı ile yerine getirdi.

1925 yılında ajans, devletin hissedarı olduğu bir “anonim şirket” haline getirildi. Yabancı ülkelerin milli ajanslarıyla olan işbirliğini son zamanlarda oldukça artıran AA, Avrupa Haber Ajansları Birliği, Asya Haber Ajansları Birliği ve Uluslararası İslam Haber Ajansı’nın üyesi bulunmaktadır. Bu arada, ajans tarafından Gölbaşı TRT İstasyonu’ndan Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine İngilizce ve Fransızca dillerinde haber yayını yapılmaktadır. İç ve dış basın ile TRT ve ilgili makamlara haber ileten ajans, bunun dışında, yabancı ülkelerin haber ajanslarına da “News Letter From Turkey” adlı sürekli İngilizce bültenini göndermektedir. Ajansın yurt içi ve yurt dışı bürolarında, bine yakın sözleşmeli ve gönüllü çalışanı bulunuyor.

Ülkemizin ilk özel haber ajansı ise, 1950 yılında gazeteci Kadri Kayabal’ın kurduğu Türk Haberler Ajansı (THA)’dır. Merkezi İstanbul’da bulunan ajansın, yurt içi ve yurt dışında birçok bürosu vardır. Ajans, bazı İstanbul gazetelerinin katıldığı bir anonim şirket olarak çalışmaktadır.

Anadolu Ajansının Tarihçesi

Anadolu Ajansı 1920 yılında Türk Kurtuluş Savaşı sırasında kuruldu. İşgal altındaki başkentten kaçan gazeteci Yunus Nadi Abalıoğlu ve yazar Halide Edip , Geyve’de bir araya gelerek yeni bir Türk basın ajansına ihtiyaç olduğu sonucuna vardı. Ajans, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kez toplanmasından 17 gün önce, 6 Nisan 1920’de resmen faaliyete geçmiştir . O zamandan beri ajans, Türkiye Cumhuriyeti’ni doğuran Meclis’ten geçen ilk yasaya tanık oldu.

Kısa bir süre önce Mustafa Kemal Atatürk‘ün bizzat başkanlık ettiği bir “Kemalist basın ofisi” vardı. 1 Ekim 1923’te Anadolu Ajansı, gazeteci Salih Gourdji ( Françoise Giroud’un babası ) tarafından 1911’de kurulan Osmanlı Telgraf Ajansı ile Ekim 1922’ye kadar müttefik olan Havaş ve Reuters basın ajanslarının bürolarını devraldı.

Advertisement

2 yorum

Leave A Reply