Umudun Maraton Koşucusu Terry Fox’un İlham Veren Hayatı

0

Terry Fox kimdir ve ne yapmıştır? Terry Fox’un kanser araştırmalarına umut veren koşusu ve kararlılığı, ilham veren hayatı hakkında bilgi.

Terry Fox

Terry Fox, 28 Temmuz 1958’de Manitoba Winnipeg’de doğdu. Ailesi 1966’da Surrey, Britanya Kolombiyası’na taşındı, ardından 1968’de Port Coquitlam’a yerleşti. Babası, Terry’nin kaybetmekten nefret ettiğini ve başarana kadar devam eden bir kişiliğe sahip olduğundan bahseder.

terry fox

Futbol, ​​rugby ve beyzbol oynayan hevesli bir sporcuydu ama asıl tutkusu basketboldu. Dokuzuncu sınıfta düzenli bir oyuncu oldu ve onuncu sınıfta oyun kurucu oldu. 12. sınıfta, lisesinde yılın sporcusu ödülünü kazandı.

12 Kasım 1976’da Fox, Port Coquitlam’da arabayla eve giderken, yakınlardaki köprü inşaatı yüzünden dikkati dağıldı ve bir kamyonetin arkasına çarptı. Kazadan sonra sağ dizinde ağrı oluştu. Mart 1977’ye gelindiğinde ağrı arttı ve sonunda hastaneye gitti ve burada sıklıkla dizlerin yakınında başlayan bir kanser türü teşhisi kondu. Bacağının kesilmesi gerektiği ve kemoterapi tedavisi gerektireceği ve son tıbbi gelişmelerin ışığında yüzde 50 hayatta kalma şansı olduğunu öğrendi. Fox, iki yıl öncesinde olsaydı hayatta kalma şansının sadece yüzde 15 olacağını ve hayatta kalma oranlarındaki iyileşmenin, kanser araştırmalarının sonucu olduğunu öğrendi.

Kansere Rağmen Yaşam Savaşı

Fox, ampütasyondan üç hafta sonra yapay bir bacak yardımıyla yürüyordu. On altı ay kemoterapiye katlandı. Columbia Kanser Kontrol Ajansı tesisinde, diğer kanser hastalarının durumunu ve ölümlerini izledi. Fox, hayatta kalmasını tıbbi gelişmelere borçlu olduğunu hissetti ve hayatını başkalarına cesaret verecek şekilde yaşamak istedi.

Terry Fox

Kanser ameliyatından önce Fox’a, New York City Maratonunu tamamlayan ilk ampute olan Dick Traum hakkında bir makale verilmişti. Makale ona ilham verdi. Ailesine kendisinin de maratonda yarışmayı planladığını söyleyerek uzun bir eğitim programına başladı. En yakın rakibinin on dakika gerisinde son sırada bitirdi, ancak çabası diğer katılımcılar tarafından gözyaşları ve alkışlarla karşılandı. Maratonun ardından ailesine kanser farkındalığını artırmak umuduyla Kanada boyunca koşmayı planladığını duyurdu.

Maraton, 12 Nisan 1980’de başladı. Fox Atlantik Okyanusu Newfoundland, St. John’s yakınlarında iki büyük şişeyi okyanus suyuyla doldurdu. Britanya Kolumbiyası Victoria’da yolculuğunu tamamladıktan sonra birini hatıra olarak saklayıp diğerini Pasifik Okyanusu’na dökmeyi amaçladı.

Her gün maraton koşmanın fiziksel zorluğu Fox’un vücuduna zarar verdi. Sık sık diz ağrısı çekiyordu. Bacaklarında kistler geliştirdi ve baş dönmesi yaşadı. Fox, ona düzenli tıbbi kontroller yaptırması yönündeki çağrıları ve gelecekteki sağlığını riske atacağı yönündeki uyarıları reddetti.

Maratonun Acı Sonu

Terry Fox

Fox, Ağustos ayının sonlarına doğru koşmaya başlamadan önce yorulduğunu fark etti. 1 Eylül’de Thunder Bay dışında yoğun bir öksürük nöbeti geçirdikten ve göğsünde ağrılar yaşadıktan kısa bir süre durmak zorunda kaldı. Birkaç mil sonra nefes darlığı ile hastaneye götürüldü. Ertesi gün Fox, kanserinin geri döndüğünü ve akciğerlerine yayıldığını duyurduğu ağlamaklı bir basın toplantısı düzenledi. 143 gün ve 5,373 kilometre sonra koşusunu bitirmek zorunda kaldı.

Sonraki aylarda, Fox birden fazla kemoterapi tedavisi aldı. Ancak hastalık yayılmaya devam etti. Durumu kötüleştikçe Kanadalılar bir mucize umdu ve Papa II. John Paul, Fox için dua ettiğini söyleyen bir telgraf gönderdi. 19 Haziran 1981’de New Westminster’deki Royal Columbian Hastanesine göğüs tıkanıklığı ve zatürre nedeniyle yeniden yatırıldı. Komaya girdi ve 28 Haziran 1981 günü sabah 4: 35’te öldü.

Fox, Kanada folklorunda önemli bir figür olmaya devam ediyor. Onun kararlılığı, ulusu hayatın her kesiminden insanlarla birleştirerek koşusuna destek veriyor ve anısı ülkenin tüm bölgelerinde gurur uyandırıyor.


Leave A Reply