Ustekinumab İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

1
Advertisement

Ustekinumab ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ustekinumabın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ustekinumab neyi tedavi eder?

Ustekinumab

Ustekinumab

Kullanımlar

Ustekinumab, plak sedef hastalığını, belirli bir artrit türünü (psoriatik artrit) veya belirli bağırsak koşullarını (Crohn hastalığı, ülseratif kolit) tedavi etmek için kullanılır. Vücudunuzdaki bu koşullarda iltihaplanmaya (şişmeye) neden olan bazı doğal proteinleri (interlökin-12 ve interlökin-23) bloke ederek çalışır. Ustekinumab bu hastalıkları iyileştirmez, ancak hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Plak sedef hastalığında plak miktarını azaltmaya, psoriatik artritte şişmiş / ağrılı eklem sayısını azaltmaya ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolitte karın ağrısı / kramp ve ishal gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Ustekinumab Şırınga nasıl kullanılır?

Ustekinumab kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilaca başlamadan önce, herhangi bir semptoma neden olmayabilecek bir tür tüberküloz (gizli TB) olup olmadığını kontrol etmek için bir tüberküloz (TB) deri testi yaptırmalısınız. Size verem teşhisi konulursa, ciddi bir verem enfeksiyonunu önlemek için ustekinumaba başlamadan önce bunun için tedavi görmelisiniz.

Sedef hastalığı veya psoriatik artrit tedavisi için bu ilaç, doktorunuzun önerdiği şekilde cildinizin altına enjeksiyon yoluyla verilir. Bir doz, ardından 4 hafta sonra ikinci bir doz alacaksınız. Daha sonra bu ilaç 3 ayda bir verilir.

Advertisement

Crohn hastalığı veya ülseratif kolitin tedavisi için, bu ilacın ilk dozu, bir sağlık uzmanı tarafından bir damara enjekte edilerek verilir. İlaç daha sonra her 8 haftada bir doktorunuzun önerdiği şekilde cildinizin altına enjeksiyonla verilir.

Doz, kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu iğneyi evde kendinize yapıyorsanız, tüm hazırlık ve kullanım talimatlarını sağlık uzmanınızdan öğrenin. Çözeltiyi sallamayın. Çözelti normalde renksiz ila açık sarıdır. Birkaç küçük beyaz protein parçacığı içerebilir. Kullanmadan önce bu ürünü diğer partiküller veya renk değişimleri açısından görsel olarak kontrol edin. Herhangi biri varsa, sıvıyı kullanmayın. Tıbbi malzemeleri güvenli bir şekilde nasıl saklayacağınızı ve atacağınızı öğrenin. Şırıngaları tekrar kullanmayın.

Deri altına verildiğinde, bu ilaç üst kollara, kalçaya, uyluklara veya karına enjekte edilmelidir. Deri altındaki sorunlu bölgelerden kaçınmak için her dozda enjeksiyon yerinin yerini değiştirmek önemlidir. Bu nedenle, her doz için farklı bir enjeksiyon bölgesi seçin. Tahriş olmuş, ağrılı veya enfekte olan cilde enjekte etmeyin.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Takviminizi bir hatırlatıcıyla işaretlemeniz yardımcı olabilir.

Doktorunuza durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin.

Yan etkiler

Enjeksiyon bölgesinde ciltte morarma, kaşıntı, ağrı, kızarıklık, şişme veya sertleşme meydana gelebilir. Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları genellikle 1 veya 2 gün sonra geçer. Baş ağrısı, sırt ağrısı veya sinüs / boğaz ağrısı da oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Advertisement

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza söyleyin: geçmeyen öksürük, nefes darlığı.

Bu ilaç bağışıklık sisteminizi etkileyebilir. Vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir. Akciğer enfeksiyonları, kemik / eklem enfeksiyonları, deri enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları veya bağırsak / safra kesesi enfeksiyonları gibi ciddi enfeksiyonlara yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir. Zaten sahip olduğunuz bir enfeksiyonla savaşmak da daha zor olabilir. 2 gün sonra enjeksiyon bölgesinde kızarıklık / şişme / hassasiyetin kötüleşmesi, ateş / üşüme, soğuk algınlığı / grip semptomları, ağrılı / sık idrara çıkma, olağandışı vajinal akıntı / yanma, kaşıntı / koku, şiddetli mide ağrısı veya kalıcı bulantı / kusma gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin.

Ustekinumab, RPLS (geri dönüşümlü posterior lökoensefalopati sendromu) adı verilen nadir (bazen ölümcül) bir duruma neden olabilir. Sürekli baş ağrısı, nöbetler, ani görme değişiklikleri, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (kafa karışıklığı gibi) geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca bağlı olarak nadir bir kanser (cilt kanseri dahil) geliştirme riski vardır. Tedavinin risklerini ve faydalarını doktorunuzla tartışın. Olağandışı yumrular / büyümeler, olağandışı cilt değişiklikleri (bir bilye boyutunda / şeklinde / renginde bir değişiklik dahil), şişmiş bezler, açıklanamayan kilo kaybı gibi semptomlar geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz, derhal tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Ustekinumab kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler (önceden doldurulmuş şırınganın iğne kapağında bulunan doğal kauçuk / lateks gibi) içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de mevcut / yeni / geri dönen enfeksiyon (hepatit ve tüberküloz dahil), kanser.

Ustekinumab sizi enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle doktorunuzun izni olmadan aşı yaptırmayın ve yakın zamanda ağızdan çocuk felci aşısı veya burun yoluyla solunan grip aşısı almış kişilerle temastan kaçının. Ustekinumab ile tedaviyi tamamladıktan sonra bir yıl boyunca BCG aşıları almaktan kaçının. Ayrıca, başkalarına bulaşabilecek enfeksiyonları olan insanlarla (su çiçeği, grip gibi) temastan kaçının. Enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Advertisement

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçebilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


1 Yorum

Leave A Reply