Uzay Sondaları İnsanlı Mıdır? İnsansız Olmasının Avantaj ve Dezavantajları

0
Advertisement

Uzay sondalarının uzaya insansız olarak gönderilmesinin ve diğer uzay araçlarına göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Uzay, eski zamanlardan beri insanların kolektif hayal gücünü teşvik etti. Rönesans döneminin gökbilimcileri gök cisimlerinin sırlarını çözmeye başlarken, 20. yüzyıla kadar insanların uzaya seyahat edebilmesi mümkün değildi. Günümüzde uzay araştırmalarının çoğu, insansız uzay sondaları tarafından yapılmaktadır.

Uzay sondası

Daha az maliyet

İnsan yapımı nesneleri uzaya göndermek her zaman maliyetli bir girişimdir. Bununla birlikte, karşılaştırmalı olarak, insansız uzay sondaları, insanlı görevlerden daha ucuza mal olacaktır, çünkü araçların tasarımı, solunabilir hava, yaşanabilir bir iç sıcaklık ve Dünya’nın atmosferine güvenli bir şekilde yeniden girme kabiliyetini içeren insan yaşamını barındırmak ve sürdürmek zorunda değildir. Bu ek mühendislik zorluklarının ortadan kaldırılması, uzay görevlerini daha ucuz hale getirerek uzay ajansının sınırlı bir bütçeyle daha fazla görev gerçekleştirmesine olanak tanır.

Uzay Sondaları Verileri Dünya’ya Nasıl Gönderir?

Olağanüstü Konumlara Ulaşabilme Yeteneği

İnsansız uzay sondaları astronotların gidemediği yerlere gidebilir. Bunlar, ısı ve radyasyon seviyelerinin bir insanı öldüreceği güneşe yeterince yaklaşan görevleri içerir. Ve uzun vadeli insansız bir yolculuk, yaşamı sürdürmek için yiyecek taşımak zorunda olan bir gemiden daha ileri gidebilir. İnsansız gemiler, yalnızca güneş sistemindeki en dıştaki cisimlerin bazılarını ziyaret etmekle kalmayan, aynı zamanda uzaya çıkmaya ve Dünya’ya veri göndermeye devam eden Voyager I ve II gibi görevlere izin veriyor. Nitekim, Voyager 1 şu anda yıldızlararası uzayda, güneş sisteminin dışında seyahat ediyor.

Advertisement

Arıza Riski

Uzay sondaları insan müdahalesini engelleyecek görevleri üstlenebilirken, mükemmel değiller. İnsanlar değişen durumlara uyum sağlayabilir ve arızaları onarabilirken, sondalar yalnızca programlamalarını gerçekleştirebilir. Bu programlama, iki farklı takımın farklı ölçüm sistemleri kullandığı için Mars yüzeyine düşen talihsiz Mars Climate Orbiter gibi hatalıysa, sonda kalktığı anda göreve mahkum olabilir. Bunlar maliyetli ve utanç verici kamu başarısızlıklarına yol açabilir.

Daha Az Heves

Uzay sondaları bilime katkı sağlayıp faydalı görevler üstlenirken, insanın hayal gücünü yakalayamaz veya uzayı fiziksel olarak keşfeden bir insanın yaptığı aynı türden heyecanı ateşleyemez. Hükümet uzay ajansları, finansman için o anın bütçe politikasına güveniyor ve uzay araştırmalarına kamu ilgisinin olmaması, finansmanın azalması anlamına geliyor. İnsanlı görevler bilimsel bir bakış açısından daha sınırlı olsa da, uzay keşiflerini finanse etmek için gerekli kamu görüşünü yakalamakta çok daha etkilidirler.


Leave A Reply