Uzay Sondaları Verileri Dünya’ya Nasıl Gönderir? Veriler Bize Nasıl Ulaşır?

0
Advertisement

Uzay sondaları, uzay araçları topladıkları bilgileri Dünya’ya nasıl ulaştırırlar, bu veriler nasıl işlenir? DSN Antenlerinin çalışma mantığı

Not: Bilgiler NASA’nın sitesinden alınmıştır. NASA kendi çalışma sistemini anlatmaktadır.

Kısa Cevap;

Uzay aracı, büyük radyo antenlerinden oluşan Derin Uzay Ağı’nı (DSN) kullanarak bilgileri ve resimleri Dünya’ya geri gönderir. Antenler ayrıca uzay aracının nerede olduğu ve nasıl çalıştıklarıyla ilgili ayrıntıları da alıyor. NASA, uzay aracına talimat listelerini göndermek için DSN’yi de kullanıyor.

NASA uzay aracı gezegenimizi, güneş sistemimizi ve ötesini keşfediyor. Orada bulduklarını bize nasıl söylerler? Uzay aracı, Deep Space Network’ü veya DSN’yi kullanarak bilgileri ve resimleri Dünya’ya geri gönderir. DSN, dünyanın farklı yerlerinde bulunan büyük radyo antenlerinden oluşan bir koleksiyondur.

dsn anten

Avustralya, Canberra’daki DSN kompleksi.

Avustralya, Canberra yakınlarında DSN konumları vardır; Madrid, İspanya; ve Goldstone, California. Bu siteler neredeyse gezegenin etrafında eşit aralıklarla yerleştirilmiştir. Bu, Dünya dönerken bir uzay aracını asla gözden kaçırmayacağımız anlamına gelir.

DSN antenleri ne işe yarar?

Uzay aracı görüntüleri ve diğer bilgileri bu büyük antenlere gönderir. Antenler ayrıca uzay aracının nerede olduğu ve nasıl çalıştıklarıyla ilgili ayrıntıları da alıyor. Aynı zamanda, NASA talimat listelerini uzay aracına göndermek için DSN’yi kullanır.

Advertisement
dsn anten

Bir DSN antenine bilgi gönderen ve ondan bilgi alan bir uzay aracının gösterimi.

Uzay aracı DSN ile nasıl iletişim kurar?

Robot kaşiflerimizin yapacak çok işi var. İletişim kurmak için kullandıkları araçlar çok ağır olamaz, çok fazla yer kaplayamaz veya çok fazla güç kullanamaz. Uzay aracındaki küçük antenler zayıf radyo sinyallerini Dünya’ya geri gönderebilir.

Bir uzay aracı ne kadar uzakta olursa, sinyalini algılamak için ihtiyacınız olan anten o kadar büyük olur. Her bir DSN sahasındaki en büyük anten çapı 70 metredir (230 fit).

dsn anten

Her bir DSN sitesinde 70 metrelik (230 fit) büyük bir anten bulunur. Mars Anteni adı verilen bu anten, California, Goldstone’da bulunuyor.

DSN’nin iletişim kurduğu en uzak nesneler, NASA’nın iki Voyager uzay aracıdır. 1977’de başlatılan Voyager 1 ve 2, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün üzerinde çalıştı. Bugün Voyager 1, yıldızlararası uzayda güneş sistemimizin ötesini keşfediyor!

Voyager’lar çok uzakta oldukları için antenlere sinyalleri çok zayıf. Aslında, DSN antenlerinin Voyager sinyallerinden aldığı güç, dijital bir saati çalıştırmak için gerekenden 20 milyar kat daha zayıf! Mühendisler bu sinyalleri yüksek sesle ve net bir şekilde “duyulabilecek” şekilde artırmanın yollarını buldular.

dsn anten

Bu videoda zikzak çizgiler, uzay aracı ile DSN antenleri arasında geçen bilgileri temsil ediyor.

DSN antenleri sinyalleri aldıktan sonra ne olur?

Her bir DSN sitesindeki merkezler gelen bilgileri alır. Ardından, Kaliforniya, Pasadena’daki Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki Uzay Uçuş Operasyonları Tesisine gönderirler. Orada fotoğraflar ve diğer veriler işlenir ve bilim insanlarıyla ve geri kalanımızla paylaşılır!

dsn anten

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki Uzay Uçuş Operasyonları Tesisi’nin bir fotoğrafı. Burası DSN’nin merkezi merkezidir.

Advertisement


Leave A Reply