Valerian Bitkisi (Kediotu) Kapsülü Kullanımı Faydaları Yan Etkileri ve Etkileşim

0
Advertisement

Valerian Bitkisi (Kediotu) kapsülü nasıl ve ne için kullanılır? Kediotu kapsülünün sağlık için faydaları, yan etkileri, uygun dozu ve etkileşimi.

Valerian Bitkisi (Kediotu)

Kediotu bir bitkidir. Avrupa’ya ve Asya’nın bazı bölgelerine özgüdür, ancak Kuzey Amerika’da da yetişir. Kökünden ilaç yapılır.

Kediotu en çok uyku bozuklukları, özellikle uyku yetersizliği (uykusuzluk) için kullanılır. Kediotu ayrıca anksiyete ve psikolojik stres için ağızdan da kullanılır, ancak bu kullanımları desteklemek için sınırlı bilimsel araştırma vardır.

İmalatta, kediotudan elde edilen özler ve yağ, yiyecek ve içeceklerde lezzetlendirici olarak kullanılır.

kediotu

Nasıl çalışır?

Valerian, beyin ve sinir sisteminde sakinleştirici olarak algılanır.

Advertisement

Kullanım ve Etkinlik?

Uykusuzluk hastalığı. Bazı çelişkili araştırmalar olmasına rağmen, çoğu çalışma kediotu almanın uykuya dalma süresini yaklaşık 15 ila 20 dakika azaltabileceğini göstermektedir. Kediotu uyku kalitesini artırıyor gibi görünüyor. Yataktan 2 saat öncesine kadar alınan 400-900 mg kediotu özütü dozları en iyi şekilde çalışır. Bir etki fark edilmeden önce dört güne kadar birkaç gün boyunca sürekli kullanım gerekebilir. Bazı çalışmalar, kediotu şerbetçiotu ve melisa dahil olmak üzere diğer bitkilerle kombine edildiğinde uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kediotu almak, uyku hapı kullanımından çekinen insanların uyku kalitesini de artırabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar kediotu uykusuzluğunu “uyku hapları” kadar hızlı rahatlatmadığını göstermektedir.

Menopoz belirtileri. Araştırmalar, 8 hafta boyunca günlük 675-1060 mg kediotu kökü almanın postmenopozal kadınlarda sıcak basması şiddetini ve sıklığını azaltabileceğini göstermektedir.

Yetersiz Kanıt Bulunan Durumlar

 • Anksiyete. Kediotu anksiyete için etkinliği hakkında çelişkili kanıtlar vardır. Bazı erken araştırmalar kediotu almanın endişeyi azaltabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar hiçbir etki göstermemiştir. Çelişen sonuçlar, kullanılan dozlardaki farklılıklardan veya tedavi edilen anksiyetenin tipine / şiddetine bağlı olabilir.
 • Depresyon. Erken araştırmalar, kediotu artı St.John’s wort almanın depresyon belirtilerini iyileştirdiğini göstermektedir. John’s wort ile daha yüksek dozda kediotu (1000 mg) almak depresyon semptomlarını düşük dozlardan (500 mg) daha hızlı iyileştirir.
 • Adet krampları (dismenore). Araştırmalar, iki adet döngüsü için günde üç kez 255 mg kediotu almanın ağrıyı ve adet sırasında diğer ağrı kesicilere olan ihtiyacı azalttığını göstermektedir.
 • Adet öncesi bozukluklar (PMS). Kediotu kökü ekstresi almak, adet döngüsünün 21. gününde başladığında ve 7 gün boyunca devam ettiğinde PMS ile ilişkili duygusal, davranışsal ve fiziksel semptomları azalttığı görülmektedir.
 • Ameliyattan önce kaygı. Kediotu almak, yirmilik dişlerini çektiren yetişkinlerde anksiyeteyi azaltmak için midazolam ilacını almak gibi çalışır. Ancak onaylamak için daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.
 • Stres. Araştırmalar, zihinsel stres testinden önce 7 gün boyunca 600 mg kediotu almanın, stres altındayken kan basıncını, kalp atış hızını ve basınç duygularını azalttığını göstermektedir. Diğer araştırmalar, bir topluğun önünde konuşmadan önce 100 mg kediotu almanın endişe duygularını azalttığını buldu. Bir başka çalışmada, 360 mg kediotu ve 240 mg melisa gecesi içeren bir kombinasyon ürününün tek bir doz alınmasının, stresin neden olduğu endişeyi azalttığı bulundu. Ancak kombinasyon, 1080 mg kediotu ve 720 mg limon balsamı daha büyük dozlarda alındığında endişeyi arttırıyor gibi görünüyor.
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB).
 • Kronik yorgunluk sendromu (CFS).
 • Konvülsiyon.
 • Epilepsi.
 • Baş ağrısı.
 • Sıcak basması ve anksiyete dahil menopoz semptomları.
 • Hafif titreme.
 • Kas ve eklem ağrısı.
 • Mide bozukluğu.
 • Diğer durumlar.

Bu kullanımlar için kediotu etkinliğini değerlendirmek için daha fazla kanıt gereklidir.

kediotu hapı

Yan Etkiler ve Güvenlik

Ağız yoluyla alındığında: Valerian, kısa vadede tıbbi miktarlarda kullanıldığında çoğu yetişkin için güvenli sayılır. Kediotu 28 güne kadar süren çalışmalarda bariz güvenlikle kullanılmıştır. Uzun süreli kullanımında güvenliği bilinmemektedir.

Kediotu, bazı insanlarda baş ağrısı, mide rahatsızlığı, zihinsel donukluk, heyecanlanma, huzursuzluk, kalp rahatsızlıkları ve hatta uykusuzluğa neden olabilir. Bazı kimseler kediotu aldıktan sonra sabahları, özellikle daha yüksek dozlarda halsiz hissediyor. Bazı insanlar ağız kuruluğu veya canlı rüyalar görür. Kediotu aldıktan sonra tehlikeli makineleri kullanmamak en iyisidir. Kediotuların uzun vadeli güvenliği bilinmemektedir. Uzun süreli kullanımdan sonra kesildiğinde yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Uzun süreli kullanımdan sonra kediotu kesilirken olası yan etkilerden kaçınmak için, tamamen durmadan önce bir veya iki hafta boyunca dozu yavaşça azaltmak en iyisidir.

Advertisement

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Hamilelik veya emzirme: Hamilelik veya emzirme sırasında kediotu güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanmaktan kaçının.

Çocuklar: Kediotu 4-8 hafta boyunca ağızdan uygun şekilde alındığında çocuklar için güvenlidir.

Cerrahi: Kediotu merkezi sinir sistemini yavaşlatır. Ameliyat sırasında kullanılan anestezi ve diğer ilaçlar da merkezi sinir sistemini etkiler. Birleşik etkiler zararlı olabilir. Zamanlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce kediotu almayı bırakın.

Etkileşimler

Büyük Etkileşim – Bu kombinasyonları almayın

Alkol VALERIAN ile etkileşime giriyor. Alkol uyku hali ve uyuşukluğa neden olabilir. Kediotu ayrıca uyku hali ve uyuşukluğa neden olabilir. Alkolle birlikte büyük miktarda kediotu almak çok fazla uykuya neden olabilir.

Alprazolam (Xanax) VALERIAN ile etkileşime giriyor. Kediotu, karaciğerin alprazolamı parçalama hızını azaltabilir. Alprazolam ile kediotu almak, uyuşukluk gibi alprazolamın etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.

Sedatif ilaçlar (Benzodiazepinler) VALERIAN ile etkileşime girer. Kediotu uyku hali ve uyuşukluğa neden olabilir. Uyku hali ve uyuşukluğa neden olan ilaçlara sakinleştirici denir. Sedatif ilaçlarla birlikte kediotu almak çok fazla uykuya neden olabilir. Bu yatıştırıcı ilaçlardan bazıları alprazolam (Xanax), klonazepam (Klonopin), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan), midazolam (Versed), temazepam (Restoril) ), triazolam (Halcion) ve diğerleri.

Sedatif ilaçlar (CNS depresanları) VALERIAN ile etkileşime girer. Kediotu uyku hali ve uyuşukluğa neden olabilir. Uykusuzluğa neden olan ilaçlara sakinleştirici denir. Kediotu ile birlikte yatıştırıcı ilaçlar almak çok fazla uykuya neden olabilir. Ameliyatta kullanılan yatıştırıcı ilaçlarla birlikte kediotu almak uzun süreli sedasyona neden olabilir. Bazı yatıştırıcı ilaçlar arasında pentobarbital (Nembutal), fenobarbital (Luminal), sekobarbital (Seconal), tiyopental (Pentothal), fentanil (Duragesik, Sublimaze), morfin bulunur. , propofol (Diprivan) ve diğerleri.

Ilımlı Etkileşim – Bu kombinasyonlarda dikkatli olun

Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 3A4 (CYP3A4) substratları) VALERIAN ile etkileşime girer

Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. Kediotu, karaciğerin bazı ilaçları parçalama hızını azaltabilir. Kediotu, karaciğer tarafından parçalanan bazı ilaçlarla birlikte alınması, bazı ilaçların etkilerini ve yan etkilerini artırabilir. Kediotu almadan önce, karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç alıyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun. Karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlar arasında lovastatin (Mevacor), ketokonazol (Nizoral), itrakonazol (Sporanox), feksofenadin ( Allegra), triazolam (Halcion) ve diğerleri.

Doz

Bilimsel araştırmalarda aşağıdaki dozlar çalışılmıştır:

YETİŞKİNLERDE AĞIZLA:

Uykusuzluk için:
6 hafta kadar yatmadan önce 400-900 mg kediotu özütü veya
120 mg kediotu özütü, yatmadan önce 30 güne kadar 80 mg melisa özü veya
374-500 mg kediotu özü artı yatmadan önce 2-4 hafta boyunca 83.8-120 mg şerbetçiotu özü veya
300 mg kediotu özütü, 80 mg çarkıfelek özütü ve 30 mg şerbetçiotu yatmadan önce iki haftaya kadar ekstrakte edin.
Kediotu yatmadan 30 dakika ila 2 saat önce alın.

Advertisement

Menopoz belirtileri için: 8 hafta boyunca günde üç kez 225 mg öğütülmüş kediotu kökü. Veya, 8 hafta boyunca günde iki kez 530 mg kediotu kökü ekstresi.


Leave A Reply