Vanilyalı Parfe Tarifi, Vanilyalı Tatlı Tarifleri ve Vanilya Bitkisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Vanilyalı parfe nasıl yapılır? Vanilyalı parfe tarifi ve malzemeleri, vanilya ile yapılan tatlı tarifleri ve vanilya nasıl bir bitkidir, vanilya bitkisi hakkında bilgi.

Vanilyalı Parfe

Vanilyalı Parfe Tarifi

MALZEMELER
  • 200 gram (1 su bardağı) süt
  • 1 yumurtanın sarısı
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 70 gr krema
  • 1,5 vanilya çubuğu
  • 1 dal nane
  • Ahududu sosu
  • Mango sosu
HAZIRLANIŞI

1 su bardağı süt ile vanilya çubuklarını bir tencere içerisine kaynatın. Süt kaynarken başka bir kap içerisine bir yumurtanın sarısı ile şekeri çırpın. Kaynayıp soğumaya bıraktığınız süt ılımaya başlayınca yumurta-şeker karşımını ekleyin. Koyu bir kıvam alasıya kadar ocakta en kısık halde pişirmeye devam edin. Koyu kıvam aldıktan sonra ise soğumaya bırakın.

70 gram kadar kremayı çırparak köpük haline getirin ve soğumaya bırakmış olduğunuz diğer karışımı ile karıştırın. Son olarak elde ettiğiniz bu karşımı parfenin kalıplarına koyarak derin donduruca atın.

PARFE SOS MALZEMESİ

2 çorba kaşığı ahududu
1 Mango
2 Yemek kaşığı şeker
2-3 damla limon suyu
1 fincan su

Ahududular ile mangoyu ayrı ayrı püre haline getirin. Kalan sos malzemelerini ise ikiye ayırın. Bir yarısını püre haline gelmiş avokadolara diğer yarısını ise yine püre haline gelmiş mangolara ekleyin.

Advertisement

Derin dondurucu içerisinde donmuş durumda olan parfeyi alın servis tabağına ters çevirerek koyun. Parfenin üzerinei mango ve avokado sosları ile süsleyin. Nane yaprağı ve ya hindistan cevizleri ile süsleyebilirsiniz. Dilerseniz karamel ve ya çikolata sosu bir kürdan yardımı ile parfe üzerine şekil vererek de süsleyebilirsiniz. Herşey yaratıcılığınıza ve becerinize kalmış durumda…

Afiyet olsun.

vanilya

Kaynak: pixabay.com

Vanilya Hakkında Bilgi

Salepgillerden hoş kokulu bir bitkidir. Meyveleri birçok tatlıları, dondurmaları, çikolataları kokulandırmakta kullanılır. Tırmanıcı bir bitkidir. Yaprakları beyzi, çiçekleri salkım halindedir. Uzun, hardal meyvesi biçiminde meyveler verir. 60 kadar çeşidi vardır. Ticarette kullanılan Vanilyanın anayurdu Meksika’dır. Bugün Cava‘da, Reunion adalarında, Madagaskar’da yetiştirilmektedir.

Vanilyanın tohumları iyice gelişmeden toplanır, gölgede kurutulur. Böylece ticarette kullanılan vanilya elde edilir. Vanilya meyvesinin bileşiminde yağlı maddeler, balmumu, reçine, zamk ve şeker vardır. Ayrıca %2 oranında kendine öz kokuyu veren özel bir madde de bulunur. Vanilya eskiden sinir hastalıklarında ilaç olarak kullanılırdı.


Leave A Reply