Vanuatu’nun Başkenti Port Vila’da Neler Yapılır? Nereler Gezilir?

0
Advertisement

Vanuatu’nun başkenti olan Port Vila’ya eğer giderseniz yapabilecekleriniz. Port Vila şehrinin özellikleri ve gezilip görülecek mekanlar hakkında bilgiler.

Vanuatu

Kaynak: pixabay.com

Port Vila, Vanuatu’nun başkentidir. Aynı zamanda, 51.000’den fazla insanın evi kabul ettiği ülkenin en büyük şehridir. Ülkenin orta kesiminde bir ada olan Efate’nin güney kıyısında bulunmaktadır. En büyük yerleşim yeri ve ülkenin ticaret merkezi olduğu için Vanuatu’yu ziyaret eden birçok turistin burada zaman geçirmesi şaşırtıcı değildir. Port Vila’dayken yapabileceğiniz birçok şeye hepberaber bir göz atalım.

Vanuatu Ulusal Müzesi

Ülkenin kültürü, tarihi ve mirasıyla ilgilenenler için Vanuatu Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmek şart. Ülkenin Saralana Park’taki ulusal parlamento binasının yakınında yer alır ve çeşitli sergilere ev sahipliği yapar. Sergilenen eşyalar, ülkenin geniş tarihine ait ve ziyaretçilere yüzlerce hatta binlerce yıllık şeyleri görme şansı veriyor.

Müze, geleneksel bir bina içinde yer almaktadır. Burada barındırılan birçok eserden bazıları şunlardır:

 • tören başlıkları
 • Yerel olarak üretilen çanak çömlek örnekleri
 • Kabuklardan yapılan takılar
 • yarık davul
 • Avara kanoları

Bunlar, ekranda görebileceğiniz birçok şeyden sadece birkaçı. Sergilenen her öğenin anlatacak bir hikayesi vardır, bu nedenle müzeyi ziyaret etmek değerli ve zenginleştirici bir deneyim olabilir.

Port Vila

Kaynak: pixabay.com

Port Vila Pazar Evi

Bu kapalı pazar, renkli meyve ve sebzelerden sağlıklı atıştırmalıklara, lezzetli otlar ve baharatlara ve daha fazlasına kadar yerel olarak yetiştirilen her türlü ürünü satın alabileceğiniz yerdir. Pazar satıcıları,pazar yerini canlı ve karakterli hale getirmeye yardımcı olan yerel ‘annelerdir’. Tipik olarak Pazartesi sabahından cumartesi günü öğlene kadar 24 saat açık olan pazarda, ülkenin her yerinden satıcılar gelip taze yiyeceklerini satıyorlar.

Advertisement

Yemeğinizin taze ve lezzetli olmasını istiyorsanız Port Vila Market House’u ziyaret edin. Burada alışveriş yaparak yerel halkı destekleyecek ve ülkenin gıda endüstrisinin gelişmesine yardımcı olacaksınız.

Vanuatu

Kaynak: pixabay.com

Restoranlar ve Kafeler

Port Vila, Güney Pasifik Okyanusu’nda bir mutfak noktası olarak bilinir. Ekonomik ve ticari bir merkez statüsü sayesinde şehir, zengin ve çeşitli bir yemek yeme ortamı geliştirmiştir. Şehir genelinde rahat kafelerden kaliteli restoranlara ve daha fazlasına kadar 40’tan fazla yemek mekanı bulunmaktadır.

Yıllar boyunca birçok farklı ülkeden insanlar buraya yerleştiğinden, örneklenecek çok çeşitli mutfaklar var. Şehrin yemek mekanlarında temsil edilen birçok mutfaktan bazıları şunlardır:

 • Akdeniz
 • Fransız
 • Japon
 • Meksika
 • Vietnam
 • Tay
 • Melanezya

Ve daha fazlası. Yemek tutkunları, şehrin sunduğu kaç farklı yemek deneyimine şaşırabilir.

Erakor Adası

Şehirden kaçmak istiyorsanız Erakor Adası’na gidin. Bu tatil adası, şehir merkezine sadece kısa bir mesafede olmasına rağmen, size her şeyden uzak olma hissini yaşatmayı başarıyor. Günübirlik bir geziye çıkın ve güzel beyaz kumlu plajlarda rahatlayabilir, şnorkelle yüzerek ve dalış yaparak suları keşfedebilir veya hatta adanın etrafında keyifli bir kano seansının keyfini çıkarabilirsiniz. Deniz ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir restoran da bulunmaktadır.

Vanuatu

Kaynak: pixabay.com

Hideaway Adası

Yakındaki bir başka ada tatil yeri Hideaway Island’dır. Tamamen gizlenmiş değil, ancak ziyaretçilere bolca huzur ve sessizlik sunuyor. Tesiste misafir değilseniz, yine de ziyaret edebilir ve mevcut olanlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Öne çıkanlar arasında şnorkelli yüzme ve dalış bulunmaktadır. Bir dalış turuna katılırsanız, dünyadaki tek su altı postanesini ziyaret etmek için eşsiz bir fırsata sahip olacaksınız – hatta gönderebileceğiniz su geçirmez kartpostallar bile var.

Advertisement

The Summit Gardens

Port Vila’yı okyanustan ayıran ana su kütlesi olan Mele Körfezi’nin büyüleyici manzarasını sunan bir botanik bahçesi ve seyir noktası olan The Summit Gardens’a kadar dolambaçlı bir yolu takip edin. Deniz seviyesinden yaklaşık 200 metre yüksekliktedir ve taksi, otobüs veya araba ile kolayca erişilebilir.

10 hektarlık bir alana yayılmış 11 bahçe, her biri kendi tarzında farklı. Ayrıca tesis bünyesinde mum ve sabun gibi ürünlerin üretildiği bir yağ damıtma tesisi bulunmaktadır. İçki fabrikasını kendi başınıza ziyaret edebilir ve keşfedebilir ya da rehberli bir tur için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Plajlar ve Şelaleler

Plajlar olmadan hiçbir ada tamamlanmış sayılmaz ve Efate bu cephede kesinlikle hayal kırıklığına uğratmaz. Ada genelinde ve Port Vila’nın kendisinde bulunan çok sayıda bozulmamış plaj vardır. Adanın doğu kıyısındaki Eton Plajı en iyi seçimdir. Port Vila’nın merkezine 45 dakika uzaklıkta olabilir, ancak gitmeye değer.

Açık Hava Etkinlikleri

Port Vila’nın içinde ve çevresinde, size yeri daha fazla görme ve bu süreçte eğlenmenizi sağlayan birçok açık hava etkinliği vardır. Ormanda iple dolaşmak ve sörf yapmak daha maceralı seçeneklerden bazılarıyken, daha sakin aktiviteleri tercih edenler için balık tutma, kano ve doğal ata binme seansları var. Yapacak hiçbir şey yok demeyecek ve kendi zevkiniz ne olursa olsun, burada yapmaktan keyif alacağınız bir şey mutlaka bulacaksınız.


Leave A Reply