VE Day (Avrupa Zafer Günü) Nedir? Ne Zaman ve Neden Kutlanır? Tarihçesi

0
Advertisement

VE Day nedir, ne anlama gelir? Ve day ne zaman ve neden kutlanır? Avrupa Zafer Günü’nün (8 Mayıs) tarihçesi, kutlamalar hakkında bilgi.

7 Mayıs 1945’in erken saatlerinde, Müttefik yüksek komutanlığından temsilciler, II. Dünya Savaşı’nın Avrupa’da sona erdiğini belirten Nazi Almanya’nın koşulsuz teslimini kabul ettiler. Ertesi gün, kıta ve dünyadaki uluslar yıllarca süren savaş ve sıkıntıdan sonra zaferin ve zor kazanılan barışın başlangıcını kutladılar.

VE Day

O zamandan beri, Avrupa Günü Zaferi veya VE Günü her yıl 8 Mayıs’ta kutlandı ve anıldı.

VE Day ne anlama geliyor?

Avrupa Zafer Günü, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya, İskandinavya, İtalya, Yunanistan, Balkan devletlerinde ve kıtada başka yerlerde muharebe operasyonlarının sona erdiğini belirtmek için seçildi. 30 Nisan 1945’te Adolf Hitler‘in intiharının ve 2 Mayıs’ta Berlin’in düşüşünün ardından savaşın sonu göründü. Bu nedenle Nazi Almanya’sının teslim olmasıyla aynı zamana denk gelecek kutlamaların yapılması planlanmıştı.

9 Nisan tarihli, İngiltere Ulusal Arşivlerinde düzenlenen İngiltere hükümet tutanakları, Başbakan Winston Churchill’in bu şenliklerin gününün “VE Günü” olarak bilinmesi istediğini ifade ediyor. Bununla birlikte Japonya, 15 Ağustos 1945’e kadar teslim olmadığı için tarih 2. Dünya Savaşı’nın resmi bitiş tarihi değildir. 15 Ağustos VJ Day olan Japonlara karşı zafer günü olarak bilinir.

Advertisement
VE Day

Başbakan Churchill 8 Mayıs 1945’te kalabalığa el sallıyor

VE Günü ne zaman yapıldı?

Gelecekteki ABD Başkanı Dwight, 7 Mayıs 1945’te yerel saatle 2: 41’de, Nazi hükümetinin koşulsuz teslimi aldı. Teslim belgesinin ikinci maddesi (şimdi ABD Ulusal Arşivleri ve Kayıtları İdaresi’nde tutulmaktadır) “Alman komutası altındaki tüm güçlerin 8 Mayıs’ta Orta Avrupa saatinde 23:01 saatte aktif operasyonları durdurmalarını emretti.” şeklindedir. Bu, VE Günü için resmi tarihi belirler.

Martin Gilbert’in “Winston S. Churchill: Zafere Giden Yol, 1941–1945” (RosettaBooks, 2015) kitabına göre, General Alfred Jodl Nazi rejimi adına bu Askeri Teslim Yasasını imzaladı; Gen. Walter Bedell Smith, S.H.A.E.F’yi temsil etti; ve Sovyetler Birliği adına Majör General Ivan Susloparov imzaladı.

O sırada Susloparov amirlerinden onay almamıştı, ancak anlaşmayı yine de onayladı. Ancak, Moskova’daki Sovyet yetkilileri teslim belgesini kabul etmedi. Stalin teslimiyet haberlerine öfkeyle cevap verdi (Susloparov’a atıfta bulunarak): “Bu Rus general kim? Ensert biçimde cezalandırılacak” dedi. FDR, Stalin, Churchill ve Truman — Dünya Savaşı’ndan Soğuk Savaş’a ”(Alfred A. Knopf, 2012)

VE Day

Stalin, orijinal antlaşmada değişiklik yapılmasını istedi ve Sovyetler Birliği’nin en büyük komutanı Mareşal Georgy Zhukov tarafından temsil edilen Berlin’de ikinci bir tören düzenlenmesinde ısrar etti. Bu ikinci teslim töreni 8 Mayıs 1945 gecesi Berlin’in Karlshorst bölgesinde gerçekleşti. Etkinliğe Zhukov başkanlık etti, Alman kuvvetlerini temsil eden Alan Mareşal Wilhelm Keitel ve S.H.A.E.F. Teslim haberler 9 Mayıs’ta Moskova’da duyuruldu.

VE Günü nasıl kutlandı?

1945’e gelindiğinde, İngiltere altı yıl boyunca zorlu savaş zamanı ve Nazi bombaları ile mücadele etti, yani birçok İngiliz uzun zamandır beklenen zaferi kutlamak ve rahatlamak istiyordu. Tarihçi ve II. Dünya Savaşı uzmanı Peter Caddick-Adams, “Müttefik Zafer bir süredir kaçınılmazdı. İngiliz Sivilleri için savaşın son birkaç ayı tükenmişlerdi” dedi.

Advertisement

Mayıs 1945’te ABD, 12 Nisan’da bir aydan kısa bir süre önce felç geçirdikten sonra ölen Başkan Roosevelt’in kaybını yas tutuyordu. 30 günlük yas döneminin bir parçası olarak, Roosevelt’in halefi Harry Truman, Amerikan bayraklarının ülke yarıya indirdi ve ilk VE Günü’nü Roosevelt’e adadı. Etkinlik ayrıca Truman’ın 61. doğum gününe denk geldi.

Özellikle New York, kutlamalara katılmak isteyen kalabalıklarla doluydu. Times Meydanı’ndaki büyük bir kalabalığın başına 15.000 polis memuru seferber edildi. New York Times için rapor veren Frank S. Adams, Times Square kalabalığının yaklaşık 500.000 kişiye ulaştığını yazdı.


Leave A Reply