Ventolin Inhaler İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Ventolin Inhaler ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ventolin Inhalerın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ventolin Inhaler neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

ventolin

Ventolin nedir?

Ventolin (albuterol) solunum yollarındaki kasları gevşeten ve akciğerlere hava akışını artıran bir bronkodilatördür.

Ventolin inhaler (HFA), astımlı veya bazı kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda bronkospazmı veya akciğerlerdeki hava yollarının daralmasını tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Ayrıca egzersize bağlı bronkospazmı önlemek için kullanılır.

Ventolin, yetişkinlerde ve en az 4 yaşında olan çocuklarda kullanım içindir.

Önemli bilgi

Ventolin’i her zaman el altında tutmak önemlidir. Tamamen ilaç bitmeden reçetenizi yenileyin. Diğer tüm ilaçlarınızı doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde kullanmaya devam edin.

Astım ilaçlarınızdan herhangi biri, atakların tedavisinde veya önlenmesinde işe yaramazsa doktorunuzla konuşun. 24 saatlik bir süre içinde ilaçlarınızdan daha fazlasını kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuzla konuşun. İlaç ihtiyacının artması, ciddi bir astım atağının erken belirtisi olabilir.

Ventolin’i sadece doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde kullanın. Aşırı dozda albuterol ölümcül olabilir.

Aşırı sıcaklık, Ventolin kabının patlamasına neden olabilir. İnhalerinizi sıcak günlerde arabanızda saklamayın. Boş kutuyu ateşe atmayın.

İlaç etiketinizdeki ve paketinizdeki tüm talimatları izleyin. Her sağlık uzmanınıza tüm tıbbi durumlarınız, alerjileriniz ve kullandığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

Bu ilacı almadan önce

Albuterol alerjiniz varsa Ventolin kullanmamalısınız. Ventolin, 4 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Albuterol astımlı kişilerde ölüm veya hastaneye yatış riskini artırabilir, ancak obstrüktif havayolu hastalığı veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde risk bilinmemektedir.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza söyleyin:

 • kalp hastalığı, yüksek tansiyon;
 • tiroid bozukluğu;
 • nöbetler;
 • diyabet; veya
 • Kanınızdaki düşük potasyum seviyeleri.

Albuterolün doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.  Ventolin HFA kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışın.

Ventolin’i nasıl kullanmalıyım?

Ventolin’i tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanın. Reçeteli etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını okuyun. İlacınızla birlikte verilen tüm Kullanım Talimatlarını okuyun ve dikkatle izleyin. Bu talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Küçük bir çocuğun bir yetişkinin yardımı olmadan Ventolin’i kullanmasına izin vermeyin. Egzersize bağlı bronkospazmı önlemek için, egzersizden 15 ila 30 dakika önce bu ilacı kullanın. Ventolin’in etkileri yaklaşık 4 ila 6 saat sürmelidir.

Solunum problemleriniz hızla kötüleşirse veya astım ilaçlarınızın da işe yaramadığını düşünüyorsanız tıbbi yardım alın. Bir ilaç kabını boş olup olmadığını görmek için suya batırmayın.

Doz ihtiyaçlarınız ameliyat, hastalık, stres veya yakın zamanda astım atağı nedeniyle değişebilir. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan dozunuzu veya doz programınızı değiştirmeyin.

Oda sıcaklığında nem, ısı veya soğuk sıcaklıklardan uzakta saklayın. Ventolin HFA’yı ağızlık aşağı gelecek şekilde saklayın.

İnhaler kutusunu açık alevden veya yüksek ısıdan uzak tutun. Çok ısınırsa patlayabilir. Boş bir inhaler kabını delmeyin veya yakmayın.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Ventolin sadece gerektiğinde kullanılmalıdır. Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu kullanın. Bir sonraki programlı dozunuzun neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Kaçırılan dozu telafi etmek için ekstra ilaç kullanmayın. Aşırı dozda albuterol ölümcül olabilir.

Doz aşımı belirtileri arasında ağız kuruluğu, titreme, göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı, bulantı, genel rahatsızlık hissi, nöbet (konvülsiyonlar), hafif başlı veya bayılma hissi sayılabilir. Bu ilaç gözünüze kaçarsa suyla durulayın.

Ventolin yan etkileri

Ventolin’e alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Aşağıdakiler varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • bu ilacı kullandıktan sonra hırıltı, boğulma veya diğer solunum problemleri;
 • göğüs ağrısı, hızlı kalp atış hızı, kalp atışlarını vurma veya göğsünüzde çırpınma;
 • boynunuzda veya kulaklarınızda şiddetli baş ağrısı;
 • idrar yaparken ağrı veya yanma;
 • yüksek kan şekeri – artan susuzluk, artan idrara çıkma, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu; veya
 • düşük potasyum – bacak krampları, kabızlık, düzensiz kalp atışı, artan susuzluk veya idrara çıkma, uyuşma veya karıncalanma, kas zayıflığı veya gevşeklik hissi.

Sık Görülen Ventolin yan etkileri şunları içerebilir:

 • göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı;
 • baş dönmesi;
 • titrek veya gergin hissetmek;
 • baş ağrısı, sırt ağrısı, vücut ağrıları; veya
 • öksürük, boğaz ağrısı, sinüs ağrısı, burun akıntısı veya tıkalı burun.

Başka hangi ilaçlar Ventolin’i etkiler?

Doktorunuza özellikle diğer tüm ilaçlarınız hakkında bilgi verin:

 • solunan diğer ilaçlar veya bronkodilatörler;
 • digoksin;
 • bir diüretik veya “su hapı”;
 • bir antidepresan – amitriptilin, desipramin, imipramin, doksepin, nortriptilin ve diğerleri;
 • bir beta bloker – atenolol, karvedilol, labetalol, metoprolol, propranolol, sotalol ve diğerleri; veya
 • bir MAO inhibitörü – izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsipromin ve diğerleri.

Bu liste tam liste değildir. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere albuterol ile etkileşime girebilir. Tüm olası ilaç etkileşimleri burada listelenmemiştir.


Leave A Reply