Vicodin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Vicodin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Vicodinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Vicodin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Vicodin

Vicodin

Kullanımları

Bu kombinasyon ilacı orta ila şiddetli ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Bir opioid (narkotik) ağrı kesici (hidrokodon) ve bir opioid olmayan ağrı kesici (asetaminofen) içerir. Hidrokodon, vücudunuzun acıyı hissetme ve tepki verme şeklini değiştirmek için beyinde çalışır. Asetaminofen ateşi de azaltabilir.

Bu ürünün, ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum gibi) nedeniyle 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

Vicodin nasıl kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı yiyecek olsun veya olmasın alabilirsin. Bulantı varsa, bu ilacı yiyecekle almak yardımcı olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza bulantıyı azaltmanın diğer yollarını sorun (mümkün olduğunca az kafa hareketiyle 1-2 saat uzanmak gibi).

Advertisement

Bu ilacın sıvı bir formunu kullanıyorsanız, reçete edilen dozu dikkatlice ölçmek için bir ilaç ölçüm cihazı kullanın. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Dozunuzu artırmayın, ilacı daha sık almayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Yönlendirildiğinde ilacı uygun şekilde durdurun.

Ağrı ilaçları, ilk ağrı belirtileri ortaya çıktıkça kullanılırsa en iyi sonucu verir. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Devam eden ağrınız varsa (kanser nedeniyle), doktorunuz sizi uzun etkili opioid ilaçları almaya yönlendirebilir. Bu durumda, bu ilaç sadece gerektiğinde ani (atılım) ağrı için kullanılabilir. Diğer ağrı kesiciler (ibuprofen, naproksen gibi) de reçete edilebilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü diğer ilaçlarla güvenle kullanmasını isteyin.

Bu ilacı aniden durdurmak, özellikle uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluğa neden olabilir. Yoksunluğu önlemek için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Huzursuzluk, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (anksiyete, uyku sorunu, intihar düşünceleri dahil), gözlerde sulanma, burun akıntısı, bulantı, ishal, terleme, kas ağrıları veya ani davranış değişiklikleri gibi yoksunluk belirtileriniz varsa derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Advertisement

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ağrınız düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, kabızlık, baş dönmesi veya uyku hali oluşabilir. Bu ilacı bir süre kullandıktan sonra bu yan etkilerin bazıları azalabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Kabızlığı önlemek için diyet lifi yiyin, yeterince su için ve egzersiz yapın. Ayrıca müshil almanız gerekebilir. Eczacınıza hangi tür müshil türünün sizin için uygun olduğunu sorun.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: uyku sırasında kesilmiş solunum (uyku apnesi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon, konfüzyon, halüsinasyonlar), mide / karın ağrısı, idrar zorluğu, adrenal belirtileri iyi çalışmayan bezler (iştah kaybı, olağandışı yorgunluk, kilo kaybı gibi).

Bayılma, nöbet, yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / uyanma zorluğu gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Advertisement

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: beyin bozuklukları (kafa travması, tümör, nöbetler gibi), solunum problemleri (astım, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı-KOAH), böbrek hastalığı , karaciğer hastalığı, zihinsel / ruh hali bozuklukları (karışıklık, depresyon, intihar düşünceleri gibi), kişisel veya aile öyküsü olan bir madde kullanım bozukluğu (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), mide / bağırsak sorunları (tıkanma gibi) , kabızlık, enfeksiyona bağlı ishal, paralitik ileus), idrara çıkma zorluğu (genişlemiş prostat nedeniyle), safra kesesi hastalığı, pankreas hastalığı (pankreatit).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Sıvı ürünler şeker ve alkol içerebilir. Diyabet, alkol bağımlılığı, karaciğer hastalığı veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle yavaş / sığ nefeslere karşı daha duyarlı olabilirler.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kafa karışıklığı, baş dönmesi, uyuşukluk ve yavaş / sığ nefes almaya daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bebeğinizde olağandışı uyku hali, beslenme güçlüğü veya nefes darlığı gelişirse derhal doktora söyleyin. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: bazı ağrı kesici ilaçlar (pentazosin, nalbuphine, butorphanol gibi karışık opioid agonisti / antagonistleri), naltrekson.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alındığında ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Diğer opioid ağrıları veya öksürük gidericiler (kodein, oksikodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin. gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi).

Advertisement

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Diğer ilaçlar hidrokodon / asetaminofenin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da hidrokodon / asetaminofenin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungaller (ketokonazol gibi), makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi), mifepriston, HIV ilaçları (ritonavir gibi), rifamisinler (rifabutin, rifampin gibi), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (karbamazepin, fenitoin gibi) bulunur.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (amilaz / lipaz seviyeleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply