Vimovo İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Vimovo ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Vimovonun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Vimovo neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Vimovo

Vimovo

Kullanımları

Bu ilaç, mide kanaması / ülseri için yüksek bir risk olduğunda romatoid artrit, osteoartrit, çocuk idiyopatik artrit ve ankilozan spondilit belirtilerini ve semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ürün 2 ilaç içerir: esomeprazol ve naproksen. Bu ürün ani ağrıyı gidermek için kullanılmamalıdır. Özel bir kaplama (gecikmeli salım) nedeniyle naproksen diğer naproksen ürünlerinden daha yavaş çalışmaya başlar.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, doktorunuza ilaç dışı tedaviler ve / veya ağrınızı tedavi etmek için diğer ilaçları kullanma hakkında bilgi isteyin.

Naproksen, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAID). Ağrı, şişme ve eklem sertliğini azaltır. Naproksen, özellikle mide ülseri öyküsü olan hastalarda mide ülserlerine neden olabilir. Esomeprazol, midede asit üretimini engelleyen bir proton pompası inhibitörüdür (PPI). Bu kombinasyon naproksenin faydalarını sağlar ve naproksen kullanımı ile ortaya çıkabilecek ülser veya kanama riskini azaltabilir.

Vimovo nasıl kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Bilgilerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement

Bu ilacı, genellikle günde iki kez (sabah ve akşam) bir yemekten en az 30 dakika önce doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın. Doktorunuz sizi aksini belirtmedikçe bir bardak (8 ons veya 240 mililitre) su ile alın. Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın. Tableti tamamen yutun. Tableti kırmayın, çiğnemeyin, ezmeyin veya çözmeyin. Bunu yapmak ilacın yavaş salınımını tahrip edebilir ve yan etkileri artırabilir. Gerekirse, bu ilacı kullanırken antasitler alabilirsiniz.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Mide kanaması ve diğer yan etki riskinizi azaltmak için, bu ilacı mümkün olan en kısa sürede en düşük etkili dozda alın. Dozunuzu artırmayın, daha sık almayın veya reçetelenenden daha uzun süre almayın.

En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatlerde kullanmayı unutmayın. Tam olarak yararlanana kadar bu ilacı almanız 2 hafta kadar sürebilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin. Yan etki riski zamanla artar. Bu ilacı ne kadar süre almanız gerektiğini doktorunuza sorun.

Yan etkiler

Mide ağrısı, mide ekşimesi, ishal, uyuşukluk veya baş dönmesi meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement
Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir.

Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: kolay morarma / kanama, baş dönmesi / bayılma, akciğer enfeksiyonu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı gibi), zor / ağrılı yutma, düşük magnezyum belirtileri kan seviyesi (alışılmadık derecede hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, kalıcı kas spazmları, nöbetler), işitme değişiklikleri (kulaklarda çınlama gibi), lupus belirtileri (burun ve yanaklarda döküntü, yeni veya kötüleşen eklem ağrısı gibi), kalp yetmezliği belirtileri (şişme ayak bilekleri / ayakları, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi).

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Kalıcı mide bulantısı / kusma, koyu renkli idrar, sararma gözleri / cilt dahil olmak üzere herhangi bir karaciğer hasarı belirtiniz varsa bu ilacı almayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren bir tür bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Gelişirse derhal doktorunuza bildirin: kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, ateş, dışkıda kan / mukus.

Nadiren, proton pompası inhibitörleri (esomeprazol gibi) B-12 vitamini eksikliğine neden olmuştur. Her gün uzun bir süre (3 yıl veya daha uzun) alınırsa risk artar. B-12 vitamini eksikliği belirtileri (olağandışı güçsüzlük, boğaz dili veya ellerin / ayakların uyuşması / karıncalanması gibi) gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü / kabarcıklar, açıklanamayan ateş, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı, böbrek belirtileri problemler (idrar miktarındaki değişiklik gibi).

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Naproksen / esomeprazol almadan önce, bunlardan birine, aspirin veya diğer NSAID’lere (ibuprofen, selekoksib gibi); veya omeprazol, pantoprazol gibi diğer proton pompası inhibitörlerine; veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle astım (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra solunumda kötüleşme öyküsü dahil), karaciğer hastalığı, mide / bağırsak / özofagus sorunları (kanama, ülser, tekrarlayan gibi) mide ekşimesi), kalp hastalığı (kalp krizi öyküsü gibi), yüksek tansiyon, inme, şişme (ödem, sıvı tutma), düşük sodyum kan seviyeleri, kan bozuklukları (anemi gibi), kanama veya pıhtılaşma sorunları, burun büyümeleri (burun polipleri), lupus bildirin.

Böbrek sorunları bazen naproksen dahil NSAID ilaçlarının kullanımıyla ortaya çıkabilir. Susuz kalırsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya bazı ilaçları alırsanız sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bol miktarda sıvı tüketin ve idrar miktarınızda bir değişiklik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir.

Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Advertisement

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Günlük alkol ve tütün kullanımı, özellikle bu ilaçla birleştirildiğinde mide kanaması riskini artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Proton pompa inhibitörleri (esomeprazol gibi), özellikle daha uzun süreli kullanımda, daha yüksek dozlarda ve yaşlı erişkinlerde kemik kırığı riskinizi artırabilir. Kalsiyum (kalsiyum sitrat gibi) ve D vitamini takviyeleri almak gibi kemik kaybını / kırığı önlemenin yolları hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kemik kaybı ve kırıklara, mide kanamasına, böbrek sorunlarına ve Clostridium difficile enfeksiyonuna daha duyarlı olabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma çağındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum / doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.

Naproksen anne sütüne geçer. Esomeprazolün anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (valsartan, losartan gibi), kortikosteroidler (prednizon gibi), lityum, metotreksat (özellikle yüksek doz tedavisi) ), rifampin, St John’s wort, “su hapları” (furosemid gibi diüretikler).

Bu ilaç, kanamaya neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında klopidogrel gibi anti-trombosit ilaçlar, diğerleri arasında dabigatran / enoksaparin / warfarin gibi “kan incelticiler” yer alır.

Bazı ürünler mide asidine ihtiyaç duyar, böylece vücut onları düzgün bir şekilde emebilir. Esomeprazol mide asidini azaltır, bu nedenle bu ürünlerin çalışma miktarını değiştirebilir. Etkilenen bazı ürünler arasında diğerleri arasında atazanavir, erlotinib, nelfinavir, pazopanib, rilpivirin, bazı azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol, posakonazol) bulunur.

Birçok ilaç ağrı kesiciler / ateş düşürücüler (aspirin, selekoksib, ibuprofen veya ketorolak gibi NSAID’ler) içerdiğinden reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar naproksene benzer ve birlikte alınırsa yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizini veya inmeyi önlemek için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz size aksi belirtilmedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Günlük naproksen kullanımı aspirinin kalp krizini / felci önleme yeteneğini azaltabilir. Riskler ve faydalar hakkında doktorunuzla konuşun. Ağrı / ateş tedavisinde kullanılabilecek diğer ilaçları sorunuz.

Advertisement

Bu ürün bazı laboratuvar testlerine müdahale ederek muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olabilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ürünü kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply