Vincenzo Bellini Kimdir?

0
Advertisement

İtalyan romantik opera akımının ünlü bestecilerinden birisi olan Vincenzo Bellini hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler. Vincenzo Bellini kimdir?

Vincenzo Bellini

Vincenzo Bellini (3 Kasım 1801, Katanya, İtalya – 23 Eylül 1835, Puteaux, Fransa)

İtalyan romantik opera ekolünün en tanınmış bestecilerindendir. Sicilya’nın Katanya şehrinde dünyaya geldi. Büyükbabası ve babası bestecilikte oldukça tanınmışlardı.

Vincenzo Bellini, ilk müzik derslerini evde aldıktan sonra Napoli Konservatuvarı’na girdi. Tritto ve Zangerelli gibi tanınmış öğretmenlerden dersler aldı. İlk operası «Adelson e Savina» 1925’te Napoli’de küçük bir tiyatroda temsil edildi. İkinci eseri «Bianca e Fernando» ise gene aynı şehrin San Carlo Tiyatrosu’nda sahneye kondu.

Vincenzo Bellini, bundan sonraki eseri «Il Pirata» (Korsan) operasını Milano’daki meşhur Scala Operası için hazırlamıştı. Eser, 1827’de temsil edildi, çok beğenildi. Vincenzo Bellini, daha sonra «Montecchi e Capuleti», «La Somnabula» (Uyurgezen) operalarını besteledi. Ünlü bestecinin en çok beğenilen ve bütün dünyada opera sahnelerinde sık sık oynanan eseri «Norma» operasıdır. Son eseri «I Puritani» yi ( 1835) Fransız müziğinin etkisi altında bestelemiştir. 1835’te Paris’teyken birdenbire hastalanarak öldü. Meslek hayatının en verimli çağı henüz başlamıştı.

Advertisement

Vincenzo Bellini besteci olmayı kararlaştırdığı zaman İtalyan opera bestecisi Rossini’yi kendine örnek almıştı. Eserlerinde yer yer Chopin‘in şiir dolu melodilerinin de tesirleri görülür.


Leave A Reply