Volodimir Zelenski Kimdir? Ukrayna Cumhurbaşkanının Siyasal ve Kişisel Hayatı

0
Advertisement

Volodimir Zelenski (Zelensky) kimdir? Ukrayna cumhurbaşkanı kaç yaşındadır? Mesleği ve eğitimi nedir? Nasıl cumhurbaşkanı olmuştur? Siyasi fikirleri nelerdir?

Volodimir Zelenski (Zelensky)

Kaynak : wikipedia.org

Volodímir Oleksándrovich Zelenski (Zelensky) ( Ukraynaca : Володи́мир Олекса́ндрович Зеле́нський , Krivoy Rog , Ukrayna SSR , SSCB ; 25 Ocak 1978 oyuncu, komedyen, senaryo yazarı) Ukrayna’nın 6. Cumhurbaşkanı. Siyasi kariyerinden önce hukuk fakültesinden mezun oldu ve filmler, çizgi filmler ve televizyon komedi programları üreten bir yapım şirketi olan Kvartal 95’i kurdu. Kvartal 95 , Zelenski (Zelensky)’nin Ukrayna cumhurbaşkanı rolünü oynadığı Halkın Hizmetkarı adlı bir televizyon dizisi yarattı. Dizi 2015’ten 2019’a kadar yayınlandı. Mart 2018’de Kvartal 95 çalışanları tarafından TV şovuyla aynı adı taşıyan bir siyasi parti kuruldu.

2019 Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını 31 Aralık 2018 gecesi, 1+1 televizyon kanalında yılbaşında yaptığı yıl sonu konuşmasını mevcut Cumhurbaşkanı Petró Poroshenko’yu gölgede bırakarak açıkladı. Zelenski (Zelensky) adaylığını açıklamasından altı ay önce, seçimler için yapılan kamuoyu yoklamalarının ana adaylarından biriydi. Zelenski (Zelensky), ikinci turda oyların %73,22’sini alarak seçimleri kazandı ve görevdeki Petró Poroshenko’yu mağlup etti.

Biyografi

25 Ocak 1978’de Krivoy Rog , Ukrayna SSR’sinde (şimdi Ukrayna ) Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası Oleksandr Zelenski (Zelensky), Krivoy Ekonomi Enstitüsü’nde sibernetik ve bilgisayar donanımı akademik bölümünün başkanı olan bir profesör, annesi Rimma Zelenska ise bir mühendis olarak çalışıyordu. İlkokula başlamadan önce Moğolistan’da babasının çalıştığı Erdenet şehrinde dört yıl yaşadı.

Zelenski (Zelensky), Krivoy Rog’daki Ekonomi Enstitüsü’nden hukuk alanında mezun oldu, ancak hukuk alanında profesyonel olarak çalışmadı.

Sanatsal kariyer

17 yaşında, KVN 20’nin (bir komedi yarışması) yerel takımına katıldı ve kısa süre sonra KVN Major League’de sahne alan ve sonunda 1997’de kazanan Ukraynalı “Zaporizhia-Kriviy Rig-Transit ” takımına katılmaya davet edildi. Aynı yıl daha sonra Kvartal 95 komedi takımı olan Kvartal 95 takımını kurdu ve yönetti. 2003 yılında Kvartal 95, Ukrayna TV kanalı 1+1 için TV şovları yapmaya başladı ve 2005’te ekip, kanalla anlaşmazlıklar nedeniyle Ukrayna TV kanalı Inter’e taşındı.

Advertisement

2008 yılında Love in the Big City filminde ve devamı Love in the Big City 2 filminde rol aldı. Zelenski (Zelensky) sinema kariyerine Office Romance filmiyle devam etti. 2011’de Our Time ve 2012’de Rzhevsky vs. Napoleon ile Love in the Big City 3 Ocak 2014’te vizyona girdi. Zelenski (Zelensky) ayrıca 2012 yapımı 8 First Dates filminde ve ardından gelen devam filmlerinde başrol oynadı. Zelenski, 2010’dan 2012’ye kadar Inter televizyon kanalının yönetim kurulu üyesi ve genel yapımcısıydı.

2009 yılında Prag'da Zelenski

2009 yılında Prag’da Zelenski (Kaynak : wikipedia.org)

Ağustos 2014’te Zelenski (Zelensky), Ukrayna Kültür Bakanlığı’nın Rus sanatçıları Ukrayna’dan yasaklama niyetine karşı çıktı. 2015’ten beri Ukrayna, Rus sanatçıların ve Rus kültürünün diğer eserlerinin Ukrayna’ya girmesini yasakladı. 2018 yılında başrolünde Zelenski (Zelensky)’nin yer aldığı romantik komedi Love in the Big City 2 Ukrayna’da yasaklanmıştı.

Ukrayna medyası Kvartal 95’in Donbass’taki savaş sırasında Zelenski (Zelensky)’nin Ukrayna ordusuna 1 milyon Grivnası bağışladığını bildirmesinin ardından, Rus politikacılar ve sanatçılar Rusya’daki eserlerinin yasaklanmasını istedi. Zelenski (Zelensky), Ukrayna Kültür Bakanlığı’nın Rus sanatçıları Ukrayna’dan yasaklama niyetine ise bu dönemde bir kez daha karşı çıktı.

2015 yılında Zelenski (Zelensky) , Ukrayna Devlet Başkanı rolünü oynadığı Halkın Hizmetkarı dizisinin yıldızı oldu. Dizide Zelenski (Zelensky)’nin karakteri, Ukrayna’daki hükümet yolsuzluğuna karşı sövdüğünü gösteren viral bir videonun ardından cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan otuzlu yaşlarının ortalarında bir lise tarih öğretmenidir.

Zelenski (Zelensky) ağırlıklı olarak Rusça eserler orataya koymuştur. Ukrayna dilindeki ilk rolü, Aralık 2018’de Ukrayna ekranlarında görünen romantik komedi ” I, You, He, She ” olmuştur. Senaryonun ilk versiyonu Ukraynaca yazılmış ancak Litvanyalı aktris Agnė Grudytė için Rusça’ya çevrilmişti. Film daha sonra Ukraynaca olarak adlandırıldı, ancak dublajın kalitesi ağır bir şekilde eleştirildi.

Siyasi Kariyeri

Halkın Hizmetkarı siyasi partisi, aynı adlı televizyon dizisini de yaratan televizyon yapım şirketi Kvartal-95’e yakın kişiler tarafından Mart 2018’de kuruldu. Mart 2019’da Der Spiegel’e verdiği röportajda Zelenski (Zelensky), politikacılara olan güveni yeniden tesis etmek için siyasete gireceğini ve “profesyonel ve düzgün insanları iktidara getirmek” istediğini ve “gerçekten siyasetin şeklini ve biçimini değiştirmek istediğini” belirtti.

Advertisement

31 Aralık 2018 itibariyle Zelenski (Zelensky), sadece üç ila dört ay içinde Ukrayna’nın görevdeki Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’nun yerini almak için 35’i neredeyse tamamen sanal, 36’sı başarılı bir başkanlık kampanyası yürüttü. Zelenski, seçimlerin hem 31 Mart tarihindeki birinci turunda hem de 21 Nisan 2019’daki ikinci turunda net bir şekilde galip geldi.

2018'de Kvartal 95 performansı

2018’de Kvartal 95 performansı (Kaynak : wikipedia.org)

2019 başkanlık kampanyası

2019 Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını açıklamasından altı ay önce, 31 Aralık 2018’de Zelenski (Zelensky), kamuoyu yoklamalarında zaten önde gelen bir adaydı. Aylarca süren belirsiz yanıtların ardından Kvartal 95 Yılbaşı akşamı programı 1+1 TV kanalında adaylığını açıkladı. Bunu yaparken, Başkan Petró Poroshenko’nun söz konusu kanaldaki yılsonu konuşmasını gölgede bıraktı. Zelenski (Zelensky) daha sonra cumhurbaşkanının mesajının gizlenmesinin kasıtlı olduğunu reddetti ve bunu teknik bir aksaklığa bağladı.

Seçim kampanyası sırasında Zelenski (Zelensky), Kvartal 95 ile turneye devam etti. Kampanya sırasında ana akım medyayla olan ilişkisi minimum düzeydeydi. Sosyal medya kanallarında ve YouTube kliplerinde seçmenle konuştu. 16 Nisan 2019’da 20 Ukraynalı haber kuruluşu Zelenski (Zelensky)’yi gazetecilerden uzak durmaya çağırdı. İki gün sonra, Zelenski (Zelensky) gazetecilerden saklanmadığını, ancak “eski iktidardan insanların” ” halkla ilişkiler yaptığı” televizyon programlarına gitmek istemediğini açıkladı. Seçimden önce Zelenski (Zelensky), eski Maliye Bakanı Oleksandr Daniliuk ve diğerlerini içeren bir ekip kurdu. Kampanya sırasında Oligark Ihor Kolomoisky ile olan bağları hakkında endişeler dile getirildi. 19 Nisan 2019’da Kiev’deki Olimpiyat Stadı’nda bir televizyon programı şeklinde bir başkanlık tartışması yapıldı. Zelenski (Zelensky), giriş konuşmasında 2014’te Poroşenko’ya oy verdiğini kabul etti, ancak “Yanılmışım. Yanılmışız” dedi. Ardından rakibide bir konuşma yaptı. Poroshenko’nun yanıtından sonra Zelenski (Zelensky), Ukrayna vatandaşları tarafından İnternet üzerinden sorulduğu varsayılan soruların bir listesini okudu:

 • Nasıl oluyor da Ukrayna tarihinin en zengin cumhurbaşkanının görev süresi boyunca en fakir ülke oluyor?
 • Neden Roshen’deki bir mağazayı ateşe veren kundakçılar dört saat içinde bulunurken, askeri malzeme depolarını ateşe veren ve Pavel Sheremet’i öldürenler birkaç yıl boyunca bulunamadı?
 • Geceleri nasıl uyuyorsun?
 • Ilovaisk ve Debaltsevo Muharebesi için neden kimse hapse atılmadı?
 • Neden beş yıl sonra hala Euromaidan katillerinin isimlerini bilmiyoruz ?
 • Bir deneye katılıp bir ay boyunca 1.500 Grivnası (devlet emekliliği) ile hayatta kalmaya çalışmak ister misiniz?
 • Savaşın beşinci yılında 24 denizciyi Kerç Boğazı’na ölüme göndermek nasıl mümkün oldu ?
 • Açlığı gidermek için bütçeden daha ne kadar para çekilmesi gerekiyor?
 • Karpat Dağlarımız nereye gitti ?
 • Yanukoviç’in yandaşları neden cezalandırılmadı ?
 • Yasadışı zenginleşme yasasını neden iptal ettin?
 • Milletvekillerinin dokunulmazlığı neden kaldırılmıyor?

Zelenski (Zelensky), 21 Nisan 2019’da Ukrayna Devlet Başkanı seçildi ve görevdeki Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’yu Poroshenko’nun yüzde 25’ine karşı yaklaşık yüzde 73 oyla geride bıraktı. Kolomoyski seçimden sonra Başkan Zelenski (Zelensky)’ye tavsiye vermeye hazır olduğunu açıkladı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Zelenskiy’i tebrik eden ilk Avrupalı ​​lider oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 12 Nisan 2019’da Paris’teki Elysee Sarayı’nda Zelenski (Zelensky)’yi kabul etti. 22 Nisan’da Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Zelenski (Zelensky)’yi kazandığı zaferden dolayı telefonda tebrik etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da ortak bir tebrik mektubu yayınlayarak Avrupa Birliği’nin (AB) geri kalan AB Ortaklık Anlaşması -Ukrayna , Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Bölgesi anlaşmaları dahil hükümlerin uygulanmasını hızlandırmak için çalışacağını belirtti.

Zelenski , 25 Eylül 2019'da New York'ta ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi

Zelenski , 25 Eylül 2019’da New York’ta ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi (Kaynak : wikipedia.org)

Cumhurbaşkanlığı

Zelenski (Zelensky), başkanlığının ilk eylemlerinden biri olarak Andri Bogdan’ı Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığına atadı. Bundan önce Bogdan, Ukraynalı oligark Ihor Kolomoisky’nin avukatıydı. Ukrayna’da Euromaidan’dan sonra 2014’te uygulamaya konan Lustration kurallarına göre, Bogdan 2024’e kadar (İkinci Azarov Hükümeti sırasındaki hükümet pozisyonundan dolayı) herhangi bir devlet görevinde bulunma hakkına sahip değil. Bogdan ise yasaya göre başkanlık idaresini yürütmenin bir kamu hizmeti görevi sayılmadığını ve bu nedenle aklanmanın kendisi için geçerli olmadığını belirtiyor. Bogdan, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı olduktan sonra yasal kariyerini askıya aldı. Atanmasından sonra Bogdan, “oligarkların diğer vatandaşlarla aynı oyunun kurallarını oynamak istediğini” belirtti. Başkanlık yönetiminin Zelenski (Zelensky) tarafından atanan diğer başkan yardımcıları çoğunlukla Kvartal 95’in önde gelen isimlerindendi. Kvartal 95’in başkanı ve Zelenski (Zelensky)’nin çocukluk arkadaşı Ivan Bakanov, Ukrayna Gizli Servisi başkan yardımcılığına atandı. 10 Haziran 2019’da Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı Vasyl Hrytsak Bakanov’u teğmen rütbesiyle ödüllendirdi.

21 Mayıs 2019’da imzalanan bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca Zelenski (Zelensky), Cumhurbaşkanlığı İdaresi başkan yardımcısı olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı Olena Zerkal’ı atadı. Ancak, birkaç saat sonra kararname metni cumhurbaşkanının internet sitesinden kayboldu. Ukrayinska Pravda’ya göre Zerkal, Ukrayna’nın uluslararası mahkemelerinin Rusya ile ilgili tek yetkili temsilcisi olmayı kabul etti, ancak idarenin başkan yardımcısı olmayı kabul etmedi. 28 Mayıs’ta Zelenski (Zelensky) , Mikheil Saakashvili’nin Ukrayna vatandaşlığını geri verdi.

Bir gün önce, Luhansk çevresindeki mevzileri araştırdığı ve askeri komutanlardan raporlar aldığı cephe hattını ziyaret etti. 3 Haziran’da Zelenski (Zelensky), eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma’yı Donbass ihtilafının çözümü için Ukrayna’nın Üçlü Temas Grubu’ndaki temsilcisi olarak atadı. Ertesi gün, başkan olarak ilk resmi dış ziyareti için Brüksel‘e geldi ve aralarında Jens Stoltenberg, Jean Claude Juncker ve Donald Tusk’un da bulunduğu Avrupa Birliği ve NATO‘dan yetkililerle görüştü.

Parlamento ayrıca Zelenskiy’in Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve ülkenin Güvenlik Servisi Başkanı’nı görevden alma önerisini de reddetti. Ek olarak, 6 Haziran’da milletvekilleri, bir grup milletvekili tarafından önerilen benzer bir yasa tasarısı dahil olmak üzere, yasa dışı zenginleşme için cezai sorumluluğu yeniden meclis gündemine getirmek için önemli bir Zelenski (Zelensky) girişimini dahil etmeyi reddettiler.

11 Temmuz 2019’da Zelenski (Zelensky), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya liderini Ukrayna , ABD , Almanya , Fransa ve Birleşik Krallık ile Minsk’te yapılacak görüşmelere katılmaya davet etmesinin ardından telefon görüşmesi yaptı. Liderler ayrıca her iki tarafça tutulan mahkumların değiştirilmesini de görüştüler.

21 Temmuz 2019’da Zelenski (Zelensky)’nin siyasi partisi Halkın Hizmetkarı, parti listesinin %43’ünü alarak Verkhovna Rada’da (Ukrayna parlamentosu) modern Ukrayna tarihindeki ilk tek parti çoğunluğunu kazandı. Partisi 424 sandalyenin 254’ünü kazandı.

Siyasi pozisyonlar

Zelenski (Zelensky), 2013-2014 yılları arasında Euromaidan hareketini destekledi. Donbass’taki savaş sırasında Ukrayna ordusunu aktif olarak destekledi. Ukraynalı Komsomolskaya Pravda ile 2014 yılında yaptığı bir röportajda Zelenski (Zelensky), Kırım’ı ziyaret etmek istediğini, ancak “orada silahlı insanlar olduğu için” bundan kaçınacağını söyledi. Ağustos 2014’te Zelenski (Zelensky) , Mariupol’daki Ukrayna birlikleri için sahne aldı ve ardından stüdyosu Ukrayna ordusuna bir milyon Grivnası bağışladı.

Advertisement

Zelenski (Zelensky), başkanlık kampanyası sırasında Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve NATO’ya üye olmasını desteklediğini, ancak Ukraynalı seçmenlerin ülkenin bu iki örgüte üyeliğine referandumlarda karar vermesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda, Ukrayna halkının zaten “Avrupa entegrasyonunu” seçtiğine inanıyordu. Zelenski (Zelensky)’nin genelkurmay başkanı Ivan Bakanov da Zelenski (Zelensky)’nin politikasının AB ve NATO üyeliğini desteklediğini ve üyelik konusunda referandum yapılmasını önerdiğini söyledi. Zelenski (Zelensky) ilk önce kamu seçimlerinin satın alınmasına ilişkin bir yasa tasarısı sundu. Ayrıca, ülke başkanının, Verkhovna Rada (Ukrayna parlamentosu) üyelerinin ve yargıçların dokunulmazlıklarının kaldırılması da dahil olmak üzere yolsuzlukla mücadeleye yönelik yasa tasarıları, görevden alma yasası, seçim yasalarında reform ve jüri tarafından etkin yargılama sağlanması sözü verdi. Askeri personelin maaşını “NATO standartları düzeyine” yükseltme sözü verdi.

Zelenski (Zelensky), cumhurbaşkanı olarak ekonomiyi geliştireceğini ve “yargı sisteminin sıfırlanması” ve devlete olan güvenin yeniden sağlanması yoluyla Ukrayna’ya yatırım çekeceğini açıkladı. Ayrıca , büyük şirketler için “onlarla diyalog halinde ve herkes kabul ederse” artırılabilecek bir vergi affı ve sabit %5 vergi önerdi. Zelenski (Zelensky)’ye göre , insanlar yeni hükümetlerinin “ilk günden itibaren dürüstçe çalıştığını” fark etselerdi, vergilerini ödemeye başlayacaklardı.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesiyle ilgili olarak Zelenski (Zelensky), gerçekçi bir şekilde konuşursak, Kırım’ın Ukrayna kontrolüne geri verilmesinin ancak Rusya’daki rejim değişikliğinden sonra mümkün olacağını söyledi. Zelenski (Zelensky), tıbbi anlamda kullanım için esrarın ücretsiz dağıtımını, Ukrayna’da ücretsiz kürtajı, fuhuş ve kumarın yasallaştırılmasını destekliyor. Silahın yasallaştırılmasına ise karşı çıkıyor. Zelenski (Zelensky), Ukrayna’da Rus diline saldırmaya ve siyasi görüşleri nedeniyle sanatçıları yasaklamaya karşı çıktı.

Zelenski ve ABD Başkanı Joe Biden 1 Eylül 2021'de

Zelenski ve ABD Başkanı Joe Biden 1 Eylül 2021’de (Kaynak : wikipedia.org)

Zelenski (Zelensky), Nisan 2019’da Ukrayna’nın komünizmden çıkarılmasını “elbette” desteklediğini, ancak mevcut durumundan memnun olmadığını açıkladı. Aksine önerilere yanıt olarak Nisan 2019’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “düşman olarak” gördüğünü belirtti. 2 Mayıs 2019’da Zelenski (Zelensky), Facebook’ta “Rusya ve Ukrayna’nın tek ortak noktasının sınır olduğunu” yazdı.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya saldırması sonrası beklentilerin aksine Ukrayna’yı terk etmemesi tüm dünyada Zelenski’ye yönelik olarak bir popülarite oluşturdu. Ukraynalı siviller ülkeyi terk ederken gösterdikleri medeni davranışlar ise tüm dünya halklarının (ırkçı, gerici ve aşırı dinciler hariç) Ukrayna halkını desteklemesi ile sonuçlandı. Rusya’nın Ukrayna saldırıları devam ederken hala ülkesinin başında aktif olarak Cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirmektedir.

Kişisel hayat

Eylül 2003’te Zelenski (Zelensky), Olena Kiyashko (Zelenska) ile evlendi. İkisi de aynı okula gittiler. Ona göre, ikisi de açık ve ağırlıklı olarak Rusça konuşulan bir ortamda büyüdüler. Zelenska , Nisan 2019’da BBC News Ukraynaca’ya “Ukrayna dilini ilk kez ikinci sınıfta bir öğretmenin Ukraynaca dil sınıfında duyduğunu” söyledi. Ayrıca BBC’ye, kendisi ve kocasının, özellikle de “stres ve psikolojik baskıdan etkilenmediği” zaman, Ukraynaca’da özgürce iletişim kurabildiğini, ancak kocasının hala Ukrayna dili hakkındaki “bilgisini derinleştirmeye çalıştığını” söyledi.

Çiftin ilk çocuğu Oleksandra, Temmuz 2004’te dünyaya geldi. Zelenski (Zelensky)’nin 2014 yapımı 8 Yeni Tarih filminde, kahramanın kızı Sasha’yı canlandırdı. Oğlu Kirilo Ocak 2013’te doğdu. 2018’de Zelenski (Zelensky)’nin varlıkları 1,5 milyon dolar (yaklaşık 37 milyon Grivnası ) değerine ulaştı.

Ekim 2021’de ortaya çıkan Pandora Belgeleri, Volodymyr Zelenski (Zelensky) ve çevresi tarafından kurulan ve sürdürülen bir denizaşırı şirketler ağını ortaya çıkardı. Ülkenin başına geldikten sonra kendisine temettü ödeyen (miktarı henüz bilinmiyor) en az bir düzine şirket var. Bu şirketler aracılığıyla İngiltere’nin başkenti Londra’nın kalbinde lüks gayrimenkul sahibidir.


Leave A Reply