Vücudumuza Nasıl Azot Alırız? Azot Canlılar Tarafından Nasıl Kullanılır?

0
Advertisement

İnsanların vücuduna azot girişi nasıl olur? Canlılar azotu nasıl elde edebilirler? Azot bu canlılar tarafından nasıl kullanılır?

dalgıç

En Yaygın Olarak Bilinen Yol

İnsanlara vücutlarına nasıl azot aldıklarını sorduğunuzda, birçok insan derin deniz dalgıçlarına atıfta bulunacaktır. Bu kısmen doğrudur. Bir dalgıç hava için bir tüplü tank kullandığında, tankın içindeki gaz oksijen ve azotun bir kombinasyonudur, azot karışımın yüzde 75’inden fazladır. Bir dalgıç su altındayken, vücudu suda basınç altındadır. Bu basınç, azotu yağ dokusu yoluyla vücuda gönderir. Dalış ne kadar uzun ve dalgıç ne kadar uzağa giderse, vücuda o kadar azot girer.

Dalgıç su yüzeyine doğru hareket ettiğinde basınç düşer. Bu olduğunda, vücuttaki azot kan dolaşımına girer. Buna kıyasla bir şişe bira açtığınızda, gaz, kapak tarafında basınç altında tutulur. Kapak çıkarıldıktan sonra hava kabarcıkları oluşur ve gazı dışarı çıkarır. Çok fazla gaz salındığında, taşma ve minyatür gaz patlamasına neden olur. Kana çok fazla azot girdiğinde, gaz taşabilir ve bu da kan içinde minyatür gaz patlamasına neden olabilir. Bu, “vurgun” olarak bilinen şeye neden olur.

Çoğu İnsan için Gerçek Yol

İnsanların vücutlarına azot almasının en yaygın yolu, yemek yemektir (Su kaynakları litre başına 10 mg’dan az nitrat içerdiği durumlarda). Nitrat seviyeleri 50 mg’ın üzerinde olduğunda, su kaynağı insanların vücutlarına azot alması için ana alım kaynağı haline gelir. Çoğu zaman, sudaki azot seviyeleri kullanılabilir bir tedarik için çok düşüktür, bu nedenle vücudunuz büyük olasılıkla yemek yiyerek azot alır.

turp

Advertisement

Azot İçeren Gıdalar

Vücudunuza azot getiren ana besinler nelerdir? Çoğu gıda organik veya inorganik formda azot içerir. Azot oranı en yüksek olan yiyecekler sebze ve meyvelerdir, marul, turp, ravent ve ıspanaktır. Süt ürünleri, etler ve balıklar iyi miktarda azot içerir, ancak sebze kadar fazla değildir. Sodyum nitrat veya nitrat ile korunan sosis gibi kurutulmuş et, insanların vücutlarına azot almasının başka bir yoludur.

Amino Asitler ve Proteinler

Vücudunuzdaki en yaygın azot formu esas olarak karbon, hidrojen, oksijen ve azot içeren proteinlerdir. Ne insanlar ne de hayvanlar vücutlarından hava veya topraktan azot alamazken, bitki örtüsünden veya bitki örtüsü yiyen diğer hayvanlardan azot elde ederler.

azot döngüsü

Azot Döngüsü

İnsanlar bitkiler yoluyla vücutlarına azot alırken, bitkiler kendileri nitrat yapmazlar. Bir döngüyü oluşturan kimyasal ve biyolojik bir süreç vardır. Döngü hayvanlar azot içeren bitkileri yediğinde başlar. Bir hayvan ihtiyaç duyduğu proteini ve diğer materyalleri tüketir ve atıkları vücudundan atar. Atık ürün serbest bırakıldığında amino asitler ve üre gibi azot atıkları içerir. Bakteriler daha sonra kendilerini atığa bağlar ve amino asitleri tüketmeye başlayarak yaşamak için yakıt üretirler. Bakteriler, nitratları oluşturan oksijen ile birleşmek için havaya azot salar. Yağmur yağdığında, bu nitratlar toprağa getirilir. Bitkiler daha sonra nitratları emer ve bitkisel proteinler oluşturur. Bitkiler hayvanlar tarafından yenir ve bitkisel protein, hayvansal proteine ​​dönüştürülür. Nitratlar, bakterilerin yardımıyla, hem bitkiler hem de hayvanlar tarafından kullanıldığında azot haline gelir. Böylece vücudumuza azot alırız.

Azot Zenginleştirme

Vücudunuza daha fazla azot alabileceğiniz bir yöntem var mı? Evet, gübre ve baklagillerin diğer genel mahsullerle rotasyon yapan doğal bir yöntem kullanır. Bu şekilde, azot fiksasyonlu bakteriler, besin kaynaklarını köklerinden almak için baklagil köklerine saldırır. Süreçte, bu bakteriler atmosferden azot kullanarak döngüye ekler. Bitki, büyüdükçe bu ayrıştırıcı bakterileri barındırmak için kök nodüller geliştirir. Bitki, bakterileri ve nitratları sindirir. Daha sonra bitki, insanların vücutlarına daha fazla azot almasına yardımcı olan besin döngüsünün bir parçası haline gelir. Kullanılan en yaygın baklagillerden bazıları yonca, fasulye ve bezelyedir.

Advertisement


Leave A Reply